“היום אין תחרות בפנסיה”

שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר נפגשו עם מנהלי הקרנות שזכו ברפורמת הפנסיה 'ברירת המחדל'

כחלון וסלינגר עם נציגי קרנות הפנסיה, היום צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר נפגשו היום (רביעי) עם נציגי הקרנות הזוכות ברפורמת ‘ברירת המחדל’ אילן רביב, מנכ”ל מיטב דש וציפי זלמנוביץ מהלמן אלדובי לקראת כניסת הרפורמה בתחילת חודש נובמבר.

שר האוצר אמר:  “היום יש מעבר של 2% מהלקוחות בשנה. אנחנו מכירים את זה מרפורמות אחרות, אם אין מעבר של לקוחות- אין תחרות. היום אין תחרות בפנסיה. אני קורא לחבורת האחרות תתחרו ואל תחסמו את העמיתים. “

לנציגי הקרנות הזוכות אמר כחלון, “מאות אלפי אזרחים יגיעו אליכם כתוצאה מהרפורמה. הם יגיעו כי זה כדאי להם, אנחנו רוצים תחרות חופשית ושוק חופשי”.

“הממשלה תמשיך להתערב איפה שיש כשלי שוק.  אם הממונה על שוק ההון החליטה שצריך להתערב בשוק כנראה שכלו כל הקיצים ושהלקוחות סבלו מספיק. החוסכים הלא מאוגדים ייהנו מרפורמה אדירה. גם אם התשואות יותר בקרנות הללו נמוכות יותר החיסכון לציבור כתוצאה מהרפורמה הוא משמעותי”, הוסיף שר האוצר.

דורית סלינגר, הממונה של שוק ההון והביטוח במשרד האוצר הצהירה כי “מציאות שבה מאות אלפי חוסכים נדרשים לשלם דמי ניהול מקסימליים חייבה אותנו להתערב בשוק ולהעניק להם מעטפת הגנה”. לדבריה, “מדובר ברפורמה שמשפיעה באופן משמעותי על החיים של האזרחים בתקופת הפרישה, אותה תקופה שבה אנחנו מסתמכים לרוב על אותם חסכונות שצברנו בתקופת העבודה. הנתונים שראינו בשוק לא רק שאינם מצדיקים התערבות – הם מחייבים אותה”.

“דמי הניהול הם מרכיב ייחודי”

אילן רביב, מנכ”ל מיטב דש מוסיף, “אני מברך את האוצר על מהלך מסודר והוגן שהובילו במכרז קרן פנסיה ברירת מחדל. השגנו שתי מטרות, גם הוזלת עלויות בפנסיה לחוסכים וגם שבירת ריכוזיות חריפה הקיימת בשוק בישראל”.

“אני לא מאלה שחושבים שדמי ניהול הם חזות הכל בניהול הפנסיוני, יש מרכיבים נוספים חשובים, אבל דמי הניהול הם המרכיב הייחודי שהוא קבוע. במכרז הזה התחייבנו לדמי ניהול קבועים לעשר שנים וזו תקופה ארוכה ומשמעותית בעולם החיסכון הפנסיוני”.

ציפי זלמנוביץ, סמנכ”ל לקוחות בבית ההשקעות הלמן-אלדובי אמרה כי “מדובר ברפורמה חשובה אף יותר מרפורמת הסלולאר והיא נוגעת לעתיד הפנסיוני של כל אזרח”.

“הרפורמה כבר העלתה למודעות את הנושא הפנסיוני, עליו רובנו, ובמיוחד הצעירים, לא מרבים לדבר. זאת בנוסף לרפורמה של האוצר השמה דגש על רמת השירות. אנחנו רואים את ההתעניינות הגדולה באלפי פניות שאנו מקבלים ועל כן החלטנו להתחיל בתנאים החדשים כבר מעכשיו ולהחיל אותם גם על עמיתים ותיקים שיפנו אלינו”, אמרה זלמנוביץ’.