היזמים לא מרוצים: הכדאיות הכלכלית של פרויקטים לא תגדל

בנייה (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות אביגדור יצחקי אישרה השבוע את תיקון 3 א’ לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה תמ”א 38. הצעת מינהל התכנון אושרה ברוב קולות.

יזמים הפועלים בענף קיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים. יקי יצחקי, מנכ”ל חברת כרכם מקבוצת א. וייס המתמחה בהתחדשות עירונית אומר כי “מדובר בהחלטה רעה מאד שהופכת את מרבית הפרויקטים ללא כלכליים, וזאת בראש ובראשונה בגלל מיעוט זכויות הבניה. גם המצב הנוכחי מעמיד בספק כדאיות כלכלית של פרויקטים, וההחלטה הזו מקצינה את המצב”.

“ברגע שהעירייה לא תקבל את תוספת היטל ההשבחה וגם את המענק שאמור היה להחליף את היטלי ההשבחה לא יהיה לה שום עניין לקדם את הפרויקטים”, טוען יצחקי ומוסיף, “מצד שני גם לבעלי הדירות לא יהיה אינטרס להיכנס לתהליך מכיוון שדירותיהם לא יוגדלו. מאחר וההחלטה כפופה לאישור הממשלה עדיין לא קרה שום דבר, והשוק יישאר בקיפאון עד לקבלת האישור הרשמי. בשורה התחתונה כל הציפיות שלנו מהוועדה הזו לא התממשו, ובפועל הרבה פרויקטים שנמצאים היום בצנרת – ימשיכו לחכות”.

רוני צברי בעלים של חברת צברים העוסקת בתחום ההתחדשות העירונית מציין כי להחלטה יש שני צדדים. “מצד אחד, היא מקלה על היזם בחישוב הזכויות והתמורה, מפשטת את התהליך ומביאה לוודאות כלכלית ואני בהחלט מברך על כך”.

“עם זאת מן הצד השני, ההחלטה מצליחה לשמוט את הקרקע תחת אותה וודאות, בכך שהיא קובעת שהיזמים ישפו תובעים בתביעות פיצויים לפי סעיף 197. מתן כתב שיפוי מיזמי תמ”א לתביעות כאלו, תביא לאי וודאות כלכלית של הפרויקט, מה שיביא למצב בו הרבה מאוד יזמים יימנעו מלהיכנס לפרויקטים מסוג זה. אני סבור שמישהו צריך לחשוב על פתרון אחר למצב הזה”, מוסיף צברי.

עו”ד ענת בירן, המייצגת יזמים וועדי בתים בקידום פרויקטי תמ”א 38, ציינהכי כל החלטה טובה ועדיפה על חוסר הוודאות ששרר בענף בשנה האחרונה.

“יחד עם זאת, למרות הרצון הטוב של המועצה הארצית, כל עוד שיקול הדעת לאשר את הבקשות נשאר בידי הוועדות המקומיות, קשה לצפות שינוי אמיתי וחוסר הוודאות נשאר בעינו”, סיכמה עו”ד בירן.