הייתם מאמינים כמה נשים במידות גדולות חיכו לבחורה הזו?

בשנה האחרונה "בוטיק יראת" משנה את חוקי המשחק בעולם האופנה למידות גדולות. ליאת סימן טוב, הבחורה שמאחורי הבוטיק מציעה אלטרנטיבה אלגנטית ויש אומרים צנועה, ומביאה אותה לקדמת הבמה הישראלית עבור אלפי נשים שחיו בתסכול יומיומי.

ליאת סימן טוב בעלת בוטיק
ליאת סימן טוב בעלת בוטיק "יראת". (צילום: שי גריינר)

בוטיק יראת – אופנה צנועה למידות גדולות, של ליאת סימן טוב (28 , נשואה, איזור המרכז). הבוטיק מציע שמלות מעצבים איכותיות ואקססוריז ייחודי והכל תוצרת ישראל. 

ליאת פונה לנשים שמתקשות למצוא בגד שיחמיא לגוף ששונה ממודל היופי הרזה של חברות האופנה הגדולות. הקושי אצל נשים במידות גדולות שדוגלות בקו אלגנטי ושמרני יותר גדול יותר. הן מוצאות את עצמן רוכשות ברשתות הגדולות ומבצעות התאמות או לובשות בגדי בסיס כדי שהלבוש יתאים לאג’נדה שלהם. פיתרון אחר ויקר בהרבה שחלקן נעזרות בו הוא תפירה אישית באלפי שקלים, מתוך ייאוש ותסכול. אלו הסיבות שכל כך הרבה נשים מחבקות את השמלות המעוצבות של בוטיק יראת. הן מיועדות למידות גדולות, אלגנטיות ומונגשות בקלות ובעלות נמוכה משמעותית מתפירה אישית. 

במקביל לאהבה והפרגון לכוכב החדש בעולם האופנה הצנועה – בוטיק יראת הולך נגד הזרם ומאיים על התפיסה הרווחת בעולם כיום. כשאישה מלאה מראה את גופה ולא “מתביישת” במשמנים או בחריגה ממודל היופי המיינסטרימי, היא נתפסת כמבצעת צעד אמיץ ומיוחד. אם במקרה היא מכסה את אותם איזורים, היא נתפסת כחסרת עמוד שדרה ולא “אוהבת את עצמה מספיק”… 

בוטיק יראת שמציג אלטרנטיבה שנוגדת את הקו שנמכר ברוב החנויות (שדוגל בחשיפה כמקור גאווה וביטוי לעצמאות) – נתפס כאיום גדול יותר ממתחרה “רגיל” בשוק תחרותי מלכתחילה. 

היי ליאת, לפני הכל ספרי לי בבקשה מי את ומה הבוטיק שלך מציע? 

“אני ליאת סימן טוב, מעצבת אופנה צנועה למידות גדולות, חוזרת בתשובה ב3-4 השנים האחרונות. בעלת מבנה גוף מלא (מאוד), ועד לאחרונה ניהלתי שגרה מסויטת של חיפוש ואי מציאת בגדים שיתאימו לכל ההגדרות שמרכיבות אותי. השנים האחרונות היו מלאות מבחינתי בתסכול וייאוש, וכללו עשרות שעות של כיתות רגליים, אכזבות ולא מעט בכי. הכל כי רציתי משהו סולידי שאוכל ללכת איתו לעבודה, מכות או סתם לצאת מהבית. רק המחשבה על לבישת בגדי בסיס ומעליהם שמלה או חצאית וחולצה בחום של יולי אוגוסט מעוררת בי חלחלה. מצד שני אני לא מוכנה לבזבז אלפי שקלים על תופרות פרטיות עבור בגדי יומיום או בגד שברגע שהמשקל שלי יירד או יעלה, כבר לא יתאים לי והכסף שלי ייזרק לפח. 

ההקדמה הזו הובילה אותי להחלטה משנת חיים – עזבתי את התחום שהתעסקתי בו במשך שנים והחלטתי להיכנס לתחום האופנה ולייצר פיתרון בעצמי. חקרתי המון, פגשתי המון אנשים מובילים בתעשייה, נכוותי, התאוששתי והיום שמחה להגיד שאני מציעה שמלות צנועות במידות גדולות באמת, מבדים איכותיים שאני בוחרת בעצמי ובתפירה ברמה גבוהה. השמלות קלילות, לא מצריכות ביגוד בסיס לנשים שמקפידות על גדרות הצניעות הדתיות, במחיר הוגן, ומהוות את הפיתרון האולטימטיבי לנשים רבות ששותפות לצרה שלי. בנוסף, יש גם היצע של אקססוריז מקוריים ומדהימים של מעצבות ישראליות שעובדות איתי בשיתוף פעולה, בכדי לתת ללקוחות טוטאל לוק שיקי. 

איפה הבוטיק שלך נמצא? 

“הבוטיק כרגע הוא בוטיק אונליין וניתן גם למצוא אותנו ברשתות החברתיות (עמוד הפייסבוק של בוטיק יראת, עמוד האינסטגרם של הבוטיק). אין חנות פיזית ברגע זה שמוכרת את הדגמים שלי, אבל אנחנו בקשר עם חנויות בארץ ובעולם שאהבו וביקשו לשווק את השמלות. חלקם מעוניינים מתוך רצון לסייע לעסק בתחילת דרכו שהם מאמינים בו שיכול לפרוץ ולהצליח. שמעתי גם תגובות שבגלל שהקו הצנוע במידות גדולות הוא כל כך מרענן, הם מעוניינים להיות בחזית של שינוי תפיסתי. לעומתם לא מעט בעלי עסקים של מידות גדולות טוענים שאין סיכוי שהכיוון יתפוס, כנראה כי זה מנוגד לסטייל השמלות שלהם.” 

למה בחרת שלא לפתוח חנות פיזית? 

“כרגע חנות פיזית לא באה בחשבון בעיקר בגלל הקורונה, אבל גם בלי הקורונה העלויות של תחזוקת חנות פיזית הן גבוהות מאוד. חנות אונליין חוסכת משמעותית את העלויות הללו שמנותבות לתקציבי שיווק ופרסום.” 

ליאת סימן טוב עם עוד אחת משמלות הבוטיק. (צילום: שי גריינר)
ליאת סימן טוב עם עוד אחת משמלות הבוטיק. (צילום: שי גריינר)

שוק האופנה הוא תחרותי ביותר ויש אומרים שהמזרח מאיים לסגור את הענף בארץ, כמה זה נכון להתחיל עסק כזה עכשיו? 

“שאלה מצוינת. אם הייתה לי חנות פיזית הייתי אומרת לך שאתה צודק במאת האחוזים, אבל חנות אונליין היא בערך העתיד של עולם האופנה לא רק בארץ אלא בעולם כולו. לפני שענף כלשהו ייכחד צריך שיקרו המון דברים וכרגע ההעדפה של המון בנות היא להרגיש את הבד ולראות בדיוק איך הבגד יושב עליהן. קל לקנות שמלה זולה, אבל אחרי 2-3 כביסות שהצבע דוהה או שהבד נשחק או נקרע, לפעמים מתחילים להרהר אם הקנייה הייתה מספיק ‘חכמה’. הבנות מחושבות, לפני שיפתחו את הארנק ויתאכזבו ויצטרכו להתמודד עם החזרות והחלפות או שמלה לא איכותית מספיק. לשמחתי אני מקפידה מאוד על סוג הבד, על היאכות שלו, בודקת את כל השמלות עליי ולאחר כביסות וגיהוץ, כדי להבטיח שהבחורה שתלבש את השמלות שלי תהיה מרוצה – ולאורך זמן. 

היום בזמן מגפת הקורונה והבעייתיות שנוצרה – עסקי האונליין פורחים ומושכים לקראת מציאות חדשה. התחרות באינטרנט היא הרבה יותר אינטנסיבית מאשר בחנות פיזית, אבל אני מאמינה במה שאני עושה. וגם הלקוחות שלי מגיעות כי הן אוהבות את מה שאני עושה בבוטיק ‘יראת’. למרות הכל, הקורונה לא פסחה עליי ועל הבוטיק ולמרות הגישה הסולידית שלי, גם אני נמצאת בצומת קריטי להמשך פעילות העסק. בגלל זה פניתי לפרויקט מימון המונים, כדי לפנות לאנשים שמאמינים ברעיון מאחורי העסק ולשמחתי אני מקבלת רוח גבית נהדרת שרק צומחת”. 

תומכים בעסק קטן שכולו כחול לבן לעבור את הקורונה, הצטרפו לעשרות התומכים של בוטיק יראת כבר היום מידות גדולות, לב ענק, שמלות מהממות. צריך יותר מזה? 

ליאת מדגמנת את אחת השמלות של הבוטיק שלה. (צילום: שי גריינר)
ליאת מדגמנת את אחת השמלות של הבוטיק שלה. (צילום: שי גריינר)

מאחל לך המון הצלחה בפרויקט ההדסטראט. בעניין חשוב לא פחות ומשהו שמציק לי מאוד אני חייב לשאול – מה בדיוק הקטע של השם “יראת”? 

“קודם כל תודה. אשמח שתיכנס ותתרשם. ולגבי השם (ליאת מחייכת חיוך רחב) הייתי בטוחה שזו תהיה השאלה הראשונה שלך. השם ‘יראת’ מגיע מחיבור של סופי השמות של בעלי ושלי – אדיר וליאת. זה גם התחבר טוב כקריצה לביטויים כמו ‘יראת שמיים’, ‘יראת כבוד’ וכדומה”. 

החכמתי. נחזור למה שציינת “שאת סולידית ושייצרת רק מעט שמלות” – כבר פתחת בוטיק, לא חשבת שמגוון רק יוכל לעזור לך? כמות כל כך קטנה של מוצרים לא פוגעת ברווחיות? 

“אתה לא הראשון שמגיב בצורה כזו בנוגע לכמויות בבוטיק. כמו שאמרת, אני טיפוס סולידי, וכנראה בגלל שאני לא מגיעה מעולם האופנה – החלטתי להיכנס לאט לאט לתוך עולם חדש. ככה אני יכולה להשקיע בכל שמלה ואקססוריז את הזמן שדרוש לו. המגע הוא הרבה יותר אישי עם כל לקוחה ולקוחה,אני מנסה להבטיח איכות ואמינות כמו שאני הייתי רוצה לקבל בתור לקוחה. בעולם האופנה במידות גדולות צריך להבין את הפרטים הקטנים והמגוונים, בייחוד בקו צנוע כמו שאני בחרתי לעשות. זו עוד סיבה למה להתחיל בכמות קטנה ולקבל פידבק מהשטח, ללמוד את הטעמים האופנתיים וללמוד לדבר בשפה ובמונחים הנכונים. לא הייתי מצליחה לפתח דיבור בגובה עיניים בלי שמלות או קטלוג ואתר. בנוסף, זו הייתה החלטה משותפת של בעלי ושלי. אדיר עזר ועוזר לי בצד הטכני של הקמת העסק. הוא למשל הקים עבור הבוטיק את האתר, הוא אחראי על השיווק ועל האסטרטגיה העסקית, ואני מצדי מביאה את העיצובים מתוך הצורך האישי שלי ומנהלת את הקשר האישי עם הלקוחות מא’ עד ת’. 

אדיר וליאת סימן טוב - בעלי בוטיק יראת. (צילום: שי גריינר)
אדיר וליאת סימן טוב – בעלי בוטיק יראת. (צילום: שי גריינר)

כשישבנו ביחד ותכננו את הקמת העסק, הבנו שנכון יותר מבחינה כלכלית ומבחינה עסקית להתחיל בקטן ולצמוח בהתאם לביקוש. פרט לעלויות הייצור שהן יחסית גבוהות, יש המון הוצאות נלוות כמו שיווק ופרסום, ניהול חשבונות, חקר שוק, ובמקביל גם דברים שמצריכים המון זמן מאיתנו כמו ניהול האתר, מענה ללקוחות, מכירות ביתיות שאנחנו מקיימים בערים שונות, יצירת קשר עם יוצרות ישראליות עבור אקססוריז מעשה ידיהן וכו’. בהחלט שמחה לבשר שבעקבות הביקוש ופניות של לקוחות אנחנו עובדים במרץ לקראת הכפלת הקולקציה. הדגמים החדשים יגיעו בהחלט בזמן מבחינתנו – ממש סמוך לחגים.” 

ציינת שהלכת דווקא על הקו הצנוע ועל הקושי שקיים בנישה הזו. אז למה בחרת בקו הזה? 

“לפני הכל, מתוך הצורך האישי שלי. לפני כמה שנים חזרתי בתשובה והצורך בשינוי המלתחה גרם לי לחפש המון אחר בגדים במידה שלי. כשהבנתי שאין באמת פיתרון לשילוב של מידות גדולות וצניעות, הבנתי שאני בבעיה רצינית. אין מקומות שחורטים על דגלם צניעות למידות גדולות. חנויות של אופנה צנועה לא מגיעות למידות שאני לובשת, ובחנויות למידות גדולות לא קיימים בגדים שנחשבים צנועים או אלגנטיים מספיק בעיניי ובעיני נשים רבות אחרות. פשוט החלטתי לא לשבת על הגדר ולפעול בעצמי בכדי לתת מענה לנשים שחוו את אותו תסכול כמוני”. 

אז את מכוונת למכור רק לקהל דתי או חרדי? 

“לא, ממש לא. אני כן מאמינה שלקהל חרדי יותר קל להתחבר לשמלות צנועות מתוך ההקפדה על גדרות ההלכה הנהוג במגזר, אבל למעשה הסגנון הצנוע או האלגנטי הוא טעם אופנתי שלא משויך למגזר כזה או אחר. ביקושים שונים לא נובעים רק מתוך אמונה דתית, אלא מתוך טעם אישי אופנתי, טרנדים ועונות. בחורה לא חייבת להיות דתייה בכדי לאהוב שמלה אלגנטית.” 

מה המטרה הסופית שלך בהקמת הבוטיק? 

“אני מתפללת ליום שנשים במידה דומה לשלי עם רצון באופנה צנועה, שלצערי כרגע נוגדת את התנועה הרווחת בכל העולם בקו אופנתי שמכתיב את הטון והוא הרבה פחות צנוע, תהיה חלופה אמיתית ונגישה לרכישת בגדים מגוונים, נוחים ומלאי שיק אופנתי.שיהיה ברור שאני מכבדת את הגישה ואת הקו האופנתי המדובר, אני אוהבת לראות את נטע ברזילי ואת העוצמות שלה. אני נדהמת לראות את הביטחון העצמי הענק של נשים כמו אשלי גראהם ואת האופנה שמאדירה את היופי שאצור במידות הגדולות. אני מייצגת קול שונה, טעם אופנתי שונה, שקולו כמעט ולא מושמע. הקו האלגנטי והשמרני יותר לא סותר את הקו החושפני, הוא רק מהווה חלופה. נשים רבות מעוניינות בו אבל לא מוצאות במדפי הרשתות הגדולות אופציה שתואמת לטעם האופנתי שלהן. אותן נשים וביניהן גם אני לא צריכות לעבור “ויה דה לה רוזה” שאף בחורה במידות קטנות יותר או שאינה דוגלת בקו הצנוע לא עוברת.” 

איזה טיפ את יכולה לתת לאותן בחורות שלא מוצאות בגדים כפי שציינת? 

“לפני הכל והכי חשוב – לא לוותר או להתייאש ולהתפשר על משהו שאת לא שלמה איתו. לפי נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומהצלבות עם מחקרים ממשרד הבריאות, בישראל יש לפחות כ50,000 נשים מלאות (מידה48 ומעלה – BMI של בערך 30-35 ומעלה). כמחצית מאותן נשים מעדיפות ללבוש צנוע ואלגנטי (מתוך אמונה דתית או טעם אופנתי אישי). מחקרים רבים מסבירים על התעוררות האופנה הצנועה בעולם בכלל (דוגמת הבורקיני) וביהדות בפרט (כמות מעצבות אופנה דתיות רק הולכת וגדלה, לצערי לא בעולם המידות הגדולות). אותם מחקרים מסבירים על האיזון העדין שבין השמרנות הדתית לבין הצורך הבסיסי של כל בחורה בביטוי עצמי ובייחודיות. מחקרים של אוניברסיטת MIT, חוקרים ברחבי העולם – כולם מדברים על שינויים תרבותיים, טכנולוגיים, תפיסתיים שהם בעצם קרקע להתפתחות האופנה הצנועה. המידות הגדולות עדיין לא נכללות באותו שינוי עצום, אבל אני מקווה שיחד עם הנשים שמצטרפות למסע של הבוטיק ושלי נצליח לשנות את התמונה לחלוטין. 

חברות האופנה הגדולות בישראל מחפשות רווחיות ומכוונות למידות קטנות יותר שהן נתח השוק העיקרי, אבל מפספסות בענק קהל שלם – אותנו. רק לצורך ההמחשה, חשוב להבין שבניו יורק לבדה יש כ10 רשתות גדולות המוגדרות כאופנה צנועה למידות גדולות. העולם מזמן קלט את הביקוש, לצערי בישראל זה טרם חלחל. אני באמת מאמינה שהבוטיק שלי יתניע ויתחיל בסחף לקראת שינוי עמוק ומשמעותי. לבחורה שקוראת את הכתבה הזו ומהנהנת מתוך הכאב המשותף שלנו – את לא לבד, יש כל כך הרבה נשים שמרגישות בדיוק כמוך, ולי יש את הפיתרון. הצטרפי אלינו ויחד ניצור מציאות חדשה וטובה יותר”. 

ליאת עובדת על דגמים ומקבלת שיחות מלקוחות באופן יומיומי. (צילום: שי גריינר)
ליאת עובדת על דגמים ומקבלת שיחות מלקוחות באופן יומיומי. (צילום: שי גריינר)

מה תעשי אם תגלי שלקו הצנוע אין מספיק ביקוש? 

“כרגע לא נראה שהכיוון הוא כזה בכלל. תוך חודש וחצי יצרנו כבר רשימה של מעל 100 לקוחות שהתעניינו, חלקן רכשו, חלקן מחכות להרחבת הקולקציה לעוד טעמים שונים מבחינת עיצוב, צבעוניות וכו’. לשמחתי הפניות ממשיכות להגיע, גם נשים שאינן רוכשות מברכות על היזמה החדשה ומחכות לעדכונים בנוגע לדגמים חדשים, מידות נוספות, פתיחת חנות פיזית וכדומה. אני לא מאמינה שאגלה שאין ביקוש אמיתי, אבל אם וכאשר הביקוש יירד, אז אשקול את צעדיי מבחינת יצירת דגמים נוספים, פתיחת חנות פיזית וכו’. כרגע אני ממשיכה עם תחושת הבטן שלי ועם הפניות שלא מפסיקות להגיע מנשים מכל רחבי הארץ (וגם מהעולם – אנחנו שוקלים להתחיל משלוחים בינלאומיים בקרוב) שפשוט מעודדות ונותנות לי כוח ואת כל הסיבות שבעולם להמשיך בכל הכוח עם העסק ועם החלום שלי. חשוב לי להעביר להן את המסר שאני כאן עבורן ואני כאן בכדי להישאר! ” 

אז ליאת, איך ניתן ליצור איתך קשר או לראות את המוצרים שלך?  

“כדי לרכוש את השמלות ושאר האקססוריז אפשרי ללחוץ על הקישור פה ולמלא את הפרטים. 20 הראשונים שימלאו את הפרטים וכמובן ירכשו שמלה או שמלות, יזכו בקופון חינם של 100 ₪ או לחילופין אקססוריז מתנה לבחירתם. בנוסף ניתן להשאיר פנייה לבוטיק בקישור הזה ואנחנו זמינים גם בווטסאפ או בטלפון 054-4-2468-81 (בשעות הפעילות של הבוטיק). 

בנימה אישית, הקורא או הקוראת שלא מצאו שמלה או אקססוריז שמצאו חן בעיניהם, מכל סיבה שהיא, אבל מתחברים לרעיון שמאחורי הבוטיק, ורוצים לתמוך בנו, מוזמנים להצטרף לפרויקט מימון ההמונים שלנו בקישור הזה. תמכו בעסק כחול לבן בתחילת דרכו בתקופת הקורונה הלא פשוטה, יחד נחזיר את החיוך לפנים של נשים רבות!”  

דבורה גולן (מימין) ורבקה דורהם (משמאל) מציגות שמלה מקולקצית קיץ 2020 של בוטיק יראת. (ממאגר אישי)
דבורה גולן (מימין) ורבקה דורהם (משמאל) מציגות שמלה מקולקצית קיץ 2020 של בוטיק יראת. (ממאגר אישי)

סיימת לחפש – השמלות שאת רוצה נמצאות במרחק של קליק אחד ממך. מחפשת מה ללבוש לחג? החנות שאוהבת סגורה בגלל הקורונה? בוטיק יראת כאן עבורך, מידות גדולות ואלגנטיות – יש חיה כזו