“היעדר מיזוגים ורכישות – גורם מרכזי להיעלמות מפעלים בקיבוצים”

אלחנן נעם, מייסד קרן איתן להשקעות בעסקים צומחים טוען בועידת הכלכלית לתעשייה הקיבוצית כי יש חובה להציל את המפעלים הבינוניים – באמצעות מיזוגים ורכישות

אלחנן נעם, יו"ר קרן איתן (צילום: יח"צ)

“לאחר הנפקת המפעלים הקיבוציים הגדולים, הגיע זמנה של התעשייה הקיבוצית להיערך להצלת את המפעלים הקיבוציים הבינוניים – באמצעות מיזוגים ורכישות”, כך אמר היום (חמישי) אלחנן נעם, מייסד ויו”ר “קרן איתן להשקעות בעסקים צומחים”, בוועידה הכלכלית לתעשייה במגזר הקיבוצי שנערכה ברמת גן.

“בעוד שכ-50% מהבעלות במפעלים הגדולים בתעשייה הקיבוצית נמצאת בידי גורמים חיצוניים”, אמר נעם, “רק אחוזים בודדים מהמפעלים הקיבוציים הבינוניים (בעלי מחזור של 30-100 מיליון שקלים), מקבלים השקעות מבחוץ. אין ספק שזהו גורם מרכזי להיעלמותם. עסק שאינו צומח – דועך. זה המצב של העסקים הבינוניים בתעשייה הקיבוצית. ליצירת צמיחה נדרשים שינויים מבניים, מיזוגים ורכישות”.

הוא הוסיף כי “בשל צמצום ההגבלות על הסחר הבינלאומי, קיימת ירידה משמעותית בשנים האחרונות ברמת התחרותיות בכלל המשק ושחיקה במרווחים התפעוליים. הממשלה מגבירה את הרגולציה על הפעילות הכלכלית בישראל, וממציאה עוד ועוד תקנות ואיסורים. בנוסף, העסקים הקטנים והבינוניים סובלים ממחסור תמידי באשראי להון חוזר”.

נעם טוען כי המפעלים הבינוניים נקלעו למצוקות ויש להוציא אותם ממנה. “אימוץ לא מספיק יעיל של טכנולוגיות חדשות, כמו רובוטיקה, והיעדר הון זמין להשקעה במכונות המטמיעות טכנולוגיות כאלה, גורם לחוסר יעילות ולפריון נמוך בעסקים הבינוניים. בחלק מהם הממשל התאגידי אינו מבוסס דיו, ומערך הבקרה והדיווח חלקי. חלקם מתקשים למצוא ולשכור כוח אדם מיומן. רובם מתקשים לפרוץ לשווקים בחו”ל, ורק עשירית מהם עוסקים בייצוא”, סיפר.

הוא הוסיך כי “אלה שכן מייצאים, מתקשים להתמודד עם שינויים בשווקים. לחלקם אין חזון ותוכנית עסקית מסודרת והם עסוקים בהישרדות. הבעיות מחמירות ככל שהעסקים הללו גדלים. הרוח היזמית, האחווה המשפחתית והידע המקצועי הממוקד, שמסייעים לעסק צעיר לפרוץ ולצמוח, הופכים לכשל ניהולי כשהמפעל כבר מגלגל כסף גדול ומעסיק עובדים רבים”.

 “המאיץ העיקרי בצמיחת עסקים, בתעשייה בפרט ובתעשייה הקיבוצית בפרט, הן קרנות ההשקעה הפרטיות הנותנות לעסקים מענה שכולל גם ניהול ומפנה אסטרטגי וגם את המימון הדרוש לשם ביצוע האסטרטגיה. גודלם היחסי של העסקים הבינוניים מהווה חסם כניסה לקרנות ה-PE הקלאסיות. קרן איתן היא קרן ההשקעות הפרטית הראשונה בישראל, המעורבת ומאמינה בעסקים הבינוניים והיא רואה במפעלים הבינוניים בתעשייה הקיבוצית יעד חשוב”. סיכם נעם.