הכירו את קרנות הפנסיה – עם העמלות הנמוכות ביותר

שר האוצר והממונה על שוק ההון הכריזו על קרנות הפנסיה שהציעו את דמי ניהול הכי נמוכים

שר האוצר כחלון צילום: אמיל סלמן, פול

שר האוצר, משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הכריזו היום (שני) על בחירת קרנות ברירת המחדל לשנתיים הקרובות.

קרנות הפנסיה שנבחרו הן מיטב דש והלמן אלדובי. הקרנות הציעו דמי ניהול נמוכים משמעותית מממוצע דמי הניהול הנהוג בשוק. דמי ניהול אלו יחולו על המצטרפים לקרנות למשך 10 שנים.

הפחתת דמי הניהול צפויה להגדיל את קצבת הפרישה של עובדים במאות שקלים מדי חודש.

הרפורמה שקידמו שר האוצר, והממונה על שוק ההון, תאפשר לכל המעסיקים והעובדים במשק להפקיד בקרן פנסיה אחת מבין השתיים שנבחרו בהליך שביצע אגף שוק ההון.

הקרנות יחלו לצרף עמיתים מיום 1 בנובמבר 2016 בהתאם לדמי הניהול הנמוכים שנקבעו. תקופת הפעילות של הקרנות תימשך שנתיים ובסופן יתבצע הליך בחירה נוסף.

הגדלה של מאות שקלים בקצבת הפנסיה לשכיר

קרן הפנסיה של מיטב דש תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן.

דמי הניהול שתגבה קרן הפנסיה של הלמן אלדובי יעמדו על 1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן.

לשכיר המשלם כיום דמי ניהול מקסימאליים, צפוי המהלך להגדיל את הקצבה הצפויה בכ-18%.

בדיקה שערך משרד האוצר מצאה כי שכיר בעל שכר ממוצע צפוי להגדיל את קצבתו הצפויה בפרישה ביותר מ- 900 שקלים.

הרפורמה צפויה להביא להוזלה בדמי הניהול בשוק הפנסיה כולו, כמו גם לשיפור איכות השירות ולהגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני. הרפורמה אף קיבלה רוח גבית משופטי בית המשפט העליון אשר דחו את עתירתן של חברות הביטוח שניסו לטרפד את המהלך. השופטים פסקו כי הרפורמה תגן על ציבור החוסכים בישראל וכי היא משרתת את האינטרס הציבורי.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר אומרת כי”רפורמת קרן ברירת המחדל תביא את בשורת התחרות לכל החוסכים לפנסיה, ובפרט לחוסכים הבלתי מאוגדים. המהלך צפוי להוריד את ממוצע דמי הניהול במשק, להגדיל את התחרות בשוק ולהפחית את הריכוזיות”.

איתי ברדה, מנכ”ל הלמן-אלדובי גמל ופנסיה אמר בתגובה כי “הבחירה של משרד האוצר בקרן הפנסיה של הלמן אלדובי כקרן פנסיה של המדינה מהווה הבעת אמון גדולה מאוד ואנו שמחים על כך”

“שוק הפנסיה נמצא בצמיחה משמעותית בשנים האחרונות ומבחינתנו הזכייה מהווה מנוע צמיחה משמעותי לקרן הפנסיה של הלמן אלדובי. הודעת הזכייה הגיעה בסמוך לפרסום תוצאות מדד השירות של משרד האוצר בקרנות הפנסיה שם דורגנו במקומות הראשונים, הישג משמעותי שהינו תוצאה ישירה של המחויבות שלנו לסטנדרטים גבוהים מאוד של שירות ויחס אישי”.