הכלכלה לכולנו – התעסוקה למשרד הרווחה

השר חיים כץ צילום: דוברות משרד הרווחה

הממשלה החליטה הבוקר (ראשון) להעביר את תחום התעסוקה מאחריותו של שר הכלכלה לאחריותו של שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ.

בכך למעשה יחזור המשרד לפעול באותה מתכונת כפי שפעל במשך עשרות שנים – לאחר איחוד משרדי הסעד והעבודה בשנת 1977 למשרד אחד שנקרא מאז “משרד העבודה והרווחה”. בראש המשרד המאוחד עמד זמן קצר ראש הממשלה דאז מנחם בגין, ולאחריו מונה לתפקיד ד”ר ישראל כץ.

המשרד המאוחד פעל במתכונת זו, עד שבשנת 2003 הפריד ראש הממשלה דאז אריאל שרון את תחום התעסוקה מהמשרד והעביר אותו לאחריות משרד המסחר והתעשיה, אשר שמו שונה אז למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה.

שר הרווחה, התעסוקה והשירותים החברתיים, חיים כץ, מסר בתגובה, “אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שהסמיך את ידיי לטפל בנושא כה קריטי לרווחתם של אזרחי ישראל. העבודה והרווחה הם שני תחומים שקשורים אחד בשני קשר הדוק. קיים צורך ממשי לרענן את חוקי העבודה לטובת ציבור העובדים והמשק הישראלי, יש לשפר את סוגיית ההכשרות המקצועיות ולטפל במחסור בידיים עובדות בתעשייה, כמו גם להקל על הורים במעגל התעסוקה ולדאוג למערך נרחב ואיכותי של משפחתונים ומעונות יום. המלאכה רבה ובכוונתי לעשות כל שידרש ולנסות ולפתור את הבעיות המהותיות ביותר בשוק העבודה בישראל. אני מבקש להבהיר לעובדי משרד הכלכלה, שצפויים לעבור למשרד הרווחה, כי הליך החיבור בין המשרדים יעשה בשיתוף פעולה מלא עמכם ותוך שמירה על זכויותיכם”.

גם כולנו חוגגת

מפלגת כולנו זכתה גם היא היום להתחדש בתיק חדש – תיק הכלכלה, המקוצץ יחסית. ח”כ אלי כהן (כולנו), יו”ר ועדת הרפורמות אמר כי “מפלגת כולנו קמה כדי להילחם בריכוזיות ולהוריד את יוקר המחייה. העברת תיק הכלכלה לידי כולנו מרחיבה את ארגז הכלים שכבר יש לנו, מעבר לנושא הדיור גם לתחום המלחמה בריכוזיות וביוקר המחיה”.

“הגוף המרכזי במשרד הכלכלה שירתם למאבק בריכוזיות – הוא הממונה על ההגבלים העסקיים שיהיה תחת אחריותה של מפלגת כולנו והשר כחלון. הרפורמות הגדולות ששר האוצר מוביל היום בתחום הפיננסי בכלל ובשוק הבנקאות בפרט יקבלו רוח גבית מהממונה. הרפורמות להורדת יוקר המחיה ופתיחת השווקים ליבוא מקביל גם יקבלו חיזוק משמעותי, וכן הרפורמה במכון התקנים תהיה תחת קורת גג אחת בהסכמת שר האוצר ושר הכלכלה, מה שלא היה ברור לאורך השנה האחרונה”, הבהיר כהן.

הוא הוסיף כי “משרד הכלכלה, תחת מפלגת כולנו והשר כחלון, ישים בראש מעיניו את מה שטוב לאזרחי ישראל והמשק בכללותו”.