הכנסות 20 חברות הבניה הגדולות זינקו בכ- 10%

דירוג חברות הנדל"ן המובילות בישראל ל-2016 מעלה כי שיכון ובינוי מגיעה למקום הראשון עם הכנסות של למעלה מ- 5 מיליארדי שקלים ■ עוד חברות מובילות על פי הנתונים: אלקטרה, אפריקה ישראל, אשדר, אשטרום ושפיר

תהילה ינאי (צילום: צביקה גולדשטיין)

ההכנסות של 20 חברות הבנייה הגדולות זינקו בכ- 10% בשנה החולפת כך עולה מדירוג חברות הנדל”ן המובילות בישראל אותו עורכת חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוגי BdiCode.

חברת הנדל”ן המובילה בישראל היא חברת שיכון ובינוי. שיכון ובינוי נמצאת במקום הראשון בדירוג כשהיא מציגה הכנסות שנתיות הגבוהות מ- 5 מיליארדי שקלים, והיא מעסיקה את כמות העובדים הגדולה בקרב חברות הבניה – כ-8,200 עובדים.

במקום השני בדירוג חברות הנדל”ן המובילות בישראל נמצאת אלקטרה, עם הכנסות שנתיות של כ-4.68 מיליארד שקל, ומועסקים בה יותר מ-6,000 אלפי עובדים.

אפריקה ישראל (חטיבת בניה) נמצאת במקום השלישי בדירוג, כשהיא רושמת הכנסות שנתיות בהיקף של 3.9 מיליארד שקלים והיא מעסיקה 1,474 עובדים. אפריקה ישראל חולקת את המקום השלישי עם החברה הבת שלה – דניה סיבוס, שרשמה בשנה החולפת הכנסות בהיקף של 3.254 מיליארד שקלים והיא מעסיקה 1,047 עובדים.

במקום הרביעי נמצאות החברות אשטרום ואשדר חברה לבניה. אשטרום רשמה בשנה החולפת הכנסות בהיקף של 3.23 מיליארד שקלים והיא מעסיקה 1,081 עובדים. אשדר רשמה הכנסה בהיקף של 900 מיליון שקלים והיא מעסיקה 71 עובדים.

את החמישייה הראשונה של חברות הבניה המובילות בישראל סוגרת קבוצת שפיר, שרשמה בשנה חולפת הכנסות בהיקף של 2.484 מיליארד שקלים והיא מעסיקה 1,382 עובדים.

דירוג חברות הבנייה הוא דירוג איכותי של חברות הבנייה שזכו לציונים הגבוהים ביותר במספר רב של פרמטרים כמותיים ואיכותיים המשקפים את מובילות החברה. הפרמטרים עליהם מתבסס הדירוג: מחזור, רווחיות, רמת סיכון, מוסר תשלומים, איתנות וביצועים פיננסים ועוד. הנתונים מתייחסים לסיכום שנת 2015.

 בעוד שבחמישייה הראשונה בדרוג לא נרשמו שינויים משנה קודמת, בחמישייה השנייה של חברות הנדל”ן המובילות בישראל ל-2016 היו מספר שינויים בדירוג. כך למשל, גינדי החזקות, התברגה למקום השישי, קבוצת תדהר דורגה במקום השביעי – ללא שינוי משנה קודמת, אורתם סהר שדורגה במקום השמיני השנה, ירדה 2 מקומות לעומת השנה שעברה.

קבוצת י.ח דמרי דורגה במקום התשיעי – ללא שינוי ואילו קבוצת עמוס לוזון יזמות ואנרגיה (לשעבר א.דורי), ירדה מהמקום השמיני בשנה שעברה למקום העשירי השנה.

תהילה  ינאי, מנכ”ל משותף בחברת CofaceBdi אומרת כי “חברות הנדל”ן נהנו בשנים האחרונות מהכנסות גבוהות כתוצאה מביקושים גבוהים לדירות מגורים והמשך עליית מחירי הדירות. אולם, השנה הן מתמודדות עם מספר אתגרים לאור מאמצי הממשלה להוריד את מחירי הדירות”.

“על מנת להתמודד עם אתגרים אילו, אנו רואים כניסה של חברות גדולות לתחום ההתחדשות העירונית, והגדלת פעילותן בתחום, מתוך הבנה ששם ניתן יהיה להרחיב את כר הפעילות בשנים הקרובות”, היא מוסיפה.