הכנסת חוסמת סגירת סניפי הבנקים

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת היו"ר כבל לפיה הבנקים לא יוכלו לסגור סניפים בלי אישור המפקחת עליהם

בנקים. אילוסטרציה צילום: משה מילנר, לע"מ

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של היו”ר, ח”כ איתן כבל, לתקן את חוק הבנקאות ולאפשר לבנק ישראל לעצור סגירת סניפים של הבנקים המסחריים.

הצעת החוק נועדה להתמודד עם המגמה המתמשכת של הבנקים לסגור סניפים, במסגרת תכניות התייעלות, שלעיתים פוגעת בשירות לציבור.

לפי ההצעה שאושרה, תאגיד שמבקש לסגור סניף יגיש בקשה בכתב למפקחת, שתהיה רשאית לדרוש פרטים נוספים הנחוצים לה לבדיקת הבקשה. תוך 30 יום מקבלת המכתב תיתן המפקחת את התייחסותה לבקשה, ותודיע אם היא מסכימה או מתנגדת לסגירת הסניף. המפקחת אף תהייה רשאית לקבוע תנאים לסגירת הסניף, לרבות דחייה של מועד הסגירה.

בישיבה הקודמת ציין היו”ר כבל כי “ההצעה היא על שם אמו של שר האוצר משה כחלון – ונולדה בעקבות הפגנתה נגד סגירת סניף הבנק שלה בגבעת אולגה”.

ההצעה אושרה במסגרת ציון יום האזרחים והאזרחיות הוותיקים בכנסת ובישיבה השתתפה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, שהופיעה בפני הוועדה לראשונה מאז נכנסה לתפקיד.

היו”ר פתח את הישיבה ושיבח את המפקחת על הבנקים על כך שהיא אינה חוששת לעמוד מול הבנקים, אך הוסיף כי “צריך שיהיה קצת יותר איזון לטובת האזרח הקטן שכן במערכת היחסים בינו לבין הבנק עדיין רב המרחק בין הכוח שמחזיק הבנק לכוחו של האזרח”.

הוא הזכיר כי ההצעה נדונה במסגרת יום האזרחים הוותיקים ואמר כי אמנם אי אפשר לעצור את ההתפתחות הטכנולוגית אך לא כל האזרחים מצליחים להתמודד אם ההתפתחות. “כשבאים לקבל החלטות תמיד צריך לחשוב איך זה היה משפיע על ההורים שלנו, ולא מדובר רק על סגירת סניפים. הורדת הטלרים היא מהלך לא פחות גרוע, וגורמת לאנשים להגיע לסניף ולעמוד מול המכונה בקיר. התחושה שלי שזה נעשה באבחה אחת ואין ספק שצריך שיימצא האיזון הנכון שהצעת החוק מבקשת לעשות”, אמר.

“לשמור על ההוגנות במערכת הבנקאית”

המפקחת בר אמרה כי היא רואה את תפקידה גם כמי שצריכה לשמור על ההוגנות במערכת הבנקאית ולהגביר את אמון הציבור בבנקים.

“נתמוך ונקדם שינויים טכנולוגיים וחדשנות בבנקאות. אנחנו פועלים לשיפור יעילות הבנקים כי המחיר של בנקים לא יעילים מגולגל לצרכנים”, הוסיפה.

לדבריה, יש שינוי במערך הסניפים בישראל והיתרון שלו הוא בהפחתת מחירים של השירותים הבנקאיים.

“מי שעובר לשימוש בטכנולוגיה מקבל שירותים הרבה יותר זולים ונוחים. יחד עם זאת אנחנו שומעים שהשינוי לא קל לציבור ופועלים לתת מענה לכולם. אפשרנו להשתמש בסניפים ניידים ודורשים להנגיש את השירותים לכולם. בנק שסגר את הטלר נדרש להציב דיילים ודיילות שיסייעו לציבור להשתמש במכשירים האוטומטיים ואנחנו פועלים לחינוך פיננסי דיגיטלי. כשקיבלנו בקשה לסגור סניפים מרוחקים כמו בקצרין מנענו זאת עוד לפני שנתתם לנו את הסמכות בחוק”, אמרה המפקחת.

אסתר ספקטור סיפרה בוועדה כי בנווה מונוסון סגרו סניף באבחת חרב ושלחו את התושבים ליהוד. “נלחמנו ועשינו הפגנות אבל זה לא עזר לנו. אמרו לנו שנקבל סניף נייד, שמגיע כל יום חמישי משעה 14:00 עד 15:00, קיבלנו אוטו עם סככה – ממש חרפה. אחרי חודשיים הבנק התייאש מאתנו וסגר גם את הסניף הנייד”.

מנכ”ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר כי לא מדובר בתהליך “מגורזן” שעוברת המערכת הבנקאית, אלא תהליך שנעשה באופן מאוזן בהשוואה לעולם.

“קצב סגירת הסניפים הוא נמוך ונעשה גם הליך שמתחשב ביישובים המרוחקים. לדבריו, הסגירה נעשית במרכזי הערים, בעוד שבפריפריה נפתחים סניפים”, הוסיף פרל.