הכנסת קבעה: אלו התרופות שתוכלו לקבל ללא מרשם רופא

בועדת הבריאות התנהל דיון סוער סביב האפשרות שרוקחים יטלו את האחריות על מתן תרופות

הרוקח יוכל לתת תרופות רבות ללא מרשם צילום אילסוטרציה: פיקסביי

בתום דיון סוער, ברוב של 6 בעד, מתנגד אחד ונמנע אחד, אישרה היום (שני) ועדת הבריאות של הכנסת את תקנות משרד הבריאות – וקבעה מהם התרופות והתכשירים שיוכל רוקח לספק בעצמו ללקוח, ללא מרשם רופא.

מדובר בתרופות ותכשירים הכוללים 21 חומרים פעילים בתנאים ומגבלות שונים, בהם כאלה המשמשים לטיפול באקנה (לדוגמה בנזאמיצין), טיפול בעצירות (לדוגמה: לקסאדין, איזילקס), טיפול בדלקות עור ועיניים (לדוגמה סינטומיצין, טרוצידין), טיפול בזיהומי עור (לדוגמה: הידרואגיסטן), טיפול בהשמנת יתר (לדוגמה: קסניקל), טיפול במיגרנה (לדוגמה: אימיטרקס, סומטריפטן), ועוד.

המרשם יינתן לאחר שהרוקח עיין במידע הרפואי הנוגע לפניית הלקוח, באופן השומר על פרטיותו.

הרוקח יהיה רשאי שלא לתת למטופל את התרופה ולהפנותו לרופא. בנוסף, חובה עליו ליידע את המטופל אם מרשם של רופא יאפשר לו לקבל את התרופה במחיר זול יותר. התקנות ייכנסו לתוקפן חודש לאחר פרסומן.

במהלך הדיון הביעו ח”כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), רופא במקצועו, וסגן יושב ראש הסתדרות הרופאים בישראל, ד”ר אלברטו אולצ’ובסקי, התנגדות נחרצת לתקנות.

“אזרחים ומטופלים ייפגעו באופן בלתי מתקבל על הדעת. מאלצים רוקחים להיות מאבחנים, זה לא חלק מהעבודה שלהם ומנוגד לחוק. לפעמים פריחה שנראית פשוטה מבטאת למעשה מחלה מערכתית. אנחנו מפקירים חולים בידי מי שלא הוכשר לכך?”, אמר אולצ’ובסקי.

“יש חוק ברפואה, לפיו רק אחרי אבחון נותנים תרופה. זה חוסר הגינות כלפי המטופל. יש להסיר כל אחריות מהרופא במקרים בהם רוקח מספק מרשם “, אמר ח”כ אבו-מערוף

לעומתם, טען מנהל אגף רוקחות במשרד הבריאות, ד”ר איל שורצברג, “בחנו בדקדקנות את רשימת התכשירים, והשווינו למדינות אחרות בעולם. הרשימה צומצמה כך שאנחנו בטוחים מעבר לכל ספק שמדובר בתכשירים שיכולים להינתן בצורה בטוחה על ידי איש מקצוע, בעל ניסיון של 5 שנים לפחות ובעל תואר שני לפחות, שעבר את ההכשרה המתאימה”.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו) סיכם, “הרוקחים הם אנשים משכילים עם שיקול דעת. תנו לנו להקל על טרטור האזרחים. זה לא מונע מכל מי שרוצה לגשת לרופא”.