המגזר העסקי לנתניהו: אין לישראל מדיניות כלכלית

בכירים מכל ענפי המסחר והתעסוקה פנו לראש הממשלה ודרשו ממנו להתערב בשינוי יעדי הצמיחה של המשק

ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראשי המגזר העסקי שלחו היום (שני) לראש הממשלה, בנימין נתניהו מכתב, בו הם דורשים ממנו להתערב באופן אישי בשינוי יעדי הצמיחה של המשק ותקציב המדינה לשנים 2017-2018.

 על המכתב חתומים בין היתר: נשיא איגוד הבנקים יאיר סרוסי, נשיא לשכת רואי החשבון בישראל יזהר קנה, נשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו”ר התאחדות הסוחרים יאיר קורח, יו”ר ארגון חברות האבטחה דוד לוי, יו”ר איגוד המוסכים רונן לוי ויו”ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל אוהד דנוס.

במכתב, שכותרתו “העדר ניהול מדיניות כלכלית: סכנה לעתידה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל”,  כותבים ראשי המגזר העסקי כי הם מודאגים.

“המגזר העסקי בישראל מצוי בשנים האחרונות במאבק בלתי פוסק אל מול אווירה ציבורית שלילית, הכבדות רגולטוריות, צעדי פגיעה קיצוניים בקניין פרטי, ייקור עלויות עשיית עסקים וגל חסר תקדים ויוצא דופן בהשוואה עולמית של חקיקה פרטית, אשר הפכו את המשק הישראלי לאחד המשקים הקשים בעולם לניהול עסקים”, לשון המכתב.

הם גם מבקשים להתריע כי “בכל ענפי המגזר העסקי קיימת מגמה הולכת וגוברת של העתקת פעילויות עסקיות אל מחוץ לישראל. אף גרוע מכך, בשל ההכנסה הפנויה הנמוכה בישראל בהשוואה למדינות המפותחות, גם אוכלוסיות חזקות ומשכילות, בוחרות להעתיק את מושבן מחוץ לישראל. מגמות אלו מסוכנות לעתידה הכלכלי והחברתי של ישראל”.

ראשי המגזר העסקי כותבים כי “במציאות זו, ועל רקע החלטות התוכנית הכלכלית והתקציב לשנים 2017-2018, אנו מצויים במצב בו ממשלת ישראל צריכה לבחור בין צמיחה לבין צניחה. אנו סבורים כי עתידה הכלכלי של המדינה מצוי בסכנה, והחידלון שבהעדר ניהול מדיניות כלכלית בולט. אנו, אשר מעסיקים את הרוב המוחלט של אזרחי המדינה וחרדים לעתיד המשק, מבקשים כי ממשלתך תבחר בצמיחה”.

הם מבקשים עוד כי ראש הממשלה יורה “למשרדים הכלכליים להציב יעדי צמיחה שנתיים של 5-6%, אשר ילוו ביעדים לצמצום פער רמת החיים שבין אזרחי ישראל לאזרחי המדינות המפותחות. אנו מבקשים כי תנחה את המשרדים הכלכליים להכין תוכנית אסטרטגית רב שנתית אשר תשרת את יעדי צמיחה אלו, באמצעות שיפור משמעותי ומיידי בסביבה העסקית בישראל, ובמטרה להביא להאצת הצמיחה, הפריון וההכנסה הפנויה במשק”.

הם מוסיפים כי “בכדי להעביר מסר ברור כי מטרת התוכנית היא החזרת המשק לצמיחה מואצת וברת קיימא באמצעות שיפור הסביבה העסקית בישראל, אנו מבקשים כי התוכנית הכוללת תוצג בדיון משותף בראשותך ובהשתתפות ראשי המגזר העסקי – וכי תורה כי שינויים אלו יבואו לביטוי מיידי בתוכנית הכלכלית ובתקציב המדינה לשנים 2017-2018”.