המגמה השתנתה? ירידה במחירי הדירות

נתוני הלמ"ס מגלים כי מחירי הדירות שנמכרו בחודשים נובמבר דצמבר היו נמוכים ב-1.2% מרף המחירים בחודשים הקודמים

פרוייקט מגורים בבנייה (צילום אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ)

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מחירי הדירות שנמכרו בחודשים נובמבר דצמבר היו נמוכים ב-1.2% ממחירי הדירות בחודשיים שקדמו להם.

מהנתונים שפורסמו הערב (רביעי) עולה על פי הלמ”ס כי “ירידה זו מבטאת את שינוי המחירים בניכוי שינויי האיכות בתמהיל ובסוג הדירות. הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו”.

על פי הנתונים, המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקאות שבוצעו ברבעון הרביעי של שנת 2016, עמד על 1,489.6 אלפי שקלים – בהשוואה למחיר העסקה הממוצעת ברבעון השלישי של שנת 2016 שעמד על 1466.9 אלפי שקלים. עלייה זו, של 1.5%, יכולה לנבוע הן משינוי שחל ברמות המחיר והן משינוי באיכות הדירות שנמכרו ובגודלן. “יודגש שהמחירים הממוצעים של דירות בבעלות משקפים שינויים בנתונים רבעוניים לעומת מדד מחירי דירות שמבטא שינוי חודשי ומתחשב באיכות הדירות הנמכרות”, כתבו בלמ”ס.

יו”ר לשכת השמאים לשעבר, אהוד המאירי אמר בתגובה כי “הלמ”ס מציג ממוצע ארצי סטטיסטי שמסתמך על נתונים שחלקם מעוותים ולא אומתו על ידי מומחים בשוק הנדל”ן כפי שעושה השמאי הממשלתי. כאשר השמאי הממשלתי ממשיך לערוך את מדד מחירי דירות ב 16 ערים מרכזיות בארץ על פי סטנדרטים מקצועיים אמיתיים ומוצא כי מגמת עליית המחירים נמשכת, לא פלא שכחלון מעדיף את מדד הלמ”ס ואוסר עליו לפרסם את המדד ברבים. בכל מקרה השמחה עוד מוקדמת, ועל הרוכשים להבין כי מחירי הדירות ימשיכו להיות על פי השוק ולא על פי מדד כחלון”.