המדד הפתיע את התחזיות ועלה ב-0.4%

בניגוד להערכות המומחים בשוק – המדד עלה בשיעור משמעותי יותר מהצפי ■ אילן ארצי מהלמן-אלדובי מעריך: גם המדד הזה לא ישנה את מדיניות בנק ישראל

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יולי ב-0.4% – כך פירסמה הערב (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בכך בעצם נרשמה עלייה משמעותית הרבה יותר מהתחזיות המוקדמות – לפיהן המדד יעלה בשיעור של בין 0.1% ל-0.2%.

מחירי הפירות והירקות עלו בחודש יולי ב-7.2%, רכיב הדיור עלה גם הוא ב-1.2% ומנגד בסעיף ההלבשה וההנעלה נרשמה ירידה חדה של 8.2%.

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי, בית ההשקעות הלמן-אלדובי, הגיב לפרסום המדד ואמר כי “למרות שמדובר במדד גבוה ומעל הציפיות, ולמרות שמדובר במדד חיובי רביעי ברציפות, סביבת האינפלציה נותרה נמוכה, ומדיניות הריבית של בנק ישראל אינה צפויה להשתנות בקרוב”.

“בנק ישראל”, מוסיף ארצי, “נמצא במלכוד בו אינו יכול להעלות את הריבית מצד אחד, בשל תוכניות ההרחבה המאסיביות באירופה ובריטניה והתרחקות המועד להעלאת ריבית בארה”ב – ומנגד גם אינו יכול להוריד את הריבית בשל מצב המשק ומחירי הנדל”ן ולכן אנו צפויים לעוד תקופה ארוכה של ריבית ברמה הנוכחית”.

הוא מסכם ואומר, “אנו ממשיכים להאמין כי בנק ישראל לא צפוי להוריד את הריבית בתקופה הקרובה זאת לאור מחירי הנדל”ן הגבוהים, שוק עבודה טוב והחשש ליציבות הבנקים. עם זאת, במידה והשקל יוסיף להתחזק ובנקים מרכזיים בעולם יוסיפו לתמוך מוניטרית בכלכלות, יתכן ונשמע מבנק ישראל נימה שונה ורמזים לצעדים מרחיבים בהמשך”.