המדד מפתיע: ירד ב-0.3% באוגוסט

הכלכלנים הופתעו לרעה מירידת המדד - אך להערכתם בנק ישראל לא צפוי לנקוט בצעדים משמעותיים בשלב זה

הירידה בריבית גורמת להתחזקות השוק האפור? (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)
מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.3% בחודש אוגוסט – והגיע לרמה של 99.2 נקודות לעומת 99.5 נקודות בחודש הקודם.
המדד ללא דיור ירד ב-0.5% והגיע ל-97.1 נקודות, המדד ללא ירקות ופירות ירד ב-0.3% והגיע ל-99.0 נקודות והמדד ללא אנרגיה ירד ב-0.1% והגיע ל-100.7 נקודות.
ירידות מחירים נרשמו בעיקר במספר סעיפים ביניהם – הלבשה והנעלה שירד ב-4.9%, פירות טריים שרשם ירידה של 2.5% ומחירי התחבורה והתקשורת שירדו ב-1.3%. עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיף הירקות הטריים שהתייקרו ב-3.3%.
מתחילת השנה עלה המדד הכללי ב-0.1%. ב-12 החודשים האחרונים הוא דווקא רשם ירידה של 0.7%.

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי, בבית ההשקעות הלמן-אלדובי הגיב למדד ואמר כי על אף התוצאה החלשה וההפתעה לשלילה, להערכתו בנק ישראל לא צפוי לנקוט בצעדים משמעותיים לעת עתה.

“מדד אוגוסט יצא נמוך מהתחזיות המוקדמות אשר חזו לפחות יציבות באינפלציה. המדד מצביע על כך שסביבת האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה בצורה עקבית מהרף התחתון של יעד האינפלציה מה שיחייב בעתיד את בנק ישראל לחשוב על שימוש בכלים מוניטריים נוספים, אולם על אף התוצאה החלשה וההפתעה לשלילה, להערכתנו בנק ישראל לא צפוי לנקוט בצעדים משמעותיים לעת עתה”, אמר ארצי.

הוא הוסיף כי “בנק ישראל נמצא במלכוד בו אינו יכול להעלות את הריבית מצד אחד, בשל תכניות ההרחבה המאסיביות באירופה ובריטניה ואי הוודאות בנוגע למועד העלאת הריבית בארה”ב, ומנגד, אנו ממשיכים להאמין כי בנק ישראל לא צפוי להוריד את הריבית בתקופה הקרובה למרות המדד הנמוך, זאת לאור מחירי הנדל”ן הגבוהים, שוק עבודה טוב ושער חליפין יציב יחסית”.

לטענתו, “הגורם העיקרי אשר עשוי להוביל להורדת ריבית הינו שער החליפין. במידה והשקל יוסיף להתחזק ובנקים מרכזיים בעולם יוסיפו לתמוך מוניטרית בכלכלות, יתכן ונשמע מבנק ישראל נימה שונה ויתכן  ובחודשים הקרובים הרחבה מוניטרית תחזור לשיח הציבורי”.

עידן אזולאי, מנכ”ל קרנות נאמנות אפסילון אמר כי לדעתו, “ירידת המדד באוגוסט מחזקת את הערכה שהמשק הישראלי צועד לקראת שנה שלילית ברציפות של אינפלציה שלילית. השינויים המבניים שעוברים על המשק ימשיכו לתמוך בסביבת אינפלציה נמוכה וכנגזרת מכך גם שמירה על רמת ריבית נמוכה”.