המדיניות המוצהרת של טראמפ – ניתנת ליישום?

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מעריך כי יקשה על טראמפ לפטר את הנגידה שלו - אך מנגד היא תתקשה להמשיך ללא תמיכתו

הנגידה ג'נט ילן עם הנשיא היוצא אובמה. תיפגע? (צילום: יח"צ)

על רקע בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ, דמות שנויה במחלוקות גם מנקודת ראות מפלגתו שלו, לנשיאות ארה”ב, השווקים מתמחרים מחדש בימים האחרונים את משנתו הכלכלית – כאשר האופוזיציה היחידה שיש לו היא למעשה מפלגתו שלו שזכתה לרוב בשני הבתים (הסנאט והקונגרס).

בחינת גישתה הכלכלית של המפלגה הרפובליקנית עשויה לשפוך אור לא רק על הצהרות טראמפ, אלא בעיקר – על הסבירות שיוכל להפוך הצהרות אלו למציאות.

נקודה משמעותית נוספת מבחינה כלכלית, היא סוגיית הנגידה; לאחר התבטאויות בוטות במיוחד של טראמפ לגבי תפקודה במהלך מסע הבחירות שלו, ועל אף שמבחינה חוקית הוא אינו יכול לפטר אותה על רקע חילוקי דעות ביניהם – יהיה לה קשה מאוד לתפקד ללא אמון הנשיא.

בפרט, עם כניסתו לתפקיד הוא יצטרך למנות שני מקומות שפנויים כרגע בוועדה המוניטרית (לשווקים פתוחים). ההערכות הן שאם הוא ימנה אנשים דומיננטיים באופן חריג שיקטינו את יכולת ההשפעה שלה בוועדה – ייתכן שהיא תיאלץ להתפטר.

בשורה התחתונה – צעדים הכרוכים בהגדלת הגירעון פחות סבירים, צעדים כנגד מהגרים וניסיון לפתוח את הסכמי הסחר של ארה”ב (במיוחד מול מדינות חלשות) יותר סבירים. בנוסף, לא סביר שטרמפ באמת יפטר את נגידת הבנק – אך הוא בהחלט יכול לעשות לה את החיים קשים.