המומחית ליציאה ממשברים חוה לאה פז: “אם את עוברת גירושין או משבר בזוגיות, או כל משבר עמוק אחר שאת חווה כרגע, אולי האישה הזאת היא גלגל ההצלה שלך”

תינוק מת. ב-2007 חוה לאה פז ילדה תינוק מת. וזה לא היה המשבר היחיד בחייה. עקירה מהיישוב בו גדלה, נטישת בעל בזמן הריון וגירושין קשים. אך כיום, אחרי שעזרה לנשים רבות לצאת מהמשבר שלהן, יש לה בשורה לכל אישה באשר היא: אפשר דרך כלים פשוטים לצאת ממשבר, תוך שלושה חודשים בלבד, ולהתחיל את סיבוב שתיים. כאן היא מגלה… איך עושים את זה?

"אפשר דרך כלים פשוטים לצאת ממשבר, תוך שלושה חודשים בלבד, ולהתחיל את סיבוב שתיים"

עדי פוזנר

בשנה האחרונה הגיעו אלי עוד ועוד שמועות על אישה מיוחדת במינה, שבלי פרסום ובלי אתר אינטרנט או אפילו דף פייסבוק, מהווה כתובת לעשרות נשים שפונות אליה כדי להתייעץ, לאחר שחוו משבר אישי בחיים.

בסוף, באמצעות חברה טובה, הצלחתי ליצור קשר עם חוה לאה פז, ואפילו לשכנע אותה להתראיין ולספר כיצד הפכה מאישה שחוותה משברים קשים בחיים, למלווה נשים שנותנת תקווה ואוויר לנשימה באמצעות הכלים שהיא נותנת לנשים, דווקא בזמן הכי קשה שלהן.

קל להבין מה מוצאות בה כל כך הרבה נשים. היא מקרינה מצד אחד מאור פנים וחיוך שלא יורד מהפנים, ומצד שני עוצמה וביטחון שמאפשרים לה לסייע לנשים לעבור תהליך משמעותי בזמן קצר. כל אלה, היא מספרת, נוצרו דווקא ממשברים רבים שחוותה בחיים האישיים שלה, משברים שהוציאו אותה מחוזקת ועם בשורה שהיא רוצה להעביר לכמה שיותר נשים.

אני רוצה שכל אישה תדע שאפשר לצמוח מכל משבר, וזה לא צריך לקחת שנים של טיפולים או ניסיונות. בזמן קצר, עם יישום של כמה כלים פשוטים אפשר להגיע לתוצאות מהר מאוד. כשאישה נמצאת במשבר, פשוט אין לה ברירה כי היא לא יכולה להישבר, היא חייבת לקום על הרגליים ולתפקד בבית ועם הילדים. אבל זה לא מספיק רק תפקוד טכני שמונע ממנה לקרוס לגמרי.

וכאן אני עוזרת לה, להעניק למשפחה שלה הרבה יותר מהחיים הפשוטים והאוטומטיים של תפקוד טכני נטול רגש וחיות . אני עוזרת לה לעשות סדר במשבר שהיא נתונה בו, לקבוע דרכי פעולה, לייצר בהירות במציאות החדשה שהיא חווה, ובעיקר להביא אל הבית את התקווה, לחוות יותר שמחה וכיף, לחיות בסיפוק עמוק , ולאפשר לה להתחיל את הליך השיקום שלה, כשהיא רואה באופק את האור כשהיא חווה שלווה וביטחון. כל זה בהחלט אפשרי“.

חוה לאה, מומחית ליציאה ממשברים, בוגרת 8 שנות לימוד בתחומי ההנחיה ההורית והטיפול הזוגי והמשפחתי, ליוותה עשרות נשים באמצעות תכנית עוצמת התקווה“, תכנית חדשנית המעניקה ליווי ממוקד לנשים ליציאה ממשבר, ומביאה לשינוי משמעותי בחיים של נשים ולצמיחה להצלחה בכל תחומי החיים

התכנית כוללת שיחת ליווי שבועית אחת על אחת, כ-30 שיעורי אינטרנט שלוקחים נשים צעד אחרי צעד ליציאה מהמשבר, קבוצת וואטסאפ ועוד מגוון כלים, שעושים מהפך בחיים של נשים רבות. אבל הבונוס הגדול בתכנית הוא הזמן הקצר ליישום שלה בהצלחה, והשינוי שהוא מוביל, שמלווה נשים לאורך שנים ארוכות.

אולי יעניין אותך גם:

“תודעה מנצחת משבר” – הדרך לצאת מחוזקת מכל משבר, בזמן קצר

4 כללי ברזל ליציאה ממשבר של גירושין או משבר בזוגיות

איך לגדל בתוכך עוצמה פנימית ותודעה חזקה שיכולה לנצח כל משבר

גירוש מהבית, גירושין ואובדן של תינוק, והכל בתוך 4 שנים

חוה לאה יודעת מניסיון אישי כואב מאוד מה זה אומר לחוות משבר ועוד אחד ועוד.. ויחד  עם זאת, הניסיון שלה הוכיח איך יצאה מהם מחוזקת, מלאה תקווה ושמחת חיים, ובעלת עוצמה פנימית ותחושה של משמעות בעולם.

אני יושבת איתה בקליניקה שלה, כשמאחוריה תמונה של עץ פיקוס גדול מימדים, בגן משחקים. “את רואה את הפיקוס הזה? זה הפיקוס של כפר דרום, היישוב שלנו בגוש קטיף שכבר לא קיים . הוא מסמל את העובדה שכשיש לך שורשים מספיק חזקים, את שורדת אפילו משברים קשים“.

כילדה חוה לאה גדלה במציאות ביטחונית מורכבת, ביישוב כפר דרום שספג פיגועים רבים וגם טילים שנפלו בשטח היישוב , מציאות שהותירה משפחות רבות ללא אב או אם. חוה לאה חוותה בעצמה את הפיגוע באוטובוס הילדים מהכפר, ורק בזכות הקרבה של חייל שנהרג ניצלו חייה.

אבל המשבר הגדול הגיע עם העקירה של היישוב, במסגרת תכנית ההתנתקות, וההרס של הבית בו גדלה. “את מוצאת את עצמך בלי בית לחזור אליו, וזה הבית שתמיד היה שלך. בית שכל הילדות היתה בו, ותוך כמה שעות, גם הוא וגם היישוב כבר לא קיים. ויותר מזה, את לא יודעת לאן את הולכת מכאן, וחוסר הוודאות היה הדבר הכי קשה“.

לצערנו פיגועים ואובדן הבית לא היו המשברים היחידים שחוה לאה חוותה. כשנתיים לאחר הגירוש מביתה נאלצה חוה לאה לחוות גירוש נוסף ולפרק את הזוגיות עקב טרגדיה פתאומית. ואם זה לא הספיק, הרי שבאותה תקופה התמודדה עם לידה שקטה, תינוק שנולד ללא רוח חיים. “זה משבר שאין דומה לו. את מגדלת תינוק בתוכך , מרגישה אותו חי ופתאום יום אחד את יודעת שאת סוחבת תינוק מת, ולא זוכה לקבל אותו לידיים אחרי הלידה“. וכך, מצאה את עצמה חוה לאה נאלצת להתמודד עם גירושין שנכפו עליה, כשהיא בחודש התשיעי להריונה החדש אחרי הלידה השקטה, ועם עוד שתי בנות קטנות.

רק את יכולה לעזור לעצמך, אף אחד לא יעשה את זה בשבילך

שם, בנקודה הכי נמוכה, בלי בית, בלי בעל ועם שלושה ילדים קטנים, ללא אמצעים כלכליים או יכולות, החלה חוה לאה את התהליך שהפך אותה למי שהיא היום, מקור השראה וליווי אישי עבור כל כך הרבה נשים. “בנקודה הזאת למדתי הרבה על עצמי, והבאתי לידי ביטוי את הכוחות הפנימיים שידעתי שיש בתוכי, שיש אותם לכל אישה, כוחות שבאים לידי ביטוי דווקא מתוך משבר, כוחות שהיום אני מעבירה לנשים אחרות שחוות משברים דומים לשלי“.

חוה לאה בכלל לא רצתה להפוך למלווה של נשים. כמי שמגדלת את ילדיה בחינוך ביתי היא רצתה להתמקד בשיקום ובפיתוח המשפחה החדשה שלה (חוה לאה נשואה נישואים שניים לצביקה פז, מומחה לטיפול בקשיי קשב וריכוז וקשיים רגשים). “כנראה שהתהליך שעברתי היווה דוגמא לככ הרבה נשים אחרות, וככה התחילו לזרום אליי בקשות להתייעצות מצד נשים שמצאו עצמן במצבי משבר קשים. לא יכולתי לסרב למי שחשתי את הכאב שלהן, בגלל שזה היה גם הכאב שלי, וככה מפה לאוזן התחילו להגיע אליי נשים רבות“.

”השיחה שלנו עשה בדיוק את מה שאת מספרת עליו, זה הפיח בי תקווה ואמביציה. אז תודה את מעולה בזה!“

איזה סוגי משבר את מלווה?

התכנית שלי בנויה ככה שכמעט מכל משבר שאישה חווה בחיים שלה אפשר לצאת. נשים פונות אליי בתהליכי גירושין, אלמנות או מחלה של אחד מבני המשפחה, אבל גם נשים שחוות משברים כלכליים, משבר בזוגיות או בקריירה וכמובן משברים בגידול הילדים. הנקודה החשובה היא שמנגנון היציאה מהמשבר הוא כמעט תמיד זהה. יש מספר שלבים שצריך לעבור, ושמביאים לשינוי תודעתי כל כך עמוק שמאפשר לאישה לצאת מהמשבר בזמן קצר ביותר. זאת תכנית שפיתחתי, אבל היא כמובן מגובה בעשרות מחקרים“.

איזה סוג מחקרים?

אספתי מחקרים  שעוסקים בהתפתחות הילד וביכולת שלו לפתח מנגנוני ניהול משברים, ניתחתי את הממצאים, ועל סמך התוצאות המדעיות שהתקבלו בהן בניתי את התכנית שלי.  אני אתן דוגמא:

לרוב הילדים יש את האדם הזה סביבם שתומך בהם ומאמין בהם, תומך בהם כשהם נופלים ומקבלים מכה. נכון שלא תמיד ההורה רגיש לילד שלו בדברים מסוימים, וזה טבעי, אבל ברוב המקרים, האבא והאמא רוצים בטובתו של הילד ודואגים לו, ומשתדלים להפוך לו את  העולם לבטוח, ולגדל אותו בצורה כמה שיותר טובה ומוגנת. זאת למעשה התאוריה הקלאסית של אריקסון, שאומרת שהתמודדות מוצלחת עם משבר תבוא לידי ביטוי במציאת “שביל הזהב” בין הדרישות הסותרות (למשל הצורך להיות חזקה מול היכולת לחוות כאב אחרי פרידה), ותצייד את האדם בכלים להתמודדות טובה יותר עם קונפליקט השלב הבא. אבל התמודדות בלתי מוצלחת תהיה כניעה ללחצי החברה או לדחפים האישיים, וזו תקשה על הסתגלות חברתית ועל ההתמודדות עם השלב הבא.

הבעיה מתחילה כשמתחילים לחוות משברים כאנשים בוגרים ועצמאיים. לדוגמא: כשמתחתנים, כשיולדים את הילד הראשון ונשארים פתאום להתמודד לבד, כשהזוגיות עולה על משבר ומחליטים לפרק את הבית, ועוד המון סיטואציות שקורות לנו בחיים..

אחת התובנות הגדולות כשאנחנו חוות משבר, הוא שאנחנו מבינות שאנחנו כבר לא ילדות, ואנחנו נדרשות להסתכל על העולם בצורה יותר בוגרת. ובעולם הבוגר לא הכל ורוד, ואם בתור ילד הצלחנו להתגבר על הקשיים כי היה מי שעזר לנו, היום בחיים הבוגרים לא תמיד ההורים, המשפחה, ולפעמים אפילו בן הזוג, נמצאים שם לידינו .

לפעמים אנחנו ממשיכות לחשוב כמו ילד, ובעצם אין מי שיגן עלינו. הילד שבנו נשאר נטוש להתמודד לבד, ולכן אנחנו לא מצליחות להתגבר על המשבר, ולא מצליחות לפתח בעצמנו את המקום הזה שמלמד את הילד שבי, איך להתגבר עם עצמו.

אולי יעניין אותך גם:

חשיפה: הדרך הפשוטה לצאת ממשבר אחרי לידה

איך לשבור את הדפוסים שגורמים לך לתחושת משבר בגידול הילדים

שיטת השעון שמצליחה להוציא נשים מלמעלה מ-91% מסוגי המשברים

אז איך אפשר לצאת מתוך משבר?

המשבר יוצר לנו סוג של גלות פנימית, ריחוק מעצמי, ובלבול גדול של מי אני בעצם ומה הערך שלי? המשבר מעורר שאלות קיומיות ומשמעותיות לבירור פנימי. אם אני לא יודעת להתמודד עם המשבר בצורה מיטבית בעצמי, זה עלול לגרום לי לייצר דפוס מחשבה שאני לא מסוגלת להתמודד עם קשיים ולפתור אותם בכוחות עצמי. בעצם אני חווה שוב ושוב כישלון.

הדפוס מחשבה הזה על עצמי, הוא מחשבה לא מפותחת מה שנקרא ערך עצמי נמוך. אם אני ממשיכה עם הדפוס הזה אני עלולה לחוות משברים חוזרים ונשנים שיגרמו לי שוב ושוב להאמין שאני באמת לא מסוגלת לצאת ממשברים ואין לי יכולת להתמודד איתם, ובכלל אני לא מסוגלת להתמודד עם קשיים. כאן נופלות רוב הנשים, וכאן אני נכנסת ועוזרת לשנות את המציאות.

ואיך שוברים את הדפוס הזה?

כשאת מרשה לעצמך לחוות את המשבר, את יכולה ללמוד להתחיל מהרגע שאת מתחילה להיות מודעת, לפתח את המקום המורכב שאת יכולה לעודד את עצמך, להבין את עצמך, תוך כדי התחושות הקשות שלך על עצמך ועל החיים שלך, וזאת הזדמנות להצליח לגדול בתוך כל סיטואציה כל פעם מחדש. זאת הזדמנות לבנות עמוד שדרה פנימי ויציב לעצמי שיעצים את תחושת המסוגלות, האהבה והקבלה שלך לעצמך, יחד עם המשבר, ולאט לאט את יכולה לגדל בתוכך עוצמה פנימית ותודעה חזקה שיכולה לנצח כל משבר. ובעצם מאותו הרגע כל משבר שקורה, זאת הזדמנות לגדול ולגדל עוד את האני הפנימי שלך. עוד חיבוק והכרה לילד שבך.

זה נשמע פשוט מידי, זה ישר יעבוד?

נשים מגיעות אליי בגלל שהן לא מצליחות להכיל את המשבר שהן חוות. יש לזה השפעות על כל תחומי החיים, וגם על הגוף שלנו (ראי תרשים) .מה שהן לא מבינות ואני מלמדת אותן, זה שרק עבודה פנימית על המשבר תעזור לך לקבל את חווית המשבר. ורק לאחר העבודה הפנימית הזו את תצליחי להבין מה המשבר גידל בתוכך ומה לקחת ממנו. ככה, ככל שתלמדי על המשבר, תוכלי לפתח את עצמך מתוך מודעות, תגעי בכאב וגם תקבלי  יותר כלים להתמודד עם המציאות המשברית. וככה תוכלי  להתפתח מכל משבר שיבוא

כלומר אני צריכה לפתח מודעות עצמית כדי לצלוח את המשבר?

גם, ואת גם צריכה לפתח את העמוד שדרה הפנימי שלך. זו לא תכונה שנולדים איתה . זה אוסף של רגשות, חוויות, הרגלים, דפוסי חשיבה והתנהגות שאנחנו יכולות לפתח ולבנות בעצמנו כל פעם עוד ועוד. אלו משקפיים חדשות שאנחנו לומדות ללבוש ולהרכיב לעצמנו כדי להסתכל על החיים מנקודת מבט רחבה יותר, עמוקה ומשמעותית יותר. זה למעשה השלב בו  אני מסייעת לנשים הכי הרבה, אני עוזרת להם לקבל את נקודת המבט הזאת, ואז להפעיל אותה בכל משבר שהן חוות.

אולי יעניין אותך גם:

איך למצוא את המנוע הפנימי שלך, שיעזור לך לעמוד שוב על הרגליים

87% מהנשים חוות משבר בין גיל 30-50, איך אפשר לנצח את הסטטיסטיקה

7 טיפים שיעזרו לך להחזיר את שמחת החיים לתוך הזוגיות שלך

למצוא את המנוע הפנימי שלך, לפתח את התודעה ככה שתנצחי את המשבר

בשיטה שפיתחתי אנחנו לומדות איך לפתח  תודעה מנצחת משבר“. אנחנו מזהות את התודעה שאיתה הלכת עד עכשיו כשקרה לך משבר, ואז את לומדת ומפתחת את התודעה שאת רוצה וצריכה שתהיה לך, שזה למעשה המנוע שמאפשר לצאת מכל משבר בצורה מיטבית.

כלומר, אני פשוט משכפלת את הכלים שאני מקבלת איתך לכל משבר שאני נתקלת בו?

בדיוק, אם יש לך תודעה בריאה את יכולה לגשת לשלב הבא שהוא התקווה. התקווה זהו המנוע הכי חזק שלנו, שמאפשר לנו להצליח לצאת מכל משבר בצורה מיטבית.  ברגע שנבחר  להתמודד עם תודעה מנצחת ועם עבודה רגשית נכונה (שזה דבר שאפשר לרכוש אותו, ובשיטה שלי אני מלמדת איך עושים את זה) , אנחנו נוכל לצלוח כל משבר.

את יכולה לתת כמה טיפים לנשים שנמצאות היום במשבר ומתקשות לצאת ממנו?

מדובר למעשה בכמה שלבים פשוטים, שמי שתעבוד לפיהם תקבל כוחות  להתמודד עם כל משבר, גם אם יש לך רגשות של ייאוש ואובדן:

  1. השלב הראשון הוא להבין שזה טבעי שיש משבר. אין חיים שאין בהם משברים, אין דבר כזה חיים רק ורודים. לקבל את התובנה שבחיים יש מורכבויות ואתגרים כל הזמן, ולא לפחד להתמודד איתם כשהם מגיעים.
  2. לזהות מראש את המשבר לפני שהוא מתרחש יש משברים פתאומיים ויש משברים קבועים, חלק מהמשברים אפשר לצפות מראש, למשל הימים המיוחדים של האישה בחודש, או אחרי לידה, או ימים קשים יותר מבחינה אישית. חשוב לנסות לזהות את הימים האלה מראש, אם אפשר, ולהיערך מראש, מבחינה רגשית ארגונית וכו. ומול המשברים הפתאומיים אנחנו מפתחים כלי ניהול כמו אלה שאני מלמדת בתכנית שלי.

  3. לדעת שבימים האלה אני מורידה ממני עומסדווקא בימים רגישים יש נטייה לנסות לשרוד את היום כאילו שלא קרה שום דבר. אני מלמדת נשים שזה לא נכון. ברגע שאת חווה משבר, השגרה נשברת באופן אוטומטי. את צריכה ללמוד איך את מייצרת שגרה מותאמת למשבר שאת חווה כרגע, לעשות ריסטרט לכל המערכות שלך מחדש, אחרת תישברי

ואם את במשבר פתאומי? את מורידה עומס, את מחליטה מה מתאים למציאות שלך כרגע, לאיזה מטלות את יכולה להביא מישהו מבחוץ, ועל איזה מטלות את צריכה לשים עליהם דגש בשביל להמשיך הלאה.

איך יודעים להבחין? תשאלי את עצמך, מה יעשה לך עכשיו טוב, כדי להתמודד עם המציאות שלך נכון לעכשיו.

למצוא את האופי שלנו מתוך משבר במשבר כל האופי שלנו וכל הרגשות תופחים למצב הרבה יותר קיצוני מהמצב המכיל והנינוח והשגרת חיים הרגילה. לכן חשוב, דווקא ברגעים שאנחנו לא במשבר, לחזק את התודעה שלי, מי אני , מה אני, מה המשמעות שלי בעולם. לא לפחד מזה אלא לדעת להסביר לעצמי למה אני כאן בעולם. ברגע שיש לך תשובות, אז התקווה כבר תיכנס לפעולה כשיגיע המשבר. את תגידי לעצמך, אני בתוך המשבר, אבל אני יודעת מה המשמעות שלי , מה היכולות שלי וכו.

וכשזה לא הולך לבד?

צריך ללכת לעזרה מקצועית, וצריך לדעת שזה לא תמיד קל להשיג עזרה. זה מסע שצריך לדעת איך לעשות אותו, ואיך למצוא מטפלת או מלווה טובה שיכולה לעזור לך עם המשבר הזה.

תגידי, איך נשים שקוראות את הכתבה הזאת יכולות  ליהנות עוד מהכלים שלך?

בימים הקרובים, אני עורכת הדרכה בשידור חי חינמי לגמרי שבה אני: 1. מראה איך לומדים להתמודד עם כל משבר. 2. מלמדת איך מפתחים תודעה מנצחת משבר 3. מאפשרת לך לקום מתוך המשבר מחוזקת יותר ומצליחה יותר.

אני מאפשרת גם לנשים שנמצאות כרגע במשבר ולא יודעות איך לצאת ממנו שיחת ייעוץ חינמית, אבל מספר השיחות מוגבל מאוד.

ואיך אפשר להירשם לשידור החי שלך? ולקבל את שיחת הייעוץ?

זה פשוט מאוד. אני אתן לך קישור מיוחד לקוראים שלך. רק צריך ללחוץ עליו, להשאיר פרטים והן יקבלו מייל גישה פרטי עם לינק כניסה אישי:

הקליקי כאן לקבלת גישה לשידור החי של חוה לאה ולקבלת שיחת הייעוץ