הממשלה אישרה: העדפה מתקנת לחרדים בשירות הציבורי

ההצעה נועדה לעודד השתלבות חרדים במגזר הציבורי ולסייע להם להשתלב בשוק התעסוקה.

חרדים (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את ההחלטה לפיה שבעה אחוזים מהמשרות בשירות הציבורי ייעודו לחרדים בלבד.

ההצעה נועדה לעודד השתלבות חרדים במגזר הציבורי ולסייע להם להשתלב בשוק התעסוקה.

השרה לשוויון חברתי, ח”כ גילה גמליאל, בירכה על החלטת הממשלה ואמרה: “על שוויון לא מדברים, אלא פועלים להבטיח אותו ואם באמת רוצים שוויון, צריך לעגן אותו. השריונים לאוכלוסיות מוחלשות הם בדיוק העוגנים מחוללי השוויון. אי אפשר לדבר כל הזמן על חשיבות השתלבות החרדים בחברה ובכלכלה בלי ליצור תשתיות לכך”.

“מדובר במהפכה של ממש שתחייב את משרדי הממשלה לפעול באופן אקטיבי לייצוג הולם לחברה החרדית בשירות הציבורי. ייצוג שיש בו כדי לחולל שינוי ולהשפיע על מעמדם החברתי והכלכלי של חרדים בחברה ובשוק העבודה. החלטה שתביא לצמצום אי השיוויון, להקטנת פערים ולשילובם של חרדים בהוויה הישראלית”, הוסיפה השרה גמליאל.

בהקשר זה, יש לציין כי המשרד לשוויון חברתי בהובלת השרה גמליאל מקדם שורה ארוכה של מיזמים מקוונים אשר מאפשרים הנגשת האקדמיה וכמו גם כלים תעסוקתיים לאוכלוסייה החרדית, זאת במטרה לקדם שילובם בחברה ובכלכלה בישראל. כך למשל, מובילה השרה גמליאל את מערך הקורסים האקדמיים המקוונים אשר מאפשר לציבור הישראלי ללמוד לימודים אקדמיים מבלי לנכוח פיזית בשיעורים, וכמו גם, מערך מקוון ללימוד אנגלית לחרדים.

ד”ר גלעד מלאך, ראש תכנית חרדים לישראל במכון הישראלי לדמוקרטיה, שסייע בהכנת החלטת הממשלה הסביר, כי “מדובר בהחלטה חשובה שתסייע בשני היבטים. ברמה החברתית, שילוב יותר חרדים בשירות המדינה יביא לחיזוק הקשר שלהם עם המדינה ולמעורבות אקטיבית שלהם בקבלת החלטות הנוגעות לכלל אזרחי המדינה”.

לדבריו, “ברמה הפרקטית, מדובר במסגרת נוספת לשילוב חרדים אקדמאיים, שמספרם קפץ בעשור האחרון פי עשרה, בתפקידים איכותיים. תהליך זה יקטין את הפערים הכלכליים בין החברה החרדית ובין החברה הכללית. חשוב גם לציין, כי מדובר בהחלטה שתביא לשינוי מדורג ומתון ולא למהפכה- זאת משום שבשנים הקרובות, שיעור החרדים בשירות המדינה עדיין יהיה  קטן משמעותית משיעור החרדים בקרב כלל העובדים”.