המפקחת על הבנקים מגלה: 220 סניפים בדרך לסגירה

ד"ר חדווה בר מעריכה כי כ-5,100 עובדים יעזבו את הבנקים בחמש השנים הקרובות

ד"ר חדווה בר, המפקחת על הבנקים (צילום: בנק ישראל)

המפקחת על הבנקים ד”ר חדוה בר השתתפה היום (ראשון) בוועידת ישראל לעסקים, וטענה כי “יש שינוי אדיר בבנקאות, וצריך פחות עובדים. מאחורי המעבר לטכנולוגיה יש שינוי גדול, שינוי של התייעלות”.

בר העריכה כי כ-5,100 עובדים יעזבו את הבנקים בחמש השנים הקרובות, “זה 15% ממערכת הבנקאות, נטו זה ייצא 10% כי יהיו גם גיוסים, אבל גיוסים בשכר יותר נמוך. עשינו את זה בצורה שמכבדת את העובדים, רבים מהם עבדו עשרות שנים והיה חשוב שהם ייצאו בצורה מכובדת”.

היא הוסיפה כי “אחרי הצמצום, לבנקים תהיה יותר ניידות וגמישות, גם בטייס האוטומטי שמחייב העלאות שכר אוטומטיות וגם בניוד עובדים. הבנקים מצמצמים סניפים ומקטינים את הנדל”ן שהם משלמים עליו. יש צמצום גם בהוצאות השכר, שמתחיל מלמעלה, מההנהלה. יהיו פחות עובדים, פחות הוצאות שכר, פחות סניפים והרבה יותר טכנולוגיה. כל זה יקרה תוך גידול בפעילות. כלומר מערכת בנקאות יותר רזה עם יותר פעילות”.

בר סיפרה גם כי “ייסגרו כ-220 סניפים, כ-20% ממספר הסניפים במערכת הבנקאות כיום. בפריפריה דווקא פותחים סניפים ובערים הגדולות, למשל בירושלים ובתל אביב – סוגרים. כל תכניות ההתייעלות הללו ייצרו חיסכון של יותר ממיליארד שקל בשנה. הציבור ייהנה מהחיסכון הזה בכמה דרכים: כבעל מניות – דרך הדיבידנדים, בהטמעת חדשנות וטכנולוגיה ובהורדת העמלות”.