“הסוף להטרדות במרחב האישי”

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה מסרונים והודעות מוקלטות המציעים ברכות, ושידוכים ומבקשים תרומות - שלא בהסכמת בעל הקו, יגררו קנסות.

ההנחייה החדשה תועיל במלחמה בספאם אילוסטרציה: פיקסביי

הסוף להצקות מצד הספאמרים? הצעת חוק של ח”כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שאושרה בוועדת הכלכלה היום (ראשון) לקריאה שנייה ושלישית קובעת קנס למי שישלחו מסרונים והודעות מוקלטות בתפוצה המונית.

התיקון לחוק התקשורת, המוכר כ”חוק הספאם” משנת 2008, עשה שינוי בהקטנת כמות דואר הזבל המגיע מחברות מסחריות. אך החוק אינו מקיף דיו וגופים המוגדרים “ללא מטרות רווח” אינם כפופים לו – והם רשאים להציף את אזרחי ישראל ב”ספאם” באין מפריע.

ח”כ רוזנטל אמר כי “הטלפון הפרטי שלנו הוא לא המרחב הציבורי. החדירה לסלולרי שצמוד אלינו בכל דקה היא חציית קו אדום ומשבשת את שגרת יומנו. החוק הקיים אינו מספק, יש בו פרצה המאפשרת להטריד אותנו באופן חוקי. זו מכת מדינה שהפכה בלתי נסבלת. המטרד הזה יפסק באמצעות החוק החדש. התיקון יאפשר לכל אזרח לקבל סעד מבית המשפט בגובה 1,000 שקלים על כל הודעה או שיחה מוקלטת שהתקבלה בלא הסכמתו”.

היועצת המשפטית של הרשות הטכנולוגיה והמידע הוסיפה נדבך חשוב ואמרה כי “הספאם הוא  תוצאה סחר בלתי חוקי ברשימות תפוצה”.

נציגת מטה הסיבר הלאומי העוסקים בהגנה הלאומית אמרה בדיון כי “הספאם כיום יוצר מיסוך ומסכן את הציבור. במקרים רבים מייל או sms שנראה תמים ומתחזה ל’ספאם’ רגיל מבקש מהמקבל ללחוץ על לינק להסרה מרשימת התפוצה. ברגע שלחצת על הלינק אתה פגיע. באופן זה התוקף מגיע אלינו למחשב. המחשב או הטלפון נפרץ ואפשר לגנוב ממנו מידע. יש עליה במספר תקיפות הסיבר כאשר הגדלת ה’ספאם’ היא הגורם המרכזי. המשתמש מנסה להוריד את עצמו מהתפוצה ונלכד”.