הסכם חדש לאספקת מים בין ישראל לרשות הפלסטינית

השר צחי הנגבי: "ההסכם מוכיח כי על המים להיות אמצעי לשיתוף פעולה ולא סיבה למחלוקת"

השר הנגבי יחד עם ג'ייסון גרינבלט ומאזן גנאים, היום צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל

במסיבת עיתונאים חגיגית, הכריזו היום (חמישי) ישראל, הרשות הפלסטינית וארה”ב על הסכם לאספקת מים מישראל לרשות הפלסטינית, במסגרת פרויקט “תעלת הימים” שנחתם בשנת 2013.

באירוע נכחו גורמי המשרד לשיתוף פעולה אזורי בראשות השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, מנכ״ל משרדו, ד״ר יוסי דרזנין, שר המים ברשות הפלסטינית, מאזן גנאים, ושליחו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, ג׳ייסון גרינבלאט, המתווך בין הצדדים.

על פי המתווה שהוסכם תהיה התוספת לאספקת המים מישראל לרשות הפלסטינית בסך שלושים ושניים מיליון קוב, כאשר עשרה מיליון קוב מתוכם יסופקו לעזה.

יישום שלב א׳ בפרויקט “תעלת הימים” – הנאמד בכ-1.2 מיליארד דולרים – כולל את הנחת צינור המים ובניית מתקן ההתפלה בעקבה, וצפוי להסתיים בשנת 2021. הפרויקט עתיד לספק מענה מידי לירידת מפלס ים המלח ולסייע בפתרון מצוקת המים הקשה בירדן והצרכים החקלאיים ביישובי הערבה.

עם גיבוש ההסכם, כאמור, ייהנו כעת גם הפלסטינים מפירות “תעלת הימים” – מגדולי הפרויקטים המרחביים של מדינת ישראל והמזרח התיכון מאז ומעולם.

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, הודה לאנשי רשות המים בישראל וברשות הפלסטינית על שיתוף הפעולה בגיבוש ההסכם, ולמתווך האמריקאי ג׳ייסון גרינבלאט על מעורבותו בתהליך.

בהתייחסותו להסכם במסיבת העיתונאים, אמר השר הנגבי כי “ההסכם ההיסטורי והחשוב מוכיח כי על המים להיות אמצעי לשיתוף פעולה, ולא סיבה למחלוקת. המשרד לשיתוף פעולה אזורי בראשותי, יוסיף לקדם את פרויקט “תעלת הימים”, שיגדיל את אספקת המים לישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. יחד עם שכנינו במזרח התיכון ובסיועה של ארצות הברית, נמשיך לקדם מיזמים אזוריים משותפים לטובת רווחתם של עמי האזור כולו”.