הסכם חמישי לשותפויות מאגר הגז לווייתן

חברת "אור אנרגיות" תרכוש גז טבעי מלווייתן בשווי של כ-2 מיליארד דולרים

אסדת גז צילום: יח"צ

שותפויות לווייתן (דלק קידוחים 22.67%, אבנר חיפושי נפט 22.67%, נובל אנרג’י 39.66% ורציו 15%) דיווחו הבוקר (חמישי) כי חתמו על עסקה למכירת גז טבעי ממאגר לווייתן לחברת אור אנרגיות כח בע”מ.

המדובר בעסקה למכירת גז טבעי ממאגר לוויתן לתקופה של כ-20 שנים ובהיקף אשר עשוי להגיע, לפי הערכות השותפות, לכ-BCM 8.8  לכל  תקופת ההסכם, כאשר הגז ישמש להפעלת תחנת כח אותה אור אנרגיות כח מתעתדת להקים.

היקף ההכנסות המצטבר של ההסכם עשוי להסתכם, לפי הערכות השותפות, בכ-‘ מיליארד דולר, בהנחת רכישת כל הכמות החוזית. המחיר נקבע בהתאם לקבוע במתווה הגז.

רק לאחרונה הודיעו השותפויות על חתימת הסכמי המימון לפיתוח מאגר הענק לווייתן, וכן על שורה של הסכמים למכירת גז טבעי מלווייתן שנחתמו, ביניהם ההסכם עם חברת פז, חברת אדלטק ועם תחנת הכח IPM – באר טוביה במשק המקומי וכן ההסכם עם חברת החשמל הירדנית – NEPCO.

יוסי אבו, מנכ”ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט אמר כי “לאחר חתימת הסכמי המימון לפיתוח השלב הראשון בלווייתן אנו שמחים לצרף אלינו שותפה וותיקה למהפכת הגז הטבעי בישראל, חברת אור אנרגיות, אשר מצטרפת כלקוחה בפרויקט ההיסטורי של פיתוח מאגר לווייתן. הגז הטבעי מלווייתן מאפשר הקמת תחנות כח נוספות המייצרות חשמל מגז טבעי, ומאפשרות למשק הישראלי לצעוד צעד אחד נוסף אל עבר ייצור נקי, יעיל וחסכוני יותר, ממנו נהנה כולנו.”

אורי לבנשטיין, מנהל שיווק, נובל אנרג’י ישראל הוסיף, “נובל אנרג’י מברכת על העסקה למכירת גז טבעי מלווייתן לתחנת כוח ‘אור אנרגיה’. מדובר בעסקה רביעית לשותפות  בשוק המקומי ובתחנת כח נוספת שתתבסס על ייצור חשמל באמצעות אנרגיה זולה ונקיה. עסקה זו מקדמת את השותפות בצעד נוסף בדרך להחלטת השקעה סופית בפיתוח מאגר לוויתן”.