הסכם כלכלי חדש יגדיל את אספקת החשמל לפלסטינים

נחתם הסכם מסחרי ראשון בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית להגדלת אספקת החשמל באזור ג'נין

יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל צילום: יוסי וייס

צוות משא ומתן ממשלתי הביא להסכם, ראשון מסוגו, להגדלת אספקת החשמל לחברת החלוקה לרשות הפלסטינית. ההסכם יבטיח, לראשונה, מתן ערבויות לתשלום עבור החשמל שתספק חברת החשמל.

על פי ההסכם, תופעל תחנת משנה (תחמ”ש) חדשה שתגביר את אספקת החשמל, בשלב ראשון, בכ-60 מגה וולט אמפר לאזור צפון השומרון. זאת, כדי לייצר מענה לתושבי האזור, לאחר שנים בהן נרשם מחסור בחשמל, לאור הגידול בביקושים.

שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ אמר בעקבות חתימת ההסכם כי “מדובר בהסכם חדשני, הכולל בפעם הראשונה ערבויות להבטחת התשלומים הפלסטינים לישראל. ההסכם מדגיש את מחויבותנו להמשך תיאום הפעילות האזרחית מול תושבי הרשות הפלסטינית – מתוך הבנה כי מדובר באינטרס ישראלי. אני מודה לצוות הישראלי שעשה ימים כלילות כדי להביא להסכם חשוב זה”.

יו”ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל הוסיף כי “הסכם זה מהווה אבן דרך משמעותית לקראת הסכם כולל למכירת אנרגיה מחברת החשמל לרש”פ. בדרך ישנן עוד שלוש תחנות משנה לקראת חיבור, אשר יחדיו יהוו קפיצת מדרגה משמעותית לאיכות ולזמינות החשמל ברש”פ. זאת, בד בבד עם אבטחת התשלומים הסדירים לחברת החשמל ופתרון לחוב שנצבר. חברת החשמל היתה מעורבת במהלך ההיסטורי משלב היוזמה, דרך ההקמה ועד לחיבור הסופי, הכולל את ההסכם המסחרי. אני מברך את כל הגורמים על ההישג המרשים”.

בתאריך 13.9.2016 חתמו שר האוצר הישראלי משה כחלון ומתאם הפעולות הממשלה בשטחים יחד עם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית על הסכם עקרונות במטרה להבטיח את תשלום חובות הרשות לחברת החשמל.

הסכם העקרונות שנחתם בין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית הסדיר את תשלום חובות העבר בגין צריכת חשמל של הרש”פ וחברת החשמל מחוז ירושלים, הגדיר את התנאים לאספקת החשמל בשטחי הרש”פ ומונע צבירת חובות עתידיים.

ההסכם שנחתם היום יאפשר להגדיל את אספקת החשמל ולהבטיח אספקה סדירה של חשמל, כדי לעמוד בביקושים הגדלים ולמנוע מצוקת חשמל. על פי ההסכם, תחנת המשנה בג’נין תספק החל מחשמולה ביומיים הקרובים 60 מגה וואט אמפר, באופן מיידי, לכל האזור הצפוני של אזור יהודה ושומרון (ג’נין, קבטיה וטובאס). בעתיד, לתחנה יכולת לספק עד 135 מגה וואט.

כלל הגורמים המקצועיים מעריכים כי תוסדר אספקת חשמל רצופה ויעילה במהלך חודשי הקיץ הקרובים, המהווים את חודשי השיא בצריכת החשמל בצפון אזור יהודה ושומרון, לאור מאפייני הצריכה הייחודיים באזור זה.