הערכה: נזקי הדליקה בזיכרון יעקב – למעלה מ-50 מיליון שקלים

שמאי המקרקעין עו"ד חיים מסילתי: חשוב מאוד להתייחס לא רק לנזק של המיטלטלין אלה גם לנזק שנגרם למבנה

בית שניזוק בדליקה (צילום: דוברות כיבוי והצלה חוף)

בהתאחדות קבלני השיפוצים מעריכים את נזקי השריפה בזכרון יעקב לעשרות מבנים עד כה בכ-50 מיליון שקלים. על פי הדיווחים מדובר בעשרות מבנים שניזוקו בדרגות שונות.

ערן סיב יו״ר התאחדות קבלני השיפוצים אומר כי “שיפוץ לאחר שריפה עשוי להגיע ל-2,000 שקל למטר – כ-25% יקר יותר משיפוץ רגיל. שיפוץ לאחר שריפה כולל אלמנטים שאין בשיפוץ רגיל כגון בדיקת יסודות על ידי מהנדס קונסטרוקציה על מנת לוודא שעמודי הבית, הבטון והברזלים לא נפגעו מהאש והחום הרב”.

אייל בהגלי, חשמלאי מאתר ‘המקצוענים’, מדגיש כי 90% מהשריפות בבתים בישראל נגרמות בגלל קצר חשמלי, ולכן חשוב היום כמו תמיד לבצע את הבדיקות התקופתיות במערכות החשמל.

לדבריו, אחת לשנה יש לחזק את הברגים בלוח החשמל הביתי. במיוחד כעת בחורף, אנשים מחממים את הבית באמצעות רדיאטורים, מומלץ להוציא כל כמה שבועות את התקע לראות מה מצבו, ולבדוק מגעם רופפים אם קיימים.

הוא מוסיף כי ” הרבה אנשים משתמשים במפצלים שמתאימים לעומסים של עד 2,300 ואט. במטבח מחברים לאותו המפצל מקרר, תמי 4, טוסטר ומיקרוגל, והוא לא עומד בעומסים האלה, ולכן צריך לראות שלא מחברים מכשירים זוללי חשמל לאותו מפצל.

לדברי שמאי המקרקעין עו”ד חיים מסילתי, “חשוב מאוד להתייחס לא רק לנזק של המיטלטלין אלה גם לנזק שנגרם למבנה. לכן, דייר שנגרם לו נזק לדירה משריפה חייב ללא כל קשר לשמאי שחברת הביטוח מביאה לשכור גם שמאי מקרקעין מטעמו שייצג את האינטרסים שלו מול חברת הביטוח. זו הוצאה מזערית ביחס לתועלת הכלכלית ששמאי מטעם הדייר יכול להביא”.