הפיזור בתיק המניות – דרך מרכזית להתמודד עם התנודתיות בשווקים

כלכלי הראל-פיננסים עם סקירה והמלצות שבועיות לשבוע המסחר בישראל ומחוצה לה

שוק ההון אילוסטרציה: פיקסביי

בארה”ב, הסתיימה עונת הדו”חות הכספיים החזקה, עם גידול של 7.6% בהכנסות ומעל 14% ברווח. ההפתעות הגדולות ביותר היו בסקטורים של הטכנולוגיה, חומרי הגלם והצריכה הבסיסית, שעשו חיל בכל הנוגע לרווח. בעוד שסקטור הטכנולוגיה המשיך לבלוט בצורה חזקה, ראינו ירידות במגזרי התעשייה וחומרי הגלם על רקע הצהרת טראמפ וכוונתו להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום.

באירופה תפקדו שווקי המניות בשבוע החולף פחות טוב מארה”ב, אך מצד שני היבשת ממשיכה להציג נתוני שיא של העשור האחרון בגזרת המקרו, עם מעט אינפלציה, ריבית שתישאר אפסית, מכפילי רווח שחזרו כמעט 3 שנים לאחור וזאת למרות שתשואות האג”ח נמוכות יותר והצמיחה גבוהה יותר.

בהתחשב ברמת המחירים הנוכחית ובעובדה שהיורו הפסיק להתחזק, יש להניח שפער התשואות בין שווקי המניות באירופה לארה”ב לא יימשך במבט קדימה.

שוק המניות ביפן נפגע מהתחזקות היין שמעיב על צפי הרווחיות של החברות, שגם הוא היה פנומנלי ברבעון הרביעי. בדרך כלל, כשבשווקים מורגשת חולשה והחששות צפים, אנו רואים נהירה לכיוון היין, כאשר גם נתוני המקרו תומכים בהתחזקות שלו.

לנוכח התמחור, אנו ממשיכים להעדיף את המניות באירופה ובישראל. בשוק המקומי חזרו הבנקים לתפקד בשבוע החולף והפגינו את הביצועים מהחזקים ביותר בשוק המקומי.

אג”ח – אחרי עליית התשואות, קונצרני דולרי נראה אטרקטיבי

להערכתנו, כדאי להמשיך להחזיק אג”ח קונצרניות בדירוג גבוה על חשבון אג”ח ממשלה, כשבחזית האג”ח הקונצרניות בדירוג נמוך מומלץ להמשיך לנהוג במשנה זהירות. ברקע, מצבה הטוב של הכלכלה הישראלית, לחצי אינפלציה נמוכים וריבית שכרגע תקועה במקום.

אנו לא רואים סיבה להשקיע באג”ח במח”מ ארוך לאור הנתונים, אלא אם נמשיך לראות ירידות בשווקים ואז ייתכן שהסיפור ישתנה. כדאי לעקוב אחר נתוני שוק העבודה האמריקאי שיתפרסמו השבוע – ויהיו קריטיים עבור שוק איגרות החוב. הנתונים עשויים להשפיע על תחזית הריבית. לנוכח העובדה שהשוק כבר מגלם את 4 העלאות ריבית האג”ח הקונצרני הדולרי נראה אטרקטיבי להשקעה ואנו ממשיכים להמליץ על גיוון התיק לאפיק זה.

  1. תיק השקעות – שילוב אפיקים מפחית תנודתיות
איך צריך להיראות תיק אג”ח?
אפיק מהתיק מח”מ
ממשלתי שקלי 30% 3.5
קונצרני שקלי 20%
ממשלתי צמוד 10% 3.8
קונצרני צמוד 25%
אג”ח חו”ל מגודר 10% 3.5
נזילות 5%  

המצב הכלכלי בעולם טוב, הצפי להעלאת ריבית בארה”ב כבר מתומחר והאינפלציה חיובית וסבירה. סוגיית המכסים על הפלדה תמשיך להעיב על השווקים בתקופה הקרובה, אלא אם הרעיון של טראמפ יעלם כפי שהופיע. בסביבה הנוכחית, יש הצדקה להישאר בשוק ולא לעבור למזומן.

בנקודת הזמן הזו נראה כי התשואה הפוטנציאלית בכל אפיקי ההשקעה חיובית והדבר תומך ביצירת תיק השקעות הכולל חשיפה לכל אפיקי ההשקעה – אג”ח מדינה, קונצרני ומניות בארץ ובחו”ל. בנוגע למח”מ, קצב ההרחבות המוניטאריות בכל העולם יורד – הן בארה”ב שבה הריבית עולה, הן באירופה שעשויה בהמשך השנה להקטין את היקף הרכישות והן ביפן שם הודיע הבנק המרכזי בשבוע החולף על צמצום נוסף בהיקפי הרכישות. לאור כל זאת, לא מומלץ להיות במח”מ ארוך באף שוק.