הצעה תקדימית: בעלי מוגבלויות יוכלו לקבל משכנתא גם ללא ביטוח

ועדת הכספים אישרה: בעלי מוגבלויות יוכלו לקבל משכנתא גם אם חברות ביטוח מסרבות לעשות להם ביטוח חיים

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה, הצעת חוק תקדימית, שתאפשר לבעלי מוגבלויות שיש להם היכולת הפיננסית לרכוש דירה לקבל משכנתא בבנקים, גם אם חברות הביטוח מסרבות להעמיד להם ביטוח חיים או שהם מקבלים פרמיות יקרות באופן יחסי.

הצעת החוק קובעת שהמדינה תהיה ערבה לאותם בעלי מוגבלויות לצורך המשכנתא. עוד קובעת הצעת החוק, כי בעלי מוגבלויות יקבלו השתתפות חודשית בדמי ביטוח החיים בסכום של עד 3,600 שקלים בשנה מתקציב משרד השיכון. ההצעה אושרה פה-אחד לאחר שזכתה לתמיכה מקיר לקיר, חרף הסתייגויות נציגי משרד האוצר, וצפויה לעלות להצבעה לקראת אישורה בקריאה ראשונה בימים הקרובים.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) פתח את הדיון באמירה, “התופעה הזו שבה בעל מוגבלות אינו יכול לקבל משכנתא ולרכוש לעצמו קורת גג רק בשל היותו מוגבל, היא תופעה פסולה ואסור שיהיה דבר כזה במדינה יהודית, זה דבר חמור ולכן הוגשה ההצעה הזו. כל אדם עם מוגבלות צריך להיות בעניין הזה, שאם הוא מסורב ביטוח מחמת מוגבלותו, המדינה תמצא לו פתרון חלופי. מלכתחילה בעיה כזו לא היתה אמורה להתעורר כלל”.

את הדברים השמיע גפני לאחר שבדיון הקודם אמר, כי “העובדה שנכים בכלל ונכי צה”ל בפרט, אינם יכולים לקבל משכנתא עקב סירוב חברות הביטוח לעשות להם ביטוח חיים, מה שמונע מהם לרכוש לעצמם דירה, הוא כתם על החברה הישראלית. במקום ערבות הדדית, כל אחד דואג לעצו. חברות הביטוח דואגות לעצמן, הבנקים לעצמן, הרשויות המקומיות דואגות לעצמן וגם המדינה מתנערת מחובתה לדאוג למילוי זכויות בסיסיות של אזרחיה. אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר דואג אף הוא לעצמו ואינו מתערב להשגת פתרון לנושא והנכים נפגעים. ועדת הכספים לא תרפה מהעניין עד שכל נכה שיש לו יכולת החזר, יוכל לרכוש לעצמו דירה. אנחנו נחושים בדעתנו לפתור את הבעיה ויהי מה”.

מי שיזמה את הצעת החוק ואליה הצטרפו חברי כנסת נוספים היא ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד), שאמרה כי “אכן זהו כתם על החברה. מדובר באנשים עם מוגבלות, שיש להם יכולת החזר, כי יש להם קצבאות אלא שיש להם מוגבלות. לא מבקשים דירות מתנה, אף יש לי מה לומר גם על הדבר הזה”.

אלהרר הסבירה ש”הצעת החוק אמרה מלכתחילה את החמור מכל, שגם כשלא יהיה ביטוח חיים תינתן אפשרות לקבלת הלוואה לדיור. יחד עם זאת התחייבתי בפני ועדת שרים לענייני חקיקה לקדם פתרון מתואם ומקובל כמו זה שאנחנו מאשרים היום”.