הצעת חוק: השיפוצניקים יתנו שנה אחריות על עבודתם

כשנה וחצי לאחר שהחלה התאחדות קבלני השיפוצים לעמול על הצעת חוק לאחריות של שנה על עבודות שיפוצים, ח"כ רועי פולקמן הגיש אמש את הצעת החוק על שולחן הכנסת

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים (צילום: אילן חתוכה)

הצעת חוק שהגיש השבוע ח”כ רועי פולקמן (כולנו) קוראת לייצר מצב בו קבלני שיפוצים יתנו שנת אחריות על עבודתם.

כיום לפי החוק אין כל אחריות על עבודות שיפוצים מלבד מה שנסגר בחוזה בין קבלן השיפוצים ללקוח. המציאות הזאת גורמת לעימותים רבים בין קבלני שיפוצים ללקוחות, המוצאים את דרכם לבית המשפט.

הצעת החוק החדשה תכיל חוק מכר כפי שקיים בענף הקבלנות – גם לענף השיפוצים. במסגרת העבודה על הצעת החוק קיבל צוות העבודה שטיפל בנושא  אינפורמציה מקצועית בנושא האחריות הנדרשת לעבודת שיפוצים ממהנדסי החברות היצרניות.

לדברי ערן סיב, יו”ר התאחדות קבלני השיפוצים, “הגיע הזמן לעשות סדר גם בענף הזה. הצעת החוק הזו מיועדת לפתור את שתי הבעיות העיקריות בענף – אחריות על העבודה והמשך המלחמה בחאפרים שלוקחים כסף ובורחים באמצע העבודה. חשוב שהציבור יבין שאנחנו פועלים לא רק למען קבלני השיפוצים אלא גם למענו”.

על פי הצעת החוק, במדינת ישראל לא קיימת חובת אחריות על ביצוע עבודה על ידי קבלני שיפוצים לפי חוק הנדסה בנאיות.

בשל כך, אזרחים רבים הנעזרים בשירות זה נופלים קורבן לעבודות רשלניות, שלעתים מתגלות כעבור חודשים רבים ממועד השיפוץ ולא מקימות עילת תביעה.

כמו כן, מאחר שאין הוראה בדין המחייבת כי חוזה שיפוצים ייעשה בכתב, התקשרויות בענף זה מתבצעות על ידי הצדדים בעל פה.

עבודות שיפוץ רבות כרוכות בעלויות משמעותיות עבור משפחה בעלת הכנסה ממוצעת במשק. משקי בית נוהגים לשפץ את ביתם אחת לעשור.

מנתוני “דן אנד ברדסטריט” לשנת 2009, עולה כי כ-220 אלף בתי אב בישראל עורכים שיפוצים נרחבים בביתם, כ-600 אלף נוספים עורכים מדי שנה שיפוצים קטנים בהיקפם.

עלותו של שיפוץ ממוצע נעה בין 45,000 שקלים חדשים ל-100,000 שקלים חדשים, ועלותו של שיפוץ נרחב, הכולל הוספת חדרים לדירה, עשויה להגיע ל-200,000 שקלים חדשים.

כחלק מעליית הוצאות משקי הבית הגידול בהוצאות על שיפוצים גדל בעשרות אחוזים ותוספת עלויות תיקון עלולה לגרור משפחה להוצאות כבדות ובלתי מתוכננות תוך פרק זמן קצר.

כדי לתת מענה לקשיים אלה, מוצע בחוק לקבוע כי חוזה שיפוצים יהיה בכתב ובחתימת הצדדים. כמו כן, מוצע לעגן את אחריותו של קבלן השיפוצים לעבודה במשך שנה לפחות בפני מזמין העבודה.