הרמטכ”ל: תקציב הביטחון המוצע יאפשר לצבא למלא את ייעודו

הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, קיימה היום דיון לגבי תקציב הביטחון לשנים 2017-18, בו נטלו חלק שר הביטחון והרמטכ"ל

שר הביטחון והרמטכ"ך במהלך הישיבה בוועדת החוץ והביטחון (צילום: נועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת)

הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, בראשות ח”כ אבי דיכטר (הליכוד), קיימה היום (חמישי) דיון לגבי תקציב הביטחון לשנים 2017-18, בו נטלו חלק שר הביטחון והרמטכ”ל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן אמר בוועדה כי “אחד הנכסים החשובים שיש לצה”ל זה אנשי קבע איכותיים. אנחנו ראינו בחודשים האחרונים שיח שאין לו מקום לגבי תנאי השירות ולגבי המשכורות. אם אנחנו רוצים לעודד אנשים איכותיים להישאר, הוועדה הזו היא חלק חשוב ממאמץ זה”.

יו”ר הוועדה דיכטר הוסיף, “אני מציין בהרבה מאוד סיפוק וגאווה את מידת שיתוף הפעולה שהייתה לנו עם המשרדים השונים – האוצר, הביטחון, ,המשפטים, משרד רה”מ, המל”ל וגם עם צה”ל. הדיונים היו עם שקיפות מאוד משופרת ביחס למה שהכרנו, עם פתיחות וויכוחים ענייניים, כאשר התכלית היא אחת בלבד – לאפשר למערכת הביטחון לבצע את משימותיה ולאפשר לוועדה את הפיקוח שבדיוק בשבילו היא קיימת”.

“סיימנו השבוע לגבש שני חוקים מאוד משמעותיים: הראשון לגבי גמלאות הקבע, בו אפשרנו לצה”ל את הגמישות שהוא זקוק לה, וכיבדנו את ההסכם בין האוצר והביטחון תוך שמירה על יכולת פיקוח. והשני לגבי התגמולים והשיקום, בו הצלחנו להגיע לנוסח מוסכם בדיונם לא פשוטים, ולחוקק את מסקנות ועדת גורן שניתנו כבר לפני 6 שנים, ואף שדרגנו אותן. הדגש המרכזי ששמתי היה שחיילי החובה אלה הילדים שלנו. אנחנו רוצים להבטיח שיהיו מוגנים בכל סיטואציה, ואם חלילה נפגעו, ייהנו מהטיפול הטוב ביותר שהמדינה יכולה לספק”, הוסיף דיכטר.

הרמטכ”ל אמר כי תקציב הביטחון המוצע מאפשר לצבא לממש את ייעודו, במספר כיווני פעולה: מוכנות גבוהה מול כל החזיתות, מניעת התעצמות יריבים, מימוש התר”ש הנוכחית והסתכלות ל-2030, הגדלת הגיוס בכלל האוכלוסיות בישראל, שימור כח אדם איכותי בצבא, וחיזוק צה”ל כצבא העם הזוכה לאמון ציבורי גבוה.