הרעה נוספת במוסר התשלומים במשק ב-2016

הענפים בהם מוסר התשלומים הוא הגרוע ביותר במהלך 2016 הם ענפי מוצרי עץ ורהיטים, קרמיקה וכלים סניטריים, מוצרי מזון ומשקאות ומוצרי פלסטיק וגומי

תהילה ינאי מנכלית משותפת COFACEBDI - צילום: צביקה גולדשטיין

ב-72% מהענפים במשק חלה במהלך 2016 הרעה במוסר התשלומים לספקים (21 מתוך 29 שנבדקו), כך עולה מדו״ח מוסר התשלומים וימי האשראי של קבוצת המידע העסקי CofaceBdi לסיכום 2016.

מן הנתונים עולה כי בשנה החולפת מספר ימי הפיגורים במשק הישראלי עמד על 10 ימים, הרעה של יומיים בהשוואה לאשתקד. מספר ימי האשראי הניתנים בהסכמה ירד ביום אחד בהשוואה לשנת 2015 ועמד על 89 ימים, ומספר ימי האשראי בפועל עלה ביום אחד ועמד על 99 ימים.

כלכלני CofaceBdi מציינים כי רק ב-17% מהענפים (5 ענפים) חלה הטבה במוסר התשלומים, וכי ב-3 ענפים לא חל כל שינוי.

הענפים בהם מוסר התשלומים הוא הגרוע ביותר במהלך 2016 הם ענפי מוצרי עץ ורהיטים, קרמיקה וכלים סניטריים, מוצרי מזון ומשקאות ומוצרי פלסטיק וגומי. כך למשל, בתחום הקרמיקה והכלים הסניטריים ימי האשראי בפועל עומדים על לא פחות מ-130 יום, וממוצע ימי הפיגור עומד על 18. בתחום הרהיטים ימי האשראי בפועל עומדים על 124, עם 20 ימי פיגור בממוצע.

הענפים בהם מוסר התשלומים הוא הטוב ביותר בסיכום 2016 הם ענפי ייצור מוצרי תקשורת מחשוב ורכיבים אלקטרוניים (80 ימי אשראי בפועל עם 3 ימי פיגור בממוצע), ענף הטקסטיל בדים הלבשה והנעלה (94 ימי אשראי עם 5 ימי פיגור בממוצע) ובתי תוכנה והיי טק (77 ימי אשראי בפועל עם 5 ימי פיגור בממוצע). ענף בתי התוכנה וההיי טק הוא גם הענף הם מספר ימי האשראי הנמוכים ביותר במשק. כמו כן בולט לחיוב ענף ההובלה שינוע אחסון ולוגיסטיקה  עם 79 ימי אשראי, וענף יצור מוצרי תקשורת מחשוב ורכיבים אלקטרוניים עם 80 ימי אשראי בפועל.

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, “ההחמרה במוסר התשלומים במשק הישראלי היא בעייתית ומקשה על הפעילות הכלכלית במשק. הנושא חמור יותר אף כשמדובר במדינה בעצמה שמעכבת תשלומים לספקים שלה, והופכת אותם בפועל למממנים של הפעילות שלה. הצעת חוק מוסר התשלומים לספקים, שנועד להסדיר את העניין, ולקבוע מועדים קבועים של תשלומים על ידי הממשלה בתוך כ-30 ימים הוא מבורך, ועשוי לשפר את המצב מבחינת אלפי ספקים שעובדים מול משרדי הממשלה השונים”.

בימים הקרובים צפויה ועדת הכלכלה של הכנסת לדון בהצעת חוק מוסר התשלומים. לחוק כבר קמה התנגדות מכיוון התאחדות בוני הארץ, שמוחים על כך שהצעת החוק קובעת שכל הספקים יקבלו את כספם תוך 30 יום, ואילו קבלני הביצוע יקבלו את התשלומים שלהם רק כעבור 85 ימים.

בהתאחדות מציינים כי החרגת הקבלנים מחוק מוסר התשלומים לספקים תיתן גושפנקא למזמיני העבודה לפגר בתשלומים לקבלנים בגין עבודות שבוצעו ותגרום לקריסת חברות נוספות בענף.