השוק מגיב: “האוצר מנסה לפגוע ביזמים ובקבלנים

במשרד החליטו לחדש את המס בשיעור של 2.5% בשנה על חברות שברשותן קרקע למגורים שהסתיימו הליכי התכנון שלה – ולא החלו לבנות עליה

בנייה (צילום: )מיכאל גיידה, פיקסאביי

 

 

משרד האוצר יפיץ במהלך השבוע הקרוב לשרי הממשלה תזכיר של הצעת חוק לפיה יחודש מס הרכוש על קרקעות לבנייה שהתוכניות שלהן אושרו – אך לא נבנות לפי שעה.

המס יעמוד על 2.5% אחוזים לשנה – והסכום ייגזר משווי הקרקע. ההצעה תוכנס במסגרת חוק ההסדרים הבא.

מדובר במס שבוטל לפני למעלה מ-16 שנים – וכעת לא יחול על אנשים פרטיים שבבעלותם קרקע אלא רק על חברות קבלניות שבונות לפחות 5 יחידות דיור.

בשוק הנדל”ן לא אוהבים במיוחד את ההחלטה. שגיא לנצ’נר, מנכ”ל ובעלים של חברת ינוב אומר כי “הניסיון של כחלון שוב לפגוע ביזמים ובקבלנים באמצעות מיסוי על קרקע עם תכניות בנייה מוכיחה את חוסר ההבנה בשוק”.

“במרבית המקרים, יזמים לא מחזיקים בקרקע פנויה לבנייה ולא מנצלים אותה סתם כי לא מתחשק להם. מי שבאמת מבין זאת, ידע כי מדובר בהתנהלות שמובילה להגדלה בהוצאות החברה בשל עלויות מימון הקרקע. אם כחלון יבדוק את הנושא לעומק הוא יגלה כי כמעט תמיד הגורם שתוקע את אותה התקדמות הן ועדות התכנון”, טוען לנצ’נר.

לדבריו, “אולי כדאי שכחלון ישית על ועדות התכנון פיצוי כספי בגובה המס – וכך יבין שיזמים שמנסים לקדם תכניות לא מצליחים לעמוד בזמנים שהוגדרו בגלל עיכובי הוועדות. מינהל התכנון הוא תחת האחריות של כחלון, והוא יכול לפעול לקידום תכנית כזו כי נאה דורש, נאה מקדם”.

עו”ד שמואל שוב, שותף מנהל במשרד שוב ושות’ המתמחה במקרקעין תוקף גם כן את היוזמה. “מרבית הקבלנים אינם מחזיקים סתם בקרקע ריקה עם תכנית והיתר בניה ואינם מעכבים  במכוון את הבניה רק כדי שהמחירים יעלו. ההיפך הוא הנכון, הקבלנים משקיעים המון מאמצים כדי לקדם את הקרקעות, ולצאת לבניה בהקדם האפשרי. זה נכון בעיקר במצב השוק היום, שבו הביקושים גבוהים, והמדינה עצמה אינה משווקת קרקעות לפרויקטים עבור הציבור”.

הוא מוסיף כי “יש להבין שתכנית מאושרת וגם היתר לא אומרים שאפשר לצאת לבניה מיידית. יש את נושא הפיתוח שהעירייה צריכה לבצע, יש חסמים ביורוקרטיים נוספים, תכניות עיצוב והיתרי בניה שלקבלם נדרש עמל רב”.

לדברי עו”ד שוב המס עלול בסופו של דבר להיות מושת על רוכשי הדירות. “יש לציין כי קיים כיום קושי של הקבלנים לקבל מימון מהבנקים לצורך הקמת אותם הפרויקטים. חלק מהבנקים הגדולים ניצלו כבר את האשראי לענף הנדל”ן – וזו אחת הסיבות העיקריות לעיכובים בפרויקטים היום. התוצאה של המהלך תהיה גלגול המס על רוכשי הדירות והמשך עלייה במחירי הדירות”.

עו”ד מירי דונין, בעלת משרד עורכי הדין מרים דונין-שוב המתמחה בנדל”ן, מוסיפה כי “אם יש לחברה קרקעות זמינוצ ורק בגלל גחמה של הבעלים הוא יושב עליהן ולא מממש ולא בונה, אז שישלם – וזה נראה לי מס צודק”.

“הבעיה היא שהרוב המוחלט של החברות היזמיות למיטב ידיעתי שיש להן קרקע שזמינה לבניה, הן לא מתמהמהות. הן או בונות על הקרקע, או מוכרות אותה. הטיפול בנושא מיסוי הנדל”ן צריך להיות כולל – עם ראייה של הגדלת היצע הדירות”.

“בעבר שחייבו מס רכוש, חייבו על קרקעות שלא היו זמינות לבניה ואני מקווה שלא ירחיבו את זה כרגע. צריך גם לטפל בנושא מס הרכישה שהוא מס לא צודק בכלל. אדם שרוצה לקנות דירה לגור בה, או מחליף דירה, אין שום היגיון שישלם מס רכישה, בכסף ששילם עליו כבר מס. האם צריך לשלם מס רכישה כשקונים מניות? אז למה בדירה וקרקע כן?”, תוהה עו”ד דונין.