השמאי הממשלתי: עליה של 2.5% במחירי הדיור

על פי סקירה שפירסם השמאי הממשלתי ברבעון השני של השנה היתה עלייה תלולה אף יותר של 8% במחירי הדירות, בהשוואה לרבעון השני של שנת 2015.

פרוייקט מגורים בבנייה (צילום אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ)

הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי, שהתפרסמה הבוקר (שלישי) מעלה כי חלה עליית מחירים בשיעור של כ-2.5% במחירי הדירות ברבעון השני של שנת 2016, בהשוואה לרבעון הקודם של השנה.

על פי הסקירה ברבעון השני היתה עלייה תלולה יותר של 8% במחירי הדירות, בהשוואה לרבעון השני של שנת 2015.

כך לדוגמא בכפר סבא עלו מחירי הדירות ב-5% בהשוואה לרבעון הקודם, בתל אביב, באילת ובאשקלון ב-4% והרצליה ב-3%.

השמאי הממשלתי הראשי מציין כי ברבעון הנסקר, טרם באו לידי ביטוי השפעות תכנית “מחיר למשתכן”. זאת, בין היתר, משום העובדה שכמות קטנה של דירות הגיעה עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הכלולות בסקירה.

“דו”ח השמאי הממשלתי – מוטה”

יו”ר סיעת כולנו, ח”כ רועי פולקמן הגיב לפרסום וטען כי “דו”ח השמאי הממשלתי הוא דו”ח מוטה. יש 80 ערים, 257 ישובים ורק  16 ישובים בלבד נבדקו. בנוסף, הדו”ח לא כלל את הנתונים הכוללים – 17,000 השיווקים של מחיר למשתכן”.

“מפלגת כולנו נמצאת 15 חודשים על ההגה של נושא הדיור ואנו רואים שכבר בעשרות יישובים בארץ יש ירידות מחירים. כשעושים ממוצע של הרצליה, חיפה כפר סבא ורמלה – מקבלים תוצאות מוטות. יש שונות עצומה בין דירות בתל אביב לדירות ברחובות – בדיוק כמו שיש הבדל בין מכוניות יוקרה למכונית משפחתית. יש פה פרוייקט דיור לאומי שלא היה פה מאז שנות ה-90 שתוך חודשים ספורים מראה תוצאות מהפכניות בדיוק כפי שהבטחנו”, טען פולקמן.