השקעה לטווח הארוך – באירופה ויפן

כלכלני הראל פיננסי מעריכים בסקירת השוק שלהם כי בתיק המניות העולמי מעניין להחזיק חשיפה לא רק לארה"ב,. לדעתם, לטווח הבינוני והארוך ההשקעה באירופה ויפן עשויה להניב תשואה נאה

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

השבוע החולף התאפיין ביציבות במדדי המניות בארה”ב, בעוד שבאירופה וביפן נרשמו עליות של בין 2% ל-4%. אחד הגורמים המרכזיים לתנודתיות הזו הוא הדולר, שהתחזקותו משפרת את המצב היחסי של הכלכלות האחרות בהשוואה לכלכלה האמריקאית. בשבוע האחרון התחזק הדולר ב-1% מול היורו וב-2.2% מול הין.

הסקטורים החזקים של השבוע האחרון היו התקשורת (2.3%+ בשבוע האחרון, בסקטור שבולט בעלייה של מעל 20% השנה) וכן סקטור הפארמה, שהבולטות שלו באה אחרי כמה חודשים לא פשוטים ולאחר שהוא הסקטור היחיד שמציג תשואה שלילית מתחילת שנה. בהקשר זה אנו עדיין לא רואים בסקטור הזה בשורה. הסקטורים החלשים של השבוע האחרון היו התעשייה וחומרי הגלם, אחרי העליות החזקות שלהם בתקופה האחרונה.

באירופה אנו רואים בעיקר ביצועים טובים למניות של יצואניות גדולות, שאמורות ליהנות מחולשת היורו, בהנחה שתימשך. בגזרה אחרת, הנפקת המניות המתוכננת של הבנק האיטלקי מונטה דה פשי במטרה לגייס 5 מיליארד יורו, מובילה לשקט יחסי באג”חים של כל הבנקים באירופה וגם מעלה את מחירי המניות של הבנקים בכל העולם.

יפן הוא שוק המניות המצטיין של הרבעון הנוכחי (בשווקים המפותחים) עם תשואה של 18% והוא המועדף על ידי אסטרטגים רבים גם ל-2017. עם זאת, כדאי להביא בחשבון שברבעון הנוכחי נחלש הין בכ-14% מול הדולר, כך שלמעשה כמעט כל התשואה הגיעה מהמטבע. במלים אחרות, שורט על הין דומה להשקעה במניות ביפן.

בתיק המניות העולמי מעניין להחזיק חשיפה לא רק  לארה”ב, אך זאת רק עבור מי שמוכן לספוג את התנודתיות. כי כפי שניתן להבין מהדברים שלעיל, היא לא עומדת להיעלם בקרוב, אך לטווח הבינוני והארוך ההשקעה באירופה ויפן עשויה להניב תשואה נאה. הביצועים והתמחור של השוק המקומי (ובמיוחד המניות הקטנות והבינוניות) ממשיכים לתמוך במשקל של מעל 50% מתיק המניות הכולל.

תיק השקעות –  חשיפה גדולה יותר לקונצרני, חשיפה למט”ח היא לא מלה גסה

המגמה של עליית התשואות בארה”ב מצד אחד מחזקת את הדולר באופן ישיר, אך מצד שני התחזקות הדולר מורידה את ציפיות האינפלציה, מגדילה את הריבית הריאלית ובכך מחזקת עוד יותר את הדולר. הדבר עשוי בסופו של דבר להוביל לכך שמספר העלאות הריבית בארה”ב יהיה קטן מכפי שמעריך כרגע הבנק המרכזי.

בניגוד למגמת עליית התשואות בארה”ב, התשואות באירופה כבר לא עלו בשבוע האחרון. אפילו התשואות באיטליה כרגע נמוכות מרמתן לפני משאל העם. בשוק המקומי, אחרי מדד המחירים לצרכן האחרון נראה כי גם כאן התשואות לא צפויות לעלות ולכן, האמירה שלנו מהשבוע שעבר כי נכון להאריך מח”מ בחלק השקלי בצורה איטית  (לכיוון מח”מ 4) עדיין נראית נכונה – למרות עליית התשואות המהירה בארה”ב.

לאור הערכתנו כי התשואות בשוק המקומי לא צפויות להמשיך לעלות באופן משמעותי, המטרה של תיק ההשקעות בתקופה הקרובה תהיה להתבסס על תשואה שוטפת. זו הסיבה לכך שבמקרים מסוימים אנו נכונים להגדיל חשיפה לאג”ח קונצרני על חשבון אג”ח ממשלתי או לחפש תשואות במקומות נוספים. אחד מהם הוא למשל הגדלה מסוימת של חשיפה למט”ח בשיעור שיכול להגיע בין 5% ל-10%. חשיפה למט”ח יכולה לבוא דרך רכישת אג”ח או מניות ללא נטרול המטבע.