התחדשות עירונית – גם למגזר החרדי

הפרויקטים החדשים עבור הרוכשים החרדים בבני ברק כוללים לראשונה בניינים גבוהים עד 7 קומות ■ המחסור הגדול בדירות בבני ברק הוביל לתמחור של חניה בנפרד מהדירה

ריקי לוי , מנכ"לית ריקאלו (צילום: עזרא לנדאו)

תופעה שצוברת תאוצה במגזר החרדי היא כניסת לתחום ההתחדשות העירונית.

בני ברק, אחד המקומות הצפופים בעולם המערבי, זוכה להתעניינות ערה של יזמים בתחום ההתחדשות העירונית בגלל בעיית ההיצע החמורה בעיר החרדית שאין בה קרקעות פנויות ולכן הבניה החדשה מתבססת רק על התחדשות עירונית.

אחת מהתופעות שהובילה ההתחדשות העירונית במגזר החרדי היא בניית בניינים גבוהים יותר, אך לא יותר מ-7 קומות.

ריקי לוי, מנכ”לית ומבעלי ריקאלו שיווק ויזמות נדל”ן, המתמחה בשיווק למגזר הדתי לאומי וביזמות של פרויקטים להתחדשות עירונית למגזר החרדי מסבירה כי “לאורך השנים הבנייה במגזר החרדי היא נמוכה. ההתחדשות העירונית הובילה לשינוי תפיסה במגזר, אולם הציבור החרדי עדיין לא מוכן לגור בבניין מעל 7 קומות  וזאת בשל חוסר נכונות לשימוש במעליות בשבת למרות תעודת ההכשר”.

לוי עוד ציינה כי יחס הכדאיות הכלכלית בהתחדשות עירונית בבני ברק עמד כיום על כ-1:4.5, המהווה תוספת של 18-20 דירות בממוצע לבניין הישן.

“הביקושים העצומים הובילו לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר. העירייה, היזמים והתושבים מבינים כי הפתרון היחיד למחסור בהיצע בעיר כל כך צפופה הוא להרוס את המבנים הישנים של 2-3 קומות ובמקום לבנות בניינים חדשים גבוהים יותר עם מספר דירות רב יותר”, היא אומרת.

על פי נתוני רשות המסים, מחיר דירת 4 חדרים חדשה בבני ברק עומד על 1.6 מיליון שקל. לוי ציינה כי “המחסור בהיצע ועודף הביקוש בבני ברק הוביל גם לתמחור שונה של הדירות, כך שהרוכש צריך להוסיף בין 50-80 אלף שקל למחיר הדירה עבור חנייה”.

יחד עם זאת, לדבריה, יש חסידים שחשוב להם לגור בצמידות לאדמו”ר ומוכנים לשלם פרמייה של 20% במחיר הדירה.