התירוץ לאי רישום ההכנסה: “הלקוח היה בחו”ל”

לאחר החגים, שבה רשות המסים לערוך ביקורות בעסקים: בפעילות ביקורת מקיפה שנערכה באזור חיפה נמצא כי 15% מבעלי העסקים שנבדקו לא הקפידו לרשום הכנסות

עבירות כלכליות צילום: פיקסביי

רשות המיסים ערכה באיזור חיפה בימים האחרונים 203 ביקורות בעסקים וגילתה כי כ-15% מבעלי העסקים לא רשמו הכנסות כפי הנדרש בחוק.

“אני אסביר להם במשרד למה לא רשמתי”, אמר קבלן לביצוע עבודות אחזקה שביצע עבודות באתר בנייה בחיפה ומבדיקת הניירת העסקית שלו התברר כי לא רשם כספים שקיבל מלקוחות בסך של כ-54,000 שקלים. הקבלן נחקר ותיקו הועבר להמשך טיפול במישור הפלילי.

בביקורת באתר בנייה בקריית אתא נראה קבלן לעבודות שיפוצים כשברשותו רשימת לקוחות עם הכספים ששילמו לו ולא תועדו בספרי העסק בסך של כ-19,000 שקלים, לדבריו מדובר בכספים שאחיו קיבל.

קבלן לעבודות חשמל שביצע עבודות באתר בנייה בחיפה ולא רשם שני צ’קים בסך 5,000 שקלים טען כי העביר את הצ’קים לאשתו ולכן שכח לרשום.

“הלקוח טס לחו”ל והתבלבלתי ולכן לא רשמתי”, היה הסברו של קבלן שיפוצים מחיפה שנתפס שלא רשם 4,000 שקלים שקיבל במזומן מלקוח. באתר בנייה בקרית אתא נמצא קבלן לעבודות שרברבות שלפי הניירת שלו הוא עצמאי וזאת מבלי שפתח תיק ברשות ומבלי שהוא מנהל ספרי עסק כנדרש בחוק. באותו אתר בניה נמצא קבלן לעבודות ריצוף מאום אל פחם שקיבל 6,000 שקלים מלקוח אבל הוא לא פתח תיק ברשות ומטבע הדברים הוא אינו מנהל ספרי עסק.    

בדיקת חשבון בנק של חברה לחקירות פרטיות עבור חברות ביטוח העלתה כי לא נרשמו הכנסות בסך של כ-108,000 שקלים. בעל החברה אמר בתגובה: “בסוף החודש אני מוציא חשבוניות לחברות הביטוח”.

בפעוטון בנשר מצאו המבקרים 88 צ’קים דחויים וכאלה שכבר נפרעו בסך כולל של כ-208,000 שקלים שלא נרשמו בספרים. מפעילת הפעוטון אמרה כי בתמימותה חשבה להמתין עד שכל ההורים יסיימו את התשלומים כדי להוציא קבלות. גם בגן ילדים בקרית חיים נמצאו כספים במזומן, צ’קים דחויים וצ’קים שכבר נפרעו בסך של 28,000 שקלים, שלא נרשמו.

פעילות הביקורת באזור חיפה נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור, במסגרת המדיניות להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע”י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.