התמחור של ת”א 35 אטרקטיבי יותר מהמדדים המקומיים האחרים

כלכלני הראל פיננסים בסקירת מסחר והמלצות שבועיות: עוד לא מסיתים השקעות לאירופה, ת"א 35 ממשיך להיות אטרקטיבי יותר במונחי תמחור

שוק ההון אילוסטרציה: פיקסביי

השבוע האחרון התאפיין בעליות ברוב השווקים בעולם, כאשר בארה”ב הן היו מתונות יותר, באירופה חזקות יותר, אך מי שבלטו במיוחד היו שווקים מתעוררים. אלה האחרונים ממשיכים לבלוט מתחילת השנה והמגמה הזו צפויה להימשך כל עוד לא נראה ירידה דרמתית (מדי) במחירי הסחורות או שינוי מגמה בשוקי האג”ח הממשלתי ועליית תשואות חדה.

מבחינה סקטוריאלית, ראינו בשבוע החולף מגמה הפוכה לזו של התקופה האחרונה, בעיקר בשל העלאת הריבית ודברי הנגידה ילן לאחר מכן. הסקטורים החזקים של התקופה האחרונה, בהם הפיננסים והבריאות, היו החלשים ביותר השבוע. מנגד, דווקא סקטורים שמושפעים לשלילה מעליית ריבית הפגינו ביצועים טובים. להערכתנו, לא מדובר בשינוי מגמה ואנו ממשיכים להעדיף את הסקטורים שהולכים עם הריבית, כולל פיננסים וטכנולוגיה.

העליות באירופה שיקפו אנחת רווחה בעקבות תוצאות הבחירות בהולנד וגם על רקע צפי לעליית ריבית פחות אגרסיבית בארה”ב. הביצועים החזקים של אירופה מעלים מחדש את השאלה האם ראוי להגדיל את החשיפה ליבשת. להערכתנו, גם בגלל אי הוודאות הפוליטית (הבחירות הקרובות בצרפת שאם בהן לא יתחזק הימין הקיצוני באופן משמעותי זו תהיה אנחת רווחה אמיתית) וגם מאחר שהמכפילים האמיתיים לא נמוכים כפי שנראה במבט ראשון (כי תוצאות החברות בפועל חלשות מהצפוי), אין הצדקה להגדלת חשיפה לאירופה. למי שבכל זאת מחפש סקטורים שבהם עשוי להיות עניין, שווה לבדוק את מגזרי התעשייה והצריכה המחזורית.

בבריטניה נראה כי ה”ברקזיט” הוא עניין סגור לאחר שגם הפרלמנט אישר להתקדם בנושא. ההתקדמות הזו הביאה את מדד הפוטסי 100 לשיא כל הזמנים ולהיחלשות של הפאונד (שכבר הספיק להתאושש בעקבות התבטאות בכירה בבנק המרכזי בנוגע לתמיכה בהעלאת ריבית). היחלשות הפאונד תרמה להאצת הפעילות הכלכלית בבריטניה, אך בעתיד זה יתמתן ולהערכתנו אין סיבה להגדיל חשיפה מנייתית לשוק זה.

שוק המניות המקומי מאוד חלש בהשוואה עולמית. במידה מסוימת זה קשור לייסוף השקל, כי בכל שוק מפותח שבו יש פיחות ראינו ביצועים טובים. למרות תמחור אטרקטיבי יותר של המניות הכבדות (ת”א 35), לפי שעה ת”א 90 ממשיך לתפקד טוב יותר, כאשר מי שמוביל אותו זה חברות הנדל”ן שעושות תשואה גבוהה מתחילת שנה. להערכתנו, ברמות הנוכחיות אין סיבה להיות בחשיפת יתר לתחום הזה, אך גם לא להתעלם ממנו. בשבועיים האחרונים ראינו ביצועים טובים יותר גם ל-SME60 שמתפקד חלש מאז הרפומה, אך השיפור נובע מהשפעות נקודתיות של מניות ספציפיות ולא מתופעה רוחבית ועל כן החשיבות של בחירת המניות וניהול דינמי.

אג”ח קונצרני –  ממשיכים להעדיף לא דירוגים נמוכים

מרווחי הקונצרני בעולם ממשיכים לשמור על יציבות בכל הרמות. אחרי שלפני שבועיים ראינו חולשה באפיק היי-יילד בגלל ירידת מחירי הנפט, התייצבות הנוזל השחור בשבוע האחרון הובילה להתייצבות גם בגזרה הזו.

בשוק המקומי ראינו בשבוע האחרון תופעה מעניינת, כאשר הקונצרני בדירוג גבוה תיפקד לא פחות טוב מהדירוגים הנמוכים. תל בונד 20, למשל, עלה 0.6%, אפילו יותר מתל בונד תשואות הצמוד. תל בונד שקלי עלה ב-0.6%, בדומה לתל בונד תשואות השקלי.

עם זאת, להערכתנו התאווה לסיכון עדיין לא נעלמה ומשקיעים יחזרו לדירוגים הנמוכים, למרות שנראה כי חלק מהשחקנים מבינים שהפערים נמוכים, אין פיצוי אמיתי לסיכון ואם התשואות לא בדרך למעלה – אין  הצדקה לקחת דירוגים מאוד נמוכים.

תיק השקעות –  למה האג”ח הממשלתי בישראל מעניין

חוסנו של השקל, יחד עם מדד המחירים לצרכן, מצביעים על כך שבניגוד למה שהשוק מתמחר – הריבית להערכתנו לא הולכת לעלות בטווח הנראה לעין, למרות השיפוע הגדול יחסית של עקום התשואות, מה שלא מצדיק מח”מ קצר מאוד. עוד תומכים בכך העובדה שהנתונים הכלכליים של התקופה האחרונה מצביעים על האטה מסוימת, ירידת בשכר הריאלי (בגלל עליית האינפלציה), שוק הנדל”ן שנראה חלש יותר וכן העובדה שייתכן שנלך לבחירות (שמשמעותה תקציב 1 חלקי 12, כלומר הוצאה ממשלתית נמוכה יותר). כל אלה יחד, הופכים להערכתנו את שוק האג”ח הממשלתי המקומי לאחד המעניינים יותר להשקעה ובהחלט לא תומכים במח”מ קצר מדי.

לא מעט שאלות התעוררו בשבוע האחרון, כאשר למרות עליית הריבית בארה”ב השקל התחזק מול הדולר. יש לכך לא מעט גורמים, שרבים מהם לא הולכים להעלם בקרוב. בין היתר, ניתן להצביע על העובדה שהריבית הריאלית כאן גבוהה יותר, המשק קטן (כמות דולרים גדולה משפיעה מאוד על שער החליפין), האפשרות ששוק האג”ח המקומי ייכנס למדד האג”ח העולמי של סיטי ועד העובדה שכשנאסד”ק עולה השקל מתחזק (ציפיות לאקזיטים נוספים). הבעיה היחידה בסיטואציה הזו היא השאלה האם השקל כבר התחזק מדי? בשלב זה אין על כך תשובה ונראה כי שווה להמשיך לגדר חשיפה מטבעית בכל השקעה מחוץ לישראל.