התנודתיות בשווקים גוברת – סקירה כלכלית

הלמן-אלדובי בסקירה שבועית: המגמה החיובית בשוקי ההון צפויה להימשך

עלייה בתיק ההשקעות (אילוסטרציה: פיקסביי)
  1. שווקי המניות, עלו בצורה משמעותית בשבועות האחרונים, אבל נראה שהמגמה החיובית תימשך, לנוכח המשך הזרמות כמותיות באירופה ואנגליה, התוכניות הכלכליות ביפן ותשואות השפל באג”חים אשר דוחפות גם הן משקיעים לשוק המניות.
  2. התנודתיות בשווקים גדלה בצורה משמעותית, הן בשוק המניות והן בשוק האג”ח ואנו מעריכים כי מצב זה צפוי להימשך גם בשבועות הקרובים, כאשר שוקי ההון בארץ ובעולם ממשיכים עדיין להיסחר ברקע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, אי בהירות בנוגע למצב הכלכלי בסין, המשך ההאטה ביפן וספקולציות על מועד העלאת הריבית בארה”ב.
  3. עם זאת, אנו ממליצים לשמור על חשיפה מסוימת לשוק המניות, זאת לאור הריביות הנמוכות בשוק המקומי ובשווקים הגלובליים הגוזרות תשואה נמוכה מידי בנכסים חסרי סיכון.
  4. מבחינת אלוקציה בתיק ההשקעות: אנו ממשיכים להעדיף את השוק האמריקאי ומעניקים לו משקל גבוה יותר באלוקצית התיק, אך ממליצים להגדיל מעט חשיפה גם לשוק האירופאי, זאת לנוכח פערי התמחור בינו לבין השוק האמריקאי.

התפתחויות כלכליות ואינדיקאטורים מרכזיים שפורסמו לאחרונה

בארה”ב, פורסם השבוע מדד המחירים לצרכן אשר הציג קיפאון במחירים לחודש יולי. מתחילת השנה עלה המדד ב-0.7%. עוד פורסמו נתוני התחלות הבנייה של החודש הקודם אשר הציגו עלייה מרשימה של יותר מ-2% והעלו את הצמיחה בחודשיים האחרונים לרמה של 0.7%. בנוסף, אישורי והיתרי הבנייה לחודש יולי הציגו שינויים קלים של 0.1% ו- 0.1%-, בהתאמה.

באירופה ויתר העולם, פורסם השבוע מדד המחירים ליצרן בגרמניה אשר רשם עליה של 0.2% בחודש יולי, לעומת תחזיות לעלייה של 0.1%, מתחילת השנה ירד מדד זה ב- 2%. עוד באירופה, בבריטניה פורסם השבוע נתון המכירות הקמעונאיות לחודש יולי שהצביע על עלייה של 1.4%, גבוה מהתחזיות שצפו עלייה של 0.1%-0.2% ולאחר ירידה של 0.9% בחודש הקודם.

בישראל, מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אוגוסט ב-0.4%, גבוה מעל תחזיות הכלכלנים. עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים- ירקות ופירות, דיור, תחבורה ובריאות. מנגד, נרשמו ירידות מחירים בסעיפים- הלבשה והנעלה וריהוט וציוד לבית. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.6%. בנוסף, פורסמו השבוע נתוני הצמיחה לרבעון השני של השנה אשר הצביעו על צמיחה של 3.7% בחישוב שנתי, לאחר עליות של 2.2% ברבעון הראשון ושל 3.7% ברבעון הרביעי של 2015.