ועדת הכספים אישרה את מיסוי ‘חברות הארנק’

יו"ר ועדת הכספים גפני: "תיקון חשוב שיאפשר למדינה להתמודד טוב יותר עם התחמקויות מתשלומי מס"

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

ועדת הכספים אישרה היום (שלישי) פה-אחד את החוק העוסק במיסוי ‘חברות ארנק’ במסגרת חוק ההסדרים.

על פי הצעת החוק, ימוסו רווחים של חברה שיש לה בעל שליטה יחיד או בעלי שליטה מועטים שהכנסותיה מופקים מעבודתו או פעילותו של יחיד או קבוצת מעטים ורואים בהכנסתה כאילו היתה הכנסת יחיד מיגיעה אישית.

כמו-כן, ימוסו נכסים, בין נדל”ן, בין יצירות אומנות, כלי טיס, כלי שיט וכד’, של אותה חברה.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) אמר ש”מדובר בחוק חשוב שיסייע למדינה להתמודד טוב יותר ובאפקטיביות עם תופעות פסולות של תכנוני מס והתחמקות מתשלום מלוא החבות במס”. החוק כולל שלושה עניינים מרכזיים שתכליתם למנוע ניצול לרעה של שיטת המיסוי של חברות.

בנוסח החוק שאושר לאחר שעות רבות של דיונים בוועדה ומו”מ שקיימו נציגי רשות המיסים עם נציגי הלשכות המקצועיות, לשכת רואי החשבון, לשכת יועצי המס, לשכת עורכי הדין, איגוד מנהלי הכספים ואחרים, נקבעו הכללים למיסוי חברות בבעלות יחידים, עפ”י רוב אדם אחד, שנותנים את שירותיהם באמצעות אותן חברות, כעובדי החברות ושבחרו להיות מועסקים באופן זה מתוך בחירה במשטר מס מקל יותר. במקרים רבים מדובר בחברות שדוחות חלוקת דיבידנדים על-מנת לדחות תשלומי מס.

עוד על פי החוק, יכולה רשות המיסים לכפות על בעל מניות יחיד או בעלי מניות יחידים בחברת ארנק, לחלק דיבידנדים ולראות בכך אירוע מס. כפיית חלוקת הרווחים תעשה בהחלטת מנהל רשות המיסים, תוך התייחסות עם ועדה ציבורית שאמורה לקום בעקבות אישור החוק. כמו-כן, על-מנת שלא לפגוע באופן קשה בפעילות עסקית של חברות ולאפשר לעסקים לצמוח, הוחלק בתום דיונים ממושכים, כי לא יכפו חלוקת דיבידנדים אם הסכום הכולל שלהם אינו עולה על 5 מיליון שקלים.

כמו-כן, הוחלט שחברות ארנק, היינו חברות שהוקמו על ידי נושאי משרה בכירים בחברות או תאגידים, מנכ”לים, דירקטורים, חשבים, מנהלי כספים וכד’, שהם שכירים בחברות בהן הם בעלי המניות הבלעדיים או העיקריים, ישלמו מיסים ככל השכירים במשק ולא מס חברות בלבד שהוא נמוך משמעותית מהמס השולי שמשלמים שכירים בכירים.