ועדת הכספים אישרה את תקנות ההון לחברות הביטוח

משטר ההון החדש קובע הוראות שמטרתן להבטיח שחברות הביטוח יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי ציבור המבוטחים ולעמוד בסיכונים השונים

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה היום (שני) את התקנות למשטר ההון החדש שיחול על חברות הביטוח בישראל בדומה לנעשה בעולם.

משטר ההון החדש קובע הוראות שמטרתן להבטיח שחברות הביטוח יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי ציבור המבוטחים ולעמוד בסיכונים השונים.

המרכיב המרכזי במשטר ההון החדש הינו שינוי בהיקף ההון העצמי שהחברות צריכות לשים בצד על-מנת להבטיח את יכולת העמידה שלהן בהתחייבויות הביטוחיות בכל רגע נתון.

ההוראות משנות את שיטת החישוב של ההון הנדרש, כך שהוא לא ייעשה עוד על בסיס גודלה של כל חברה בלבד, אלא מעתה ייקח בחשבון גם חישובים של סיכונים אפשריים, ביניהם גם תרחישי קיצון.

הוועדה אישרה את התקנות לאחר מו”מ ממושך ולאחר שרשות שוק ההון הסכימה להאריך את תקופת המעבר לעמידה בהיקף ההון הנדרש מ- 4 שנים ל- 7 שנים.

קדמה לאישור התקנות, שאושרו ברוב של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, הפסקה של הדיון בוועדה שבה קרא יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) למנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר, להסכים להארכה נוספת של תקופת המעבר מ- 6 שנים ל- 7 שנים עד 2024, לאחר שבימים האחרונים כבר הסכימה להאריך מ- 4 ל- 6 שנים.

חברת מגדל, חברת הביטוח הגדולה בישראל, היא היחידה מבין חברות הביטוח שעמדה על התנגדותה לתקנות. במגדל דרשו שתקופת המעבר תעמוד על 16 שנה.

הדיונים בנושא התארכו לאחר שמספר חברי כנסת בוועדת הכספים הביעו תמיכה בהתנגדותה של חברת מגדל להוראות המעבר של משטר ההון החדש. חברת מגדל היתה היחידה מבין חברות הביטוח שהתמידה בהתנגדותה, גם לאחר שרשות שוק ההון הגיעה להסכמות עם יתר החברות.