ועדת הכספים הפחיתה את תעריפי האגרות להוצאת דרכונים

בלחץ יו"ר ועדת הכספים גפני וחברי ועדה נוספים, הוחלט על הפחתת התשלום - ובניגוד לכוונת הממשלה לא יוטל קנס על מי שיסרב לתת טביעות אצבע

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

אחרי סדרת דיונים שקיימה ועדת הכספים בנושא עדכון האגרות להוצאת דרכונים ולאחר שחברי הוועדה סירבו לאשר את התעריפים שהוגשו ע”י רשות האוכלוסין כפי שהם, העלה היום (רביעי) יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני להצבעה ולאישור הוועדה, את אותן תקנות שהובאו ע”י הרשות, אך עם תעריפים שונים, שכוללים הפחתות שהוכנסו על-ידו וע”י יתר חברי הוועדה.

כמו-כן, ביטל גפני את ההוראה, לפיה מי שיסרב לתת טביעות אצבעות בעת הוצאת הדרכון הביומטרי, ושדרכונו יחודש עקב כך ל-5 שנים במקום ל-10, לא יחויב בתשלום אגרה מלאה פעם נוספת במהלך אותן 10 שנים.

הסאגה בנושא עדכון תעריפי הוצאת הדרכונים החלה בעקבות הכנסת הדרכונים הביומטריים לתוקף ע”י רשות האוכלוסין, לאחר שהחוק הביומטרי אושר ולאחר שהוחלט לאמץ את השיטה הביומטרית להנפקת תעודות, כולל תעודות זהות ודרכונים.

חברי ועדת הכספים דרשו, שוב ושוב, שעל האזרחים לא יוטל קנס בגין החלטת הממשלה לאמץ את השיטה הביומטרית שמייקרת מאוד את הליכי הנפקת התעודות.

לאחר שלא עלה בידי גפני וחברי הוועדה האחרים לשכנע את נציגי הממשלה על הצורך להוזיל את התעריפים, העלה גפני להצבעה, תוך כדי הדיון, את התקנות שהובאו ע”י רשות האוכלוסין עם תעריפים מוזלים, על דעת כל חברי הוועדה.

על פיהתעריפים שאישרה ועדת הכספים למשך שנה וחצי, מתוך כוונה שעז אז יגיעו להסדרת העניין באופן קבוע, תעריפי הוצאת דרכונים באינטרנט יהיו מוזלים ב-40 ₪ בחודשי החורף (מאוקטובר ועד מרץ) וב-10 ₪ בקיץ (מרץ עד אוקטובר), עת הלשכות של רשות האוכלוסין עמוסות מאוד.

אגרה רגילה להוצאת דרכון עומדת על 275 ₪ ובאינטרנט – 195 ₪. עתה לאחר ההפחתה על התעריף באינטרנט, תעמוד האגרה על 155 ₪ בלבד בחודשי החורף ועל 185 ₪ בחודשי הקיץ.

חידוש דרכון בלשכות של רשות האוכלוסין עולה 275 ₪ לעשר שנים. לגבי מי שלא ייתן טביעות אצבעות, התעריף לאחר חמש שנים יעמוד על 137.5 ₪ בלבד.

כמו-כן, בהחלטת ועדת הכספים ובניגוד לכוונת רשות האוכלוסין ומשרד האוצר, כל מי שיבקש לבצע שינויים בפרטיי הדרכון שלו, כגון שינוי שם, שם משפחה, מצב משפחתי וכד’, לא יידרש לשלם ודרכונו עם הפרטים המעודכנים, יהיה בתוקף עד מועד פקיעת תוקפו מלפני הכנסת השינויים.

עוד הוחלט שגובה האגרה על הוצאת דרכון בנתב”ג תופחת מ-1,105 ₪ כיום ל-815 ₪.