ועדת הכספים מסמנת מפת עדיפויות חדשה לענף התיירות

הצו החדש אמור לעודד את ההשקעות בתחום התיירות - ולהביא להגדלת חדרי האירוח הכפריים והדומים להם, הפועלים ברחבי הארץ

מעוניינים להגדיל את כמות התיירים (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

ועדת הכספים אישרה הבוקר (שלישי) הוצאת צו לעידוד השקעות הון בתחום התיירות, המגדיר מפת עדיפות חדשה לענף. במפה החדשה נכנסים רוב אזורי הארץ, למעט תל-אביב-יפו והרצליה.

זאת על-מנת לעודד כמה שיותר מיזמי תיירות, הפועלים גם בפאתי או בסמיכות לערים הגדולות וכן בסמיכות לשדה התעופה בן-גוריון.

מטרת הצו היא להגדיל את היצע חדרי האירוח בישראל, בעיקר של מלונאות עממית ואכסניות, מה שעשוי לסייע להורדת המחירים בענף התיירות.

ממסקנות צוות מקצועי של משרד התיירות שהיוו את הבסיס לצו, התברר כי בעשור האחרון מספר החדרים הפעילים בבתי המלון עלה במתינות, בעוד מספר התיירים הכפיל את עצמו.

עוד עלה כי חוסר הגידול בהיצע חדרי אירוח הוא אחד הגורמים לעליית מחירי הלינה בארץ.

הצו קובע כי יזמים בתחום התיירות באזורים הנכללים במפת העדיפות החדשה, ייהנו ממענק של עד 20% מערך ההשקעה.

על פי מסקנות הצוות שהוצגו בוועדה, קיים ביקוש גובר לבתי מלון וחדרי אירוח באזורם שאינם במרכזי הערים, אלא דווקא במעגלים שניים ואף רחוקים יותר, לצד דרכי התחבורה המובילות לערים ולאתרים תיירותיים.

הקמת חדרי אירוח ובתי מלון באזורים אלו מאפשרת עלויות הקמה ותחזוקה נמוכות יותר והדבר עשוי לתרום אף הוא להוזלת מחירי הלינה.

סמנכ”ל בכיר פיתוח תשתיות והשקעות במשרד התיירות, דורון אהרון, ציין שהתקציב המוקצה לטובת המענקים עומד על 200 מיליון שקלים בשנה.

חלק מחברי הכנסת תהו מדוע החליטו במשרד התיירות להחריג בצו הנוכחי את הערים תל-אביב-יפו והרצליה.

ח”כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) תהתה, “למה להחריג את תל-אביב באופן גורף, מבלי לקחת בחשבון שכונות חלשות שנמצאות בתוכה שהן לא פחות פריפריאליות מאזורים מרוחקים?”.

לטענתה, “בת”א יש שכונות מצוקה מהקשות בישראל. אם רוצים לעשות תיעדוף לאזורים רחוקים גיאוגרפית זה בסדר, אז ניתן לתעדף אותם במענקים גבוהים יותר, אך לא נכון להחריג לחלוטין את ת”א”.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) ציין שקיבל מכתב מראש עיריית ת”א, רון חולדאי, שבו נתבקש שלא להחריג את ת”א, מכיוון שיש בה שכונות שהן פריפריה חברתית ודווקא בהן יש מקום להקים מלונאות עממית ואכסניות בעוד מחירי הקרקע גבוהים מאוד.

בעקבות דבריה ואף שהוא אינו מתנגד לתמיכה בשכונות פריפריאליות בת”א, אמר יו”ר הוועדה גפני כי “אם נאשר לת”א אנחנו לוקחים בעיניים פקוחות שאנחנו מורידים קצת ממעלות או ממקום אחר שהוא קצת פחות אטרקטיבי לתיירות ונותנים לת”א”.

ח”כ גפני אמר בסיכומו של הדיון: “אני תומך בעידוד התיירות בפריפריה ואף שנכון לסייע לשכונות מצוקה בת”א, המצב בכללותו בת”א הוא טוב הרבה יותר ולא נכון להפחית ממקומות מרוחקים לטובת ת”א. אני תומך בצו מתוך תקווה שהמלונאות העממית תתפתח ושאכן יהיה גידול במספר בתי המלון בישראל שיוביל להורדת מחירי הלינה”.