ועדת הכספים עיכבה מימון מטוס חדש לראש הממשלה

יו"ר הוועדה נענה לדרישות האופוזיציה בנושא - והבהיר כי את ההעברה התקציבית לגבי המטוס יש להגיש בנפרד מהעברות אחרות

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

ועדת הכספים החליטה היום (ראשון) שלא לאשר באופן זמני, בקשה תקציבית שהגיש לה משרד האוצר, הנוגעת לתקצובים מיוחדים למשרד ראש הממשלה.

בין סעיפי הבקשה התקציבית של משרד ראש הממשלה נכללה בקשה לאישור תקצוב של 182.8 מיליון שקלים עבור רכש מטוס לראש הממשלה בהתאם להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני.

בישיבה הודיע יו”ר הוועדה ח”כ משה גפני (יהדות התורה), כי ידון בבקשה התקציבית הכוללת של משרד ראש הממשלה, כשנושא המטוס יובא בנפרד.

יחד עם זאת, ועדת הכספים אישרה היום בקשות להעברות תקציביות בסך כולל של 6.62 מיליארד שקלים מתוך סך של כ- 15.5 מיליארד שקלים שהוגשו לה בימים האחרונים.

בעיכוב בקשת התקצוב של משרד ראש הממשלה שבתוכה נכלל רכש המטוס, נעתר גפני לבקשת חברי הכנסת מהאופוזיציה להפריד בין הדברים, לאחר הביעו תמיכה בסעיפים אחרים בבקשת המשרד.

הפנייה לגבי משרד ראש הממשלה נוגעת לתקצוב כולל בסך 822 מיליון שקלים ומעבר לרכש המטוס, כוללת 120 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, עשרות מיליוני שקלים למשרד לשוויון חברתי ועוד כמעט 100 מיליון שקלים למשרד לעניינים אסטרטגיים, תגבור תקצוב מערך הגיור בכ- 20 מיליון שקלים, תגבור תקצוב הלמ”ס, הקרן למורשת הכותל ומטרות נוספות.

גפני לא הביע התנגדות לרכש המטוס ותקצובו אך עמד על-כך שהתקציב עבורו יובא בבקשה נפרדת. בעקבות התנגדות נציגי האוצר לפיצול הבקשה התקציבית, דחה גפני את העלאת הבקשה לאישור הוועדה לעת עתה.

נציג אגף התקציבים, ניר אמסל, השיב לגפני, כי “לא נהוג להפריד בקשות תקציביות והן מובאות לדיון כמקשה אחת”.

ח”כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש לפצל את עניין המטוס ואמר, “יש נושאים כאן שאני תומך בהם, אבל לא יתכן לערבב כל-כך הרבה נושאים לא קשורים. לא יתכן שאיאלץ להצביע בעד ההעברה תקציבית הכוללת דברים שאני תומך בהם יחד עם הדרישה לתקצוב רכישת המטוס, שלדעתי מדובר בה בבזבוז כספי ציבור”.