ועדת תבחן את התנהלות הבנקים במתן אשראי ללווים

ועדת הכלכלה אישרה הקמת ועדת משנה לבחינת התנהלות הבנקים בהעמדת אשראי ללווים מסוימים – בראשה תעמוד ח"כ נחמיאס ורבין

דיון בוועדת הכלכלה בכנסת צילום: דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, החליטה היום (רביעי) להקים ועדת משנה לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בהעמדת אשראי ללווים מסוימים, ובחרה בח”כ איילת נחמיאס ורבין לעמוד בראשה.

היו”ר כבל אמר כי מדובר בנושא בעל חשיבות עצומה, שכן “בעוד שישנם משקי בית שחורגים ב-100 שקל והבנק משגע אותם כאילו הוא עומד לקרוס, מצד שני יש אנשים שחייבים מאות מיליונים ומיליארדים שזורמים להם חופשי בנחל”.

ח”כ נחמיאס ורבין ציינה כי איש העסקים יוסף גרינפלד צפוי לקבל מחיקה של 93% מחובו, ונדמה כי בסיפורים רבים רואים איפה הייתה אפליה קשה בין אותם לווים מסוימים לחייבים אנונימיים מהציבור הרחב.

“חייבים להידרש לשאלה איך מטופלות הלוואות מסוג מסוים לעומת הלוואות מסוג אחר”, אמרה. היא הוסיפה כי כוונתה לעסוק בתרבות הארגונית שמייצרת בעיה באמון במערכת הבנקאית והפיננסית, ולטפל גם בגופים המוסדיים.

בתגובה לשאלת ח”כ יעקב פרי הוסיפה נחמיאס ורבין כי נגידת בנק ישראל, קרנית פלג, והמפקחת על הבנקים, חדוה בר, התנגדו התנגדות תקיפה להקמת הוועדה ואמרה, “אני לא מכוונת למקומות פופוליסטיים, אלא המטרה היא לנסות ולהבין איך דואגים לשוויוניות גדולה יותר במתן אשראי. התנגדות הרגולטורים הייתה מדאיגה בעיקר בגלל שתפקידה של הכנסת הוא לפקח עליהם”.

היו”ר כבל וחברי הכנסת יעקב פרי, יעקב אשר ועבד אל חכים חאג’ יחיא תמכו בהקמת הוועדה ומינויה של ח”כ נחמיאס ורבין. חברי הכנסת אשר וחאג’ יחיא אף ביקשו להצטרף כחברים בוועדה, ח”כ יעקב פרי אמר כי הוא יבחן זאת מאחר ובעבר כיהן כיו”ר בנק.