זעם בענף הדבש: כריתת עצים מורידה את הייצור

רשות הטבע והגנים ביצעה כריתה של אלף עצי אקליפטוס וגרמה להרס מושבות כוורות הדבורים באזור פלמחים ■ חשש מירידה בייצור לקראת ראש השנה

כריתת עצים. הדבוראים טוענים לנזק רב (צילום אילוסטרציה)

הדבוראים זועמים: באזור פלמחים בוצעה הבוקר (רביעי) בהוראת רשות הטבע והגנים כריתה מאסיבית של אלף ושבעים עצי אקליפטוס.

יו”ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל ודבוראים נוספים, התייצבו באופן בהול במשרד החקלאות ודרשו להפסיק לאלתר את כריתת העצים.

מנכ”ל מועצת הדבש הרצל אבידור אמר כי רק בשנה האחרונה הוציא פקיד היערות היוצא – חגי שניר, הנחיה ברורה כי כל תכנית לכריתת עצים מטעם רשות הטבע והגנים תיבחן היטב לפני ביצועה – אך הדבר לא קרה.

“שוב כורתים עצים המשמשים מזון לדבורים ומכלים את מושבות הדבורים בסמיכות להם. רשות הטבע והגנים פועלת בניגוד לסיכומים עמם לשינוי תכנית כריתת העצים הנחוצות כל כך להמשך קיום ענף הדבורים. לא יתכן כי גוף ממשלתי עושה בעצי המדינה כבשלו והורס ענף שלם”, אומר אבידור.

בועז כנות יו”ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל מבהיר: “לא יתכן שהממשלה תאשר כריתת עצים צופניים בתקופה בה מושבות דבורים שלמות נכחדות עקב מחסור במזון הדבורים- הצוף. בעולם כבר הבינו, כי חייבים לעודד את ענף הדבורים ההולך ונכחד ובאין דבורים לא יהיה מזון לבני האדם ולא לחיות מאחר והדבורים הן המאביקות העיקריות האחראיות על היקף האבקה של 80% מכלל הגידולים החקלאיים. זו בושה למדינה ההורסת את פרנסתם של חקלאים, הטבע והבר בהינף יד”.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: “לאחר מחקר וניטור ארוך טווח שבוצע על ידי מומחי הרשות בתחום האקולוגיה בבתי הגידול של אזור הנח וסביבותיו, הכינה הרשות בעזרת מיטב המומחים תכנית לשיקום בית הגידול הטבעי שהיה בעבר בשורק ונעלם. הכוונה היא להחזיר למקום מיני צומח ובעלי חיים כמו צולל הביצות, חתול הביצות ומינים של צמחים, עצים ובעלי חיים רבים נוספים שהיו בעבר באזור ונכחדו ממנו. לצורך כך, הקציבה הרשות תקציב גדול לביצוע השיקום וכן פעלה וקיבלה את כל ההיתרים הנדרשים על פי חוק לביצוע העבודה. במקביל בוצע תיאום מלא עם ארגון מגדלי הדבורים וסיור בשטח, שבו הוצג הפרויקט לאנשי מועצת הדבש”.