21 חודשי מאסר נגזרו על נאשם שקיזז חשבוניות פיקטיביות

בית המשפט הדגיש בגזר דינו את הצורך למצות את הדין עם עברייני מס שמקזזים חשבוניות פיקטיביות וציין כי "אין בנסיבות אישיות קשות ככל שיהיו כדי למלט נאשמים בעבירות מס מריצוי עונש מאסר בפועל ומענישה מחמירה

חקירה של רשות המיסים (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

בית משפט השלום בנתניה גזר 21 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך של 10,000 שקלים על נאשם שקיזז עשרות חשבוניות פיקטיביות בסכום כולל של כ-6,200,000 שקלים. את התיק ניהל מטעם התביעה עו”ד איתמר ענברי מהמחלקה המשפטית מחוז מרכז ברשות המסים.

הנאשם, ולרי זוייב, תושב נתניה, הורשע ב-29 עבירות של קיזוז חשבוניות פיקטיביות שסכומן הכולל הוא כ- 6,200,000 שקלים וסכום מס התשומות הגלום בהן הינו כ-800,000 שקלים. בנוסף, הורשע הנאשם בעבירה של הכנה וניהול של פנקסי חשבונות כוזבים.

 בית המשפט הדגיש בגזר דינו את הצורך למצות את הדין עם עברייני מס שמקזזים חשבוניות פיקטיביות וציין כי “אין בנסיבות אישיות קשות ככל שיהיו כדי למלט נאשמים בעבירות מס מריצוי עונש מאסר בפועל ומענישה מחמירה. כמו כן, החמרה כאמור יש לנקוט בפרט כאשר מדובר בעבירות דנן, שאינן עבירות טכניות אלא טמונים בהן אלמנטים של מרמה וגניבה ממש”.

 עוד ציין בית המשפט כי עונש של עבודות שירות כשמדובר בעבירות מס מהותיות וכשהמחדל הכספי לא הוסר הוא עונש יוצא דופן ואינו משקף את הענישה הנוהגת.

“לאור המתחם שהוצע על ידי ההגנה הכולל ענישה בדרך של עבודות שירות, מצאתי לציין כי ענישה בעבודות שירות בעבירות מטריאליות, שמאחוריהן כוונה, בסכומי מחדל של מאות אלפי שקלים וללא הסרת המחדל, הינה חריג שבחריגים, בפרט כשעסקינן במבצע עיקרי; זוהי כאמור הענישה הנוהגת”, כתב השופט ניר נאוי בגזר דינו.