חברות הטכנולוגיה ממשיכות להפתיע

מומחי הראל פיננסים עם תחזית לשוק ההון לשבוע הקרוב ■ מה התרחש בשווקים בשבוע החולף ואיך נושפע מכך השבוע? ■ ואיך כדאי לפזר את ההשקעות שלנו?

שוק ההון, לאן השבוע? צילום אילוסטרציה: פיקסביי

שבוע של יציבות בשוקי המניות עם עליות בולטות במיוחד בסקטור הטכנולוגיה. S&P500 ירד בסיכום שבועי ב-0.07% אחרי חמישה שבועות של עליות.

נאסד”ק סיים את השבוע בתשואה חיובית. באירופה עליות קלות (יורוסטוקס 50 עלה 0.6%), כאשר גרמניה בולטת בעליות חדות יותר (דקס עלה 1.8%). השווקים המתעוררים ממשיכים לתפקד טוב ומושכים השקעות גדולות (לא רק למניות, אלא גם לאג”ח).

עונת הדו”חות ממשיכה להפתיע – בעיקר בגזרת הטכנולוגיה. עד עתה פרסמו 316 חברות מתוך S&P500. מה שמפתיע הן ההפתעות עצמן – כלומר חברות מדווחות על הכנסות ורווחים גבוהים מהצפוי (1.14% ו-4.47%), אך עדיין לא מדובר בצמיחה אבסולוטית. כלומר באופן אבסולוטי הרווחים יורדים זה הרבעון השביעי ברציפות, אך ברבעון השלישי התמונה הזו צפויה סוף סוף להשתנות.

מי שמוביל את ההפתעות הן  חברות הטכנולוגיה, שהגדולות בהן פרסמו ממש בימים האחרונים (אפל, גוגל, פייסבוק). בממוצע, חברות הטכנולוגיה היכו את תחזית הרווח ב-7.7% ואת תחזית ההכנסות ב-1.78%.  אין פלא כי בחודש האחרון סקטור הטכנולוגיה מוביל בביצועים מול כל שאר המגזרים ב-S&P500 ולהערכתנו זה מקום נוח להיות בו. סקטורים בולטים נוספים ביולי היו הבריאות והפיננסים (עם הפתעות טובות בדוחות) והצריכה.

למרות צפירת ההרגעה (החלקית) ממבחני הלחץ באירופה ולמרות העליות ביפן שבאו בעקבות החלטת הבנק המרכזי שם – אנו ממליצים שלא לשנות את מבנה תיק המניות ולא להגדיל מחדש חשיפה לשווקים אלה (בשבועות האחרונים המלצנו כאן לצמצם את החשיפה לשניהם). השוק האמריקאי נשאר הנדבך המרכזי בחלק החו”לי של התיקים.

הביצועים החזקים של השווקים המתעוררים בתקופה האחרונה בפרט ובחודשים האחרונים בכלל מושכים לא מעט משקיעים להגדיל חשיפה לאפיק זה, למרות העובדה שביצועי המקרו של רוב הכלכלות אינם חיוביים. שיפור אפשרי במקרו והמשך זרימת כספים לשם עשויה לתמוך בשווקים אלה – אך ההמלצה רלוונטית רק למשקיעים בעלי אורך רוח או לכאלה המוכנים לספוג תנודתיות.

אג”ח קונצרני –  האפיק הממשלתי ממשיך לספק תמיכה

האפיק הקונצרני בעולם ממשיך להפגין ביצועים חזקים. המרווחים נשארים ברמות שפל של השנה האחרונה והדבר נתמך בביצועים החזקים של האג”ח הממשלתי.

הרבה כסף ממשיך לזרום לאפיק זה, במיוחד להנפקות שזוכות לביקושי עתק ונסגרות במחירים נמוכים מהתחזיות של החברות. בסקטור ההיי-יילד ראינו בשבוע האחרון פתיחת מרווחים, בעיקר בגלל ירידות במחירי הנפט.

התחום הבולט ביותר באפיק זה הוא הגיוסים לאג”ח שווקים מתעוררים, בעיקר על רקע ריביות גבוהות והסיכוי לירידת תשואות שם ככל שיימשך השיפור במקרו וככל שעליית הריבית בארה”ב תידחה.

בדומה לעולם, גם בשוק המקומי המרווחים באג”ח הקונצרני ממשיכים לרדת. וכמו בעולם, גם בשוק הישראלי כל הנפקה נספגת במהירות.

למרות העליות הנאות באפיק זה בתקופה האחרונה, להערכתנו,  בהינתן ריביות נמוכות ותשואות נמוכות באג”ח מדינה הפוטנציאל עדיין קיים, אם כי אנו מעדיפים לנצל את העליות לטיוב התיק לדירוגי A.

בדירוגים הנמוכים ירידת המרווחים היתה חזקה מאוד וצריך להביא בחשבון שהחברות בדירוגים אלה חשופות יותר לתנודתיות.

למי שמעוניין לתבל את התיק בדירוגים נמוכים, כדאי לשקול לעשות זאת דווקא באמצעות אג”ח בעולם. דירוג A- מקומי שקול דירוג BB+ בעולם וכאן ניתן למצוא תשואה גבוהה ביותר באותו מח”מ.

תיק השקעות –  לא על הצרכן האמריקאי לבדו

בשבוע האחרון למדנו שהצרכן האמריקאי נושא על כתפיו את כלכלת ארה”ב – אבל בכל זאת כוחו מוגבל, כל עוד לא קורה עוד משהו חיובי בעולם.

בינתיים זה עוד לא קורה ונראה כי ייקח זמן עד שזה יגיע. לפיכך, הריבית בארה”ב לא צפויה לעלות בקרוב – מה שממשיך לתמוך בזרימת כספים למניות ולשוק האג”ח הקונצרני, כולל למניות ואג”ח בשווקים מתעוררים.

הנכונות הגדולה והולכת להגדיל סיכונים בתיקי ההשקעות עשויה גם להגדיל את התנודתיות. כדי למתן אותה, אנו ממשיכים לשמור על מח”מ בינוני (3.3 בשקלים, 4 בצמודים), יותר שקלים מצמודים ומעדיפים את המשקל המהותי במניות להפנות לשווקים פחות תנודתיים כמו ארה”ב וישראל.

האפיק הקונצרני ממשיך להניב תשואה אבסולוטית עודפת על הממשלתי ולכן הוא ממשיך להיות נדבך משמעותי בתיק (עד 35%). ממשיכים לדבוק בהערכה שהשווקים ימשיכו להיות תנודתיים ולכן מקפידים על ניהול הסיכונים.