חברות הייטק ישלמו פחות מסים?

על פי תיקון הצעת חוק עידוד השקעות, מפעל טכנולוגי מועדף ייהנה משיעורי מס חברות מופחתים על הכנסות הנובעות מקניין רוחני בגובה של 12% עבור מפעל מועדף טכנולוגי ו-6% על מפעל טכנולוגי בעל חשיבות גבוהה לישראל.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

לנוכח הירידה בשיעורי הצמיחה בהיי-טק, החלה היום (שלישי) ועדת הכספים לעבוד על חקיקת תיקונים בחוק לעידוד השקעות הון במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2017-2018.

על פי הצעת החוק, מפעל טכנולוגי מועדף ייהנה משיעורי מס חברות מופחתים על הכנסות הנובעות מקניין רוחני בגובה של 12% עבור מפעל מועדף טכנולוגי ו-6% על מפעל טכנולוגי בעל חשיבות גבוהה לישראל. על דיבידנדים ישלמו מפעלים אלו מס מופחת בשיעור 4%.

במקרה של חברת אם זרה ייקבע מס דיבידנד מופחת בשיעור 5% וכן יופחת סף ההכנסה הנדרש ממפעל מועדף ל-מיליארד שקלים בשנת מס.

כמו כן, הצעת החוק מציעה לכלול מפעלים בשדרות וביישובי עוטף עזה בזכאות למענק המוגדל הניתן כיום למפעלים בנגב מתוקף החוק לעידוד השקעות הון. לפי המסתמן, רוב חברי ועדת הכספים תומכים בהצעה והיא צפויה להיות מאושרת עוד במסגרת אישור חוק ההסדרים כולו.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) הביע תמיכה בחוק אך דרש לכלול בו גם חברות ותעשייה שאיננה היי-טק, כך שכל חברה שמייצאת 25% מתוצרתה ויותר תהנה מהטבות מס מועדפות; 12% מס חברות לחברות שנמצאות במרכז במקום 16% כיום ו-6% לחברות בפריפריה, בניגוד ל-9% כיום.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הביע תמיכה בחוק וקרא להוסיף חברות ומפעלים שאינם היי-טק להטבות המס. ברוש אמר ש”קידום החוק הוא מהלך מבורך להגדלת האטרקטיביות של ההשקעה בתעשייה בישראל במיוחד נוכח ההאטה בצמיחה ושל הצמיחה בתעשייה בפרט”.

הוא ציין גם כי “הרחבת ההטבות לכלל התעשייה מחויב נוכח יוקר הייצור בישראל, תעריפי המים והארנונה לתעשייה שהם יקרים, הוצאות גדולות מאוד על דלקים וגז, התייקרות בולטת של שעת העבודה בישראל, ירידה בתמיכה הממשלתית בהשקעות במו”פ ונטל הרגולציה שרק הולך וגדל מאוד בשנים האחרונות. על-כן התעשייה הישראלית צומחת החוצה לחו”ל. ישראלים רבים פשוט מקימים מפעלים בחו”ל. אפילו באוצר מבינים שהצמיחה בחודשים האחרונים היא זמנית בלבד ולא נובעת מסיבות טובות של התרחבות התעשייה. יש לחזור למתווה משנת 2011 בחוק עידוד השקעות הון 12% מס חברות במרכז, 6% בפריפריה ו-15% מס על דיבידנד”.