חברת COFACE מעלה את דירוג האשראי של ישראל

לטענת החברה הסיכונים המרכזיים בשנת 2017 למשק יהיו שער השקל הגבוה וירידה בצמיחה ■ הדירוג של ישראל כעת הינו בדומה להולנד, קנדה אוסטרליה ובלגיה

סקירה כלכלית (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

כלכלני חברת ביטוח האשראי הבינלאומית Coface מעלים את דירוג האשראי של ישראל ומסבירים זאת בכך ש”העלייה הקלה בפעילות אותה חווה המשק הישראלי בשנת 2016 צפויה להימשך בשנת 2017. זאת בעיקר בשל הצריכה הפרטית המהווה כ-60% מהתמ”ג”.

לדבריהם, “הצריכה הביתית צפויה להמשיך לגדול הודות לירידה בהיקף האבטלה, הגידול בהשתתפות בעבודה והמשך עליית שכר המינימום”.

עוד מעריכים בחברה כי התרומה מהיצוא תישאר מתונה בשנת 2017 וזאת בשל תחזית הצמיחה האיטית בארה”ב ובגוש היורו – יעדי הייצוא המרכזיים של היצואנים הישראלים.

בנוגע לרמת האינפלציה, ב-Coface אומרים כי האינפלציה השלילית שנרשמה בשנת 2016 הייתה תוצאה של גורמים חיצוניים ובפרט של ירידת מחירי נפט.

ב-Coface אומרים כי נתוני המאקרו של ישראל הינם מהבולטים במדינות המערב בשנה החולפת ומשקפים בין היתר צמיחה חזקה, אבטלה נמוכה ועליה בשכר, אינפלציה נמוכה, עליה בהשקעות, ירידה מתמשכת ביחס החוב־תוצר, תעשיית הייטק חזקה ועוד.

על כן, העלתה החברה את דירוג האשראי של ישראל לרמה של A2 – LOW (במקום A3 עד כה) בסולם של A-E. רמת הדירוג זו קיימת בין היתר במדינות כגון הולנד, בלגיה, קנדה, אוסטרליה.