חוק ההסדרים: הקלות במיסוי מקרקעין

ועדת הכספים החלה את העבודה על חוק ההסדרים ■ יו"ר הוועדה ח"כ גפני: "עסקאות מקרקעין הן מורכבות וכרוכות בביורוקרטיה רבה ונכון להקל כמה שניתן על הצדדים לעסקאות"

ח"כ משה גפני (צילום: יח"צ)

ועדת הכספים החלה הבוקר (ראשון) לעבוד על חוק ההסדרים לשנים 2017-2018. הישיבה הראשונה על החוק עסקה בסעיפי החוק הנוגעים למיסוי מקרקעין, שכוללים שורה של הקלות לטובת רוכשי ומוכרי מקרקעין או זכויות במקרקעין.

הסעיף העיקרי שנדון היום היה קיצור זמני מתן האישורים הנדרשים לצורך קידום עסקאות מקרקעין שרשות המיסים אמורה להנפיק.

מדובר באישורים החשובים לצדדים לעסקאות מקרקעין, על פי רוב לרוכשים, המבקשים לרשום על שמם את הנכסים, בין השאר לצורך קבלת משכנתאות ומסיבות אחרות.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) הודה לרשות המיסים על נכונותה ללכת לקראת מבצעי עסקאות נדל”ן ואמר, כי “עסקאות נדל”ן ובכלל כל נושא המקרקעין הם מורכבים מאוד וכרוכים בהרבה כאבי ראש וביורוקרטיה וחשוב מאוד להקל כמה שניתן על הצדדים לעסקאות הללו. זאת במיוחד בתקופה שלנו כיום, כשאנשים ממילא מתקשים ברכישת דיור, נוטלים הלוואות ומשכנתאות גדולות, שגם הן עצמן כרוכות בביורוקרטיה רבה. על-כן הקלות בביורוקרטיה של ענייני המיסוי תקל מאוד על רוכשי דירות ונכסים”.

גפני הוסיף כי הוא “שמח לפתוח את הדיונים על חוק ההסדרים לשנים דווקא עם הקלות. יש בכך אמירה חברתית וציבורית חשובה, שהממשלה והכנסת שמות לנגד עיניהן קודם כל את טובת האזרח והקלה על התנהלותו במיוחד באחד התחומים המשמעותיים בחייו – רכישת דיור”.