“חוק ההסדרים – חונק את מערכת הבריאות”

הרופאים ישביתו ביום חמישי את מערכת הבריאות ליום אחד ■ יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן: "האוצר פוגע ביכולת שלנו לטפל בחולים"

יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן, היום צילום: נועם וינד

ביום חמישי הקרוב, ישביתו הרופאים את מערכת הבריאות למשך יממה, במסגרת סכסוך עבודה עליו הכריזו בסוף החודש שעבר.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום (שלישי) הדגיש ד”ר ליאוניד אידלמן, יו”ר ההסתדרות הרפואית, כי פרק הבריאות בחוק ההסדרים המתוכנן לשנים 2017-2018 מהדק עוד יותר את החנק על מערכת הבריאות.

“הצעת חוק ההסדרים החדשה מעכבת מתן תקנים הנדרשים להורדת עומס העבודה ועל מנת לאפשר לרופאים מנוחה במהלך התורנויות הארוכות. בנוסף ההצעה מכפיפה את תהליכי עבודת הרופאים וקבלתם לעבודה לאחריות מנהלי הכספים בבתי חולים – ולא לסמכות מקצועית רפואית”, הבהיר אידלמן.

ההסתדרות הרפואית יוצאת גם נגד ההצעה להטיל ענישה משמעתית על מנהלי בתי חולים שלא יעמדו ביעדי התקציב הקבועים להם – וקנסות על בתי חולים שלא יעמדו באותם יעדים.

בנוסף, מתנגדים הרופאים לפגיעה המתוכננת בתנאי ההעסקה והשכר של רופאים המועסקים בתאגידי הבריאות – ולעיכוב בקליטתם של הרופאים האלה כעובדי מדינה.

אידלמן אמר, “הודענו על שביתה בבתי חולים כלליים גריאטריים ופסיכיאטריים. המאבק הוא לא על השכר אלא על פיתוח מערכת הבריאות, קליטת רופאים, קיצור תורים וקידום הרפואה.

“חוק ההסדרים מקצץ את הבריאות במדינה. אין בשורה, אין תוספת. מערכת הבריאות נמצאת בדיאטת רעב”.

עוד הוסיף יו”ר ההסתדרות הרפואית: “יש צורך בתכנית אמיתית לקיצור תורים, יש צורך בלהוסיף ואני לא מדבר על תוספת שתהיה סיסמא, אלא על כסף אמיתי”.

“רק גזירות – בלי בשורה אחת”

עו”ד לאה ופנר, מזכ”ל ההסתדרות הרפואית אמרה כי “יש הסכמה מקיר לקיר של כל אנשי המערכת, החל מנהלי בתי חולים, מנכ”לי קופות, רופאים ומטופלים, שחוק ההסדרים השנה מביא שורה של גזירות ואין בו ולו בשורה אחת”.

“לא זו בלבד שעד היום שקל אחד לא הוזרם למערכת על מנת לקצר תורים, לטפל בבעיית חדרי המיון או לפתור את בעיית הזיהומים. כשבוחנים מקרוב את הבשורה של הגדלת סל התרופות – מגלים שההיטל על השב”נים לא מוזרם לטובת סל התרופות אלא לטובת הקטנת השתתפות המדינה בסל הבסיסי”, אמרה ופנר.