“חייבים להפוך את הבורסה ושוק ההון לרלוונטיים לעתיד”

יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר מדבר היום על הבעיות שבפניה עומדת הבורסה – ועל הפתרונות האפשריים.

ראש הרשות לניירות ערך הפרופסור שמואל האוזר צילום: דוברות האוצר

יו”ר רשות ניירות ערך, פרופ’ שמואל האוזר, נאם היום (שלישי) בוועידת שוק ההון של כלכליסט תחת הכותרת “בורסה ורגולציה, מיתוס ומציאות”.

“מצאתי במילון כמה הגדרות למיתוס. אחת מהן היא שמיתוס הוא סיפור שאינו מבוסס על עובדות בהכרח, והוא שונה מהמציאות בה אנו חיים”, פתח האוזר את דבריו.

הוא אמר כי “ההגדרה הזו קשורה לאמירה שנאמרה לפני כמה ימים לפיה אין עתיד לבורסה ולשוק ההון המקומי. אני מבקש לדחות את הטענה הזו. מי שאומר שאין עתיד לשוק ההון המקומי, כמוהו כמי שאומר שאין  עתיד לרעיון הציוני, ולאתוס הציוני לפיו אנחנו יודעים וצריכים לכלכל את עצמנו”.

“לפני שהסיפור הזה שאין עתיד לשוק ההון המקומי הופך להיות מיתוס, אני רוצה לדבר קצת על המציאות, כי אני דווקא מאמין בעתידו של שוק ההון הישראלי וביכולת של הבורסה להיות נושאת המטוסים של הכלכלה הישראלית, של היזמים הישראלים בתחום התעשייה, ושל הטכנולוגיה הישראלית. אני מסרב לצייר תמונה של ייאוש וחוסר אמונה שניתן לשנות. ניתן לשנות ויפה שעה אחת קודם”, אמר האוזר.

מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב? האוזר אומר כי “חייבים לעשות מעשה היום כדי להפוך את הבורסה ושוק ההון למודרניים, תחרותיים ורלוונטיים בעתיד”.

“לצערנו המציאות היא גם שאין כמעט הנפקות חדשות בבורסה בת”א, בניגוד לארה”ב ובריטניה. בעיקר אין הנפקות של מניות. לכן אנחנו פועלים היום בכמה מישורים כדי לשנות את המציאות הזו. בין השאר, אנחנו בונים תשתית ותנאים שיהיו אטרקטיביים למשקיעים. ובהתחשב בעובדה שאין פיתרון קסם אחד – ושאין רפורמות בשיטת זבנג וגמרנו, בניית תשתית רצינית לעתיד מחייבת אותנו לשנות היום ומחייבת אותנו בסבלנות. אפילו רומא לא נבנתה ביום אחד”, הוא הוסיף.

הוא התייחס להשקעות חיצוניות ואמר כי “דווקא בימים אלה, של שטף הצעות להשקעות מחוץ לגדר, צריכה להתחדד ההבנה וההכרה בחשיבות של הגדר ושל שומרי הגדר. מי שמשקיע בתוך הגדר יודע שיש עליו הגנה. יודע שרשות ניירות ערך שומרת עליו. יודע שרשות ני”ע שומרת על ההגינות בשוק ההון. שומרת על השקיפות. שומרת על כללי משחק ברורים. וכשהיא עושה את זה, היא לא מבחינה בין קטן לגדול. היא לא מבחינה בין אלו המכונים מלכי שוק ההון לבין אחרון הסוחרים. כולם שווים בפני החוק”.

jvhtfvkvkjbkjbkjb