חלמת חלום? תחום פירוש החלומות עובר שינוי בעקבות מחקר חדש שמטלטל את השוק בתובנות פורצות הדרך שלו

תחום פירושי החלומות עבר טלטלה ברגע שיעל תורג'מן נכנסה לשוק עם המחקר החדש שלה על חלומות, והביאה תובנות חדשות בקשר לחלום. היא הפכה את התחום הרעוע והנתון למחלוקת של פירוש החלומות, לתחום בדוק, ברור ומדויק ברמת מתכון של עוגה

יעל תורג'מן חוקרת החלומות
יעל תורג'מן חוקרת החלומות - ממאגר אישי

אישה רגילה לגמרי מחליטה יום אחד לבצע מחקר על חלומות, כדי להבין את פירושי החלומות שלה. “החלומות שלי הובילו אותי לחקור את הנושא. לא מצאתי בשום מקום פירושים נכונים לחלומות שלי. הבנתי שאם אין אני לי, מי לי”. כמה שנות מחקר וכתיבה, הובילו אותה לגלות תובנות חדשות בקשר לחלום, חוקים שיש לחלום, העקרונות של החלום, פירושי הסמלים שיש בהם. והכי חשוב, היא אומרת: “מצאתי דרך להבין באופן מדויק יותר את משמעות החלום”. הבטתי באישה הקטנה היפה והמחויכת, וניסיתי להבין אם היא מתכוונת למה שהיא אומרת.

את מתיימרת לומר שאת מגיעה לפירוש המדויק של החלום, טוב יותר ממפרשי חלומות אחרים ומהפסיכולוגים הגדולים. איך זה יתכן?

המטרה שלי בפירוש החלום הוא להבין מה קורה בנפש החולם באותה נקודת זמן בה הוא חולם. החלום הוא כמו מראה שמשקפת את הנפש שלו. ברגע שאני נוגעת בנקודות הכואבות בתוכו, הוא יודע זאת. הוא אומר לי שדייקתי בפירוש. שהבנתי את מה שעובר עליו. התובנות שגיליתי על החלום מאפשרות לי לנתח אותו באופן מדויק. אני נעזרת בחוקים ובעקרונות של החלום על מנת להגיע לפתרון הנכון. במחקר הצלחתי להבין את משמעות הסמלים שבחלומות באופן מדויק, ברוב המקרים. כשאני מפרשת זאת לחולם, הוא מודה שאכן זה מה שקורה אצלו. יש לציין שתהליך הפתרון נעשה יחד עם החולם עצמו. אני זקוקה לו בתהליך. אני לא מכירה אותו, ולא יודעת מה עובר בתוך נפשו. יש בידי רק את החלום. והחלום יכול לעתים להתפרש לכמה כיוונים. לכן אני שואלת את החולם שאלות, ובודקת איתו את הכיוון הנכון. לשאלות שאני שואלת יש חשיבות מכרעת להבנת החלום.

חלום
חלום – מאתר dreamstime.com

לקריאה נוספת: 10 הסמלים המייצגים זוגיות בחלומות

אז תגידי לי יעל, במה זה עוזר לחולם?

אתן לך דוגמה על מישהי שסיפרה על חלום שלה. היא הרגישה שהחלום שלה מתקשר לשאיפה גדולה שיש לה, ולכן רצתה לדעת את הפירוש, כדי אולי לקבל ממנו הכוונה כלשהי. היא חלמה שהיא יולדת תינוק. היא נוסעת עם התינוק באוטובוס לבית החולים, והאנשים מסתכלים עליה ומעבירים עליה ביקורת על כך שהתינוק קטן מידי מכדי לנסוע איתו באוטובוס. כשהיא מגיעה לבית החולים, היא מגלה שהתינוק לא אצלה. היא מחפשת אותו בבית החולים. כשהיא חוזרת לאוטובוס, מישהי מביאה לה את התינוק שלה כשהיא בוכה שהיא מצטערת שלקחה ממנה את התינוק, ועוד התנצלויות.

לחולמת יש שאיפה להביא תינוק נוסף לעולם. יש לה ילד גדול יחסית. היא לא מצליחה להיכנס להיריון. מתברר שיש לה המון ייסורי מצפון על היותה אימא. המיילדת שעזרה לה בלידת הילד הראשון שלה השפילה אותה, ואמרה לה שהיא לא יודעת להיות אימא. היא מרגישה לא ראויה להביא ילד נוסף לעולם.

היא נוסעת באוטובוס – נסיעה זו הנסיעה בחיים. הנושא המשמעותי בחייה כרגע הוא להביא תינוק נוסף. היא מגשימה בחלום את השאיפה שלה בכך שהיא יולדת תינוק. היא מאבדת אותו – במציאות היא לא מצליחה להגשים זאת. זהו איפיון של חלום בו החולמת מגשימה מצד אחד את השאיפה שלה, ומצד שני יש תקלה שמשבשת את ההגשמה. בית החולים מבטא את הרצון שלה לרפא את עצמה מייסורי המצפון והטראומה שעברה בעבר. האישה שבוכה בחלום מייצגת את החולמת עצמה. לחולמת עצמה יש ייסורי מצפון, והיא תופסת את עצמה כלא בסדר.

היא חשבה שכבר עשתה את התהליך של שחרור הטראומה מהעבר, אבל החלום מראה שזה לא כך. הטריגר של החלום הוא מחשבות שהיו לה על נושא ההיריון, בעקבות קיום יחסים עם בעלה. היא רוצה תינוק, אך החסימה הרגשית הזאת, חוסמת אותה גם גופנית. פירוש החלום עוזר לה להבין את המקום שהיא צריכה לעבוד עליו ולשחרר.

למה התחלת לחקור את החלומות, ובמה הגישה שלך שונה ממפרשים אחרים?

רוב הפירושים שאת יכולה למצוא היום, אלו פירושים עתידיים. אומרים לך מה יקרה לך בעתיד. אני הגעתי לתחום הזה של החלומות מתוך החלומות שלי. באותה תקופה היה לי קושי ביחסים עם בעלי. כאשר נסערים, החלומות נעשים ברורים יותר, עשירים יותר וזוכרים אותם טוב יותר. היו לי המון חלומות עשירים בפרטים ומפחידים. הייתי סקרנית לדעת מה המשמעות של החלומות האלו. נכנסתי לכל מיני פורומים באינטרנט ורשמתי שם את החלום. הפירושים שקיבלתי היו קשורים ברובם לעתיד. יקרה לך כך וכך בעתיד. קניתי ספרים שבנויים בצורת מילונים. ראיתי שגם שם הם מתייחסים לעתיד. הם מזהירים את החולם מפני מה שעלול לקרות לו, לפעמים אומרים לו מה לעשות. הרגשתי שהם לא נותנים פתרון נכון לחלומות שלי.

מה רע בפירושים עתידיים?

זה מרגיש לי חוסר אחריות. תיקחי למשל את הפירושים ביהדות, הם מאוד מפחידים. ” בנך ימות”, “תרד מנכסך”. כדי לדעת אם הפירוש העתידי נכון, צריך לחכות שזה יקרה. למשל, מישהי חלמה על נחש. הפירוש המקובל זה פרנסה. היא אמרה לי שכל החלומות שלה על נחשים לא הביאו לה פרנסה. ברור, כי זה לא הפירוש הנכון. הרבה פעמים החולמים מוצאים קשר שהוא לכאורה, בין החלום לבין העתיד. למשל, אם אישה חלמה על נחש, ובמקרה היא מחפשת עבודה, היא תחשוב שהחלום מבשר לה על מציאת עבודה. כשהיא תמצא עבודה לבסוף, היא תחשוב שהחלום התגשם. כשהחולמים לא מבינים את הפירוש הנכון של החלום, הם מפספסים חלק גדול מתוך עצמם.

נחש בחלום
נחש בחלום – מאתר dreamstime.com

באופן כללי, נחש בחלום אומר שלחולם יש מחשבה מפחידה שהוא אוחז בה. יש לברר איתו ממה הוא חושש ומה מטריד אותו.

למה את מתכוונת כשאת אומרת שהם מפספסים חלק גדול מתוך עצמם?

כאשר החולמים מתייחסים אל החלום כאילו הושתל להם מגורם חיצוני והוא מבשר להם את העתיד, הם מפספסים את הקשר של החלום עם הנפש שלהם, ועם מה שקורה אצלם היום. אני ידעתי באופן אינטואיטיבי שהחלומות שלי מתקשרים עם מה שעובר עליי במציאות. לפרש את החלומות האלו כמשהו שיקרה בעתיד, מונע ממני להבין את מה שקורה אצלי בהווה.

אני מבינה שלא מצאת פירושים נכונים בתחום, שנקרא לו מיסטי. אז מה עשית?

פניתי לקרוא ספרים של פסיכולוגים שונים. כמו פרויד ויונג, ועוד רבים אחרים. אבל לפני כן, הדרך שלי להבין את החלומות שלי, הייתה קודם בלהבין את החלומות של אחרים. באחד הפורומים באינטרנט, פורומים של חלומות, מנהלת הפורום עזבה, ובעל האתר חיפש מנהלת חדשה. אז החלטתי להציע את עצמי, למרות שלא ידעתי עדיין איך לפרש חלומות. זו הייתה הדרך שלי להיחשף לחלומות של אחרים ולנסות לפרש אותם.

אז, כפי שאמרתי, קראתי ספרים של פסיכולוגים, וניסיתי על פיהם לפרש את החלומות שהפנו אליי החולמים בפורום. התגובות שלהם היו שליליות. ראיתי שזה בכלל לא נכון ולא מתאים. אז החלטתי שאני חוקרת בעצמי את החלומות. לצורך העניין עשיתי סוויץ בראש – הסרתי את כל התיאוריות שלמדתי עד אותו זמן, ופתחתי דף חלק.

למה הסרת את כל התיאוריות האחרות?

כאשר מקובעים בתיאוריה מסוימת, כל הכיוון של הפירוש, גם בלי שתרצי, מכוון על פי התיאוריה. ואז בלי שתרגישי, את מאלצת את החלום להתאים למה שאת חושבת. כדי שאוכל באמת להבין את החלומות, הייתי צריכה לשכוח את התיאוריות האחרות ולבדוק אותם ממקום נקי. רק כך אני יכולה לגלות באמת את מה שהם מספרים לי.

איך ביצעת את המחקר? הרי בתחום של החלומות זה לא יכול להיות מחקר מדויק.

החלום הוא סובייקטיבי ולא ניתן למדידה, אבל זה עדיין מחקר. גם פרויד חקר את החלומות והתיאוריה שלו מקובלת על קהילת הפסיכולוגים. אתייחס ברשותך לתיאוריות של הפסיכולוגים. הפסיכולוגים עסקו בבעיות נפשיות של המטופלים שלהם. הם חקרו את הנפש, ופיתחו תיאוריות שקשורות לנפש. המטופלים שלהם הגיעו וגם סיפרו חלומות. כך יצא שהם חקרו רק חלומות של מטופלים. את התיאוריות שהם פיתחו על הנפש, הם ניסו להלביש על החלומות. מבחינתי זה מעוות. כך פרויד התייחס לתסביך אדיפוס שפיתח, כבא לידי ביטוי גם בחלומות. אני, לעומת הפסיכולוגים, חקרתי חלומות של כלל האוכלוסייה. כמו כן, באתי ממקום נקי, בלי תלות בשום תיאוריה.

הדבר הראשון ששאלתי את החולמים לגבי החלום שלהם הוא, מה התרחש אצלם בימים האחרונים לפני שהם חלמו את החלום. כך מצאתי את הקשר בין הפריטים שמופיעים בחלום למציאות שלהם. גיבשתי השערה לגבי הפירוש של הפריטים, ואחר כך בדקתי זאת בחלומות נוספים שהפנו אליי דרך הפורום שבהם היו את אותם סמלים. אספתי את כל החלומות וריכזתי אותם לפי הסמלים שמופיעים בהם, והאירועים שיש בהם. עשיתי השוואה ביניהם, בחנתי אותם, וכל השערה שהעליתי בדקתי בעוד חלומות.

את יכולה לתת לי דוגמה?

למשל שירותים שמופיעים בחלום. ישנם חלומות בהם החולם נכנס לשירותים, עושה את צרכיו, או לא מצליח מסיבות שונות לעשות את צרכיו. הדלת פתוחה, השירותים מוצפים, יש אנשים שצופים. זה מופיע בכל מיני ווריאציות. כאשר נשאלו החולמים שחלמו על שירותים מה התרחש אצלם בימים האחרונים, הם סיפרו שעברו פרידה כלשהי – פרידה מבן זוג, פרידה ממקום עבודה, פרידה מחפץ שאהבו. הם דיווחו בעיקר על פרידה מבן זוג. לפעמים הייתה פרידה בפועל, לפעמים הייתה רק מחשבה על פרידה ולפעמים פחד מפני פרידה. לאחר שהבחנתי שדבר זה חוזר על עצמו, הבנתי ששירותים מבטאים פרידה. כמו כן, בדקתי זאת בחלומות נוספים על ידי כך ששאלתי ישירות את החולמים אם עברו פרידה כלשהי. ואכן כך היה. הבנתי שהסמליות של שירותים זה פרידה. ואת זה את לא יכולה למצוא בשום מילון חלומות. חשבתי לעצמי, למה שירותים זה פרידה? בשירותים אנו נפרדים מהצרכים שלנו. כך זה מתחבר אצלנו עם פרידה, מבלי שנהיה מודעים לכך.

אם החלום לא אומר לנו מה יקרה בעתיד ולא אומר לנו מה לעשות, בשביל מה צריך לפרש את החלומות?

העתיד תלוי בהחלטות שלנו בהווה. כדי שנחליט החלטות נכונות, אנו צריכים קודם כל לשפר את מה שקורה לנו בהווה. להגיע לתובנות. להבין מה מפריע לנו. אלו רגשות מנהלים אותנו. החלומות עוזרים לנו להבין את עצמנו. רק מתוך ההבנה הזו, אנו יכולים לעשות שינויים שישפיעו על העתיד.

כשאת הולכת לטיפול, נניח לפסיכותרפיה. המטפלת לא עושה לך טיפול עתידי. היא מטפלת במה שמעסיק אותך היום. החלום משקף את מה שמעסיק אותך היום. ואגב, למטפלים זה מצוין לדעת איך לפרש את החלומות של המטופלים שלהם. כך הם יכולים לחשוף את הקושי של המטופל באמצעות החלום שלו. זה חוסך להם זמן. הם מתמקדים ישר בבעיה שלו, והחלום מהווה נושא לשיחה טובה על מה שהוא מרגיש.

אם יש לך ילדים, כדאי שתדעי לפרש את החלומות שלהם. כי דרך החלומות את יכולה לדעת מה עובר עליהם שהם לא מספרים. למשל, אם הם במצוקה, אם מישהו מתנכל להם.

כשהצלחתי להבין את החלומות שלי, לאחר המחקר שעשיתי, גיליתי מה מפריע לי ביחסים עם בעלי. חלמתי למשל, שגמדים קטנים נכנסים לחדר השינה, מפרקים את המיטה ולוקחים את החלקים. הבנתי שהזוגיות שלי מתפרקת. החוויה הזו הייתה רק פנימית, בתוכי. הזוגיות לא התפרקה. מתוך ההבנה הזו יכולתי לבחון את הזוגיות לעומק. לשוחח על הדברים עם בן זוגי.

אז מה שאת אומרת למעשה, שהחלומות משקפים את הרגשות שלך שאת חווה באותה תקופת זמן, ואת הקושי שאת עוברת במציאות?

בדיוק. החלום מתקשר רק למה שאנו עוברים בהווה. הנפש שלנו מתקיימת רק בהווה. היא נסערת בהווה. אם היא הייתה נסערת בעבר, זה כבר לא מעניין. החלום מבטא את הרגשות העכשוויים הפעילים בחולם באותו זמן. לכן חשוב לפרש חלומות שהם טריים. בחלומות מהעבר קשה לנו לזכור מה הרגשנו באותו זמן ומה עבר עלינו, וזה מקשה על פירוש החלום. אגב, אנו לא חולמים רק על הקשיים שלנו, גם רגשות חיוביים, כמו התרגשות ושמחה יוצרים את החלום.

עכשיו תספרי לי על הספר שכתבת.

במהלך המחקר כתבתי וכתבתי. במשך שלוש וחצי שנים רצוף חקרתי את החלומות באופן אינטנסיבי. אחר כך פחות אינטנסיבי. בשנים אלו גיליתי את כל התובנות שלי על החלום. כתבתי את הספר “נפלאות החלום – דרך מעשית לפתרון חלומות“. בספר אני מסבירה צעד אחר צעד איך לפרש חלומות. כתבתי כ- 800 עמודי וורד. לא יכולתי להכניס זאת בכרך אחד. אז פיצלתי זאת לשני כרכים. בכרך הראשון אני מתארת את כל התיאוריה ואת הדרך לפרש חלומות. בכרך השני הכנסתי את כל הסמלים הנפוצים שחקרתי והבנתי את משמעותם.

ספר החלומות הטוב ביותר
ספר החלומות הטוב ביותר – ממאגר אישי

לקריאה נוספת: איך תשתמשי בחלום ככלי לעזור למטופל שלך?

יעל, מה למעשה את מציעה לחולמים?

אני מלמדת אותם איך לפרש את החלומות שלהם. קודם כל חשוב לי לנפץ כל מיני מיתוסים על החלומות. אני רואה את התפיסות הקיימות היום בנוגע לחלומות, שהן מוטעות. אני רוצה לשנות את התפיסות האלה ולהביא לעולם את הגישה הנכונה לפתרון חלומות. אני מפיצה את הספר שלי, אבל זה לא מספיק. אני מעבירה הרצאות, סדנאות ויש לי קורס אינטרנטי בו אני מלמדת את כל התורה לפירוש חלומות.

שכנעת אותי בגישה שלך. תני איזשהו טיפ לקוראים.

אתן הסבר איך הם יוכלו לחקור בעצמם את החלום, ואת הדרך הנכונה להגיע לפתרון:

ראשית, חשוב שתתייחסו לכל סיפור החלום. בקשו מהחולם לספר לכם את החלום במלואו.

בשלב השני, פרקו את החלום לחלקים – חלקו אותו על פי משפטים, על פי מצבים שמתרחשים בו. זה יקל עליכם לראות את כל הפרטים ולהעלות השערות לגבי הפירוש של כל חלק.

שאלו את החולם מה התרחש אצלו לאחרונה. כמו כן, שאלו אותו שאלות על פי הפרטים שמופיעים בחלום. למשל, אם מופיע בית כנסת בחלום, שאלו אותו מה הקשר שלו לבית כנסת במציאות.

בשלב הבא, נסו למצוא קשר בין הפרטים בחלום להתרחשות שמופיעה אצל החולם במציאות. כמו כן, נסו לקשר בין מצבים שונים שמופיעים בחלום לרגשות שחווה החולם במציאות. למשל, אם מופיעה בחלום רעידת אדמה, קשרו זאת לרגש שהוא חווה בתוכו – זעזוע פנימי, קושי, תחושה של קריסה. יש להדגיש שאין חפיפה מוחלטת בין עוצמת האירוע בחלום לעוצמת הרגש שחווה החולם במציאות. רעידת אדמה, המתקשרת בתודעתנו לאירוע קשה, מבטא לעתים קושי קל שחווה החולם במציאות. החלום נוטה להעצים את הדברים.

לאחר שהצלחתם לגלות את המשמעות של פריט מסוים בחלום, למשל, גיליתם שלידה בחלום מסוים מתקשרת עם התחלה חדשה, נסו לבדוק זאת בחלומות נוספים. ככל שתצברו יותר ניסיון והצלחות בהבנה של הפרטים והפריטים שבחלום, בהדרגה ייחשף בפניכם עולם שלם של סמלים וחוויות רגשיות.

בהזדמנות הזאת, אני רוצה לתת לכם מתנה. קישור למדריך שיצרתי בו אני מציגה 10 סמלים שמייצגים זוגיות בחלום. כך שכאשר יופיע אותו פריט בחלום שלכם, ישר תדעו שהוא מרמז על זוגיות. כדאי להוריד מהר את המדריך, כי הוא יופיע פה לזמן מוגבל.

להלן הקישור שקיבלתי מיעל תורג’מן:

לפני שהמדריך על זוגיות בחלום נעלם, תלחצו כאן, מלאו את הפרטים בטופס והוא יגיע לתיבת המייל שלכם.

המדריך החינמי
המדריך החינמי – ממאגר אישי
הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.