“חקיקת המס נעשית על ידי הפקידים ולא בכנסת”

ח"כ אורן חזן דיבר בפאנל שעסק בהעמקת הגבייה מיסים וציין כי קיים פער בין המציאות בשטח, לבין חברי הכנסת והפקידות הבכירה.

חבר הכנסת אורן חזן צילום: דוברות הכנסת

ח”כ אורן חזן השתתף היום (שני) בכנס לשכת רואי החשבון באילת וטען כי “חקיקת המס נעשית על ידי הפקידים ולא על ידי חברי הכנסת”.

“יש ויכוחים עם נציגי הלשכות ואנשי  לשכת רואי החשבון וכך חברי הכנסת הופכים לצערי  לחותמת גומי. בעניין הזה נשלחים הנציגים המקצועיים עם אנשי האוצר ולא טורחים להזמין את חברי הכנסת וכך בין גביה או גווייה – לא בודקים אם אדם יכול לעמוד בזה. מדברים על תקלות? אנחנו כחברי כנסת משתמשים ברכב נטו ככלי עבודה. אני עושה 10,000 קילומטר בחודש לפגוש את הציבור כי זו עבודתי”, אמר חזן.

הוא דיבר בפאנל שעסק בהעמקת הגבייה מיסים וציין כי קיים פער בין המציאות בשטח, לבין חברי הכנסת והפקידות הבכירה.

חזן התייחס גם לכוונת מנהל רשות המיסים משה אשר להגביל את השימוש במזומן. “אנחנו נתקלים גם בוועדת כספים בחברי כנסת שאין להם מושג לגבי המציאות כי רובם רב חייהם היו שכירים ולא התמודדו עם הקמת עסק עצמאי. משה אשר בא ומכריז על הכוונה להגביל את השימוש במזומן. אז מה קורה עם בחור צעיר, שפתח עסק ולא הצליח לאחר שלקח על עצמו התחייבויות? הבנק גם עשר שנים קדימה לא יתן לו כסף. כדי להתחיל שוב, הוא חייב להתנהל עם מזומן וזה הפער האמתי: הפער בין  תפיסת המציאות בדרגות הפקידות הבכירה לבין  המציאות  כפי שהיא מתקיימת בשטח”.

ח”כ חזן ציין כי אין צורך להעניש את הציבור כולו אם מטרת החוק להיחלם בעבריינים הכבדים, וציין את ההתנהלות החלמאית של המדינה מול הטייקונים.

“אז מטרת החוק להגבלת השימוש במזומן נועדה כדי להילחם בעבריינים. לא צריך  לשם כך להעניש את כלל הציבור. מי שנפגע זה האזרחים הפשוטים שאת כמה השקלים הפנויים שלהם  צריכים להוציא על מומחים, בעוד שיש אנשים כמו פישמן שלוקחים כספים מכולנו ואנחנו מתכנסים בוועדת כספים לדון ביצירת תספורת”.

“עוזרים למי שקל ונוח, ומי שאין לו – אין מי שיצעק בשבילו. רשות המיסים היא המחוקקת העיקרית בכל הקשור במיסוי לא חברי הכנסת. יש פה משהו הרבה יותר עמוק, כשמנהלים מדינה זה עסק לכל דבר. הנה דוגמה שגם רשות המסיים ומשרדי הממשלה לא הפנימו את הפער ולא הכירו את המציאות”, טען חזן.